Poporodní období: Jak dlouho to trvá

Co to znamená po porodu?

Poporodní období začíná po narození dítěte a končí o šest až osm týdnů později. Je to velmi cenný čas na vybudování dobrého vztahu mezi matkou a dítětem a na poskytnutí důvěry a bezpečí kojenci. I když jsou nyní fyzicky odděleni, matka a dítě stále tvoří jednotku. A to je pro novorozence důležité. Člověk se totiž rodí jako mládě a potřebuje matčinu ochranu.

V poporodním období si matka a dítě mohou vybudovat intenzivní vztah, který funguje i bez jazyka. Matce se většinou daří díky své intuici a zvýšené citlivosti rozpoznat potřeby svého dítěte. Těsný fyzický kontakt, například při kojení, podporuje důvěru a dodává dítěti pocit bezpečí.

Péče o ženu v postýlce

Tělo potřebuje odpočinek

V poporodním období ustupují fyzické změny matky vyplývající z těhotenství a porodu. Mimo jiné se regeneruje děloha, pánevní dno, břišní stěna, močový měchýř a střeva:

 • Děloha: K regresi z asi 1000 gramů na 500 gramů dojde během týdne. Přibližně po šesti týdnech děloha konečně váží 60 až 100 gramů.
 • Cervix: Asi jeden až dva týdny po porodu se vnitřní děložní hrdlo opět uzavře.
 • Pochva: Po necelých šesti týdnech se zadržování vody a krevních cév v pochvě snižují. Stydké pysky poněkud ustupují.
 • Zvýšený objem krve se vrací k normálu v důsledku ztráty krve při narození (asi 500 mililitrů) a dále nepřetržitě během následujících čtyř týdnů.
 • V šestinedělí dochází k regresi dilatovaných močových cest. Edém v oblasti močovodů může ztížit močení. V takovém případě se poraďte se svým lékařem.
 • Břišní stěna, pánevní dno: Svaly ochablé v těhotenství by měly být v šestinedělí posilovány gymnastikou.
 • Hormonální systém: Po narození se hormonální rovnováha mění. Spustí se tvorba mléka a žena se opět stane plodnou. Návaly horka související s hormony jsou možné.
 • „Poporodní blues“: V poporodním období se často objevují úzkosti, depresivní nálady, zoufalství a pocity selhání, ale obvykle po několika dnech opět odezní.

Občas se však u rodící ženy rozvine vážná deprese (poporodní deprese) s apatií, zadumanými až sebevražednými myšlenkami, poruchami spánku nebo obsesivními myšlenkami. V takovém případě se nebojte o svých problémech promluvit s lékařem. On nebo ona vám bude moci pomoci.

Poporodní tok – na jak dlouho?

V poporodním období začínají poporodní kontrakce. Snižují prokrvení děložních svalů a pomáhají zastavit krvácení z děložní rány. Produkují také sekrety z ran nazývané lochia (poporodní tok). Zhruba po šesti týdnech je rána zahojená a žádná další lochie se nevypouští. Poporodní tok po císařském řezu je menší, ale trvá o něco déle.

Během poporodního období se průtok mění:

 • 2. týden: hnědá lochia (Lochia fusca)
 • 3. týden: nažloutlá lochia (Lochia flava)
 • 4. týden: lochie bílá (Lochia alba)

Krevní sraženiny nebo zbytky vaječné membrány mohou občas vést k lochiálnímu překrvení. Pak neodtéká poporodní tok, může se objevit bolest hlavy v čele a náhlý nástup vysoké horečky. Pokud k tomu dojde, poraďte se s lékařem – rychle vám pomůže.

Hygiena a gymnastika

Můžete zkrátit dobu, během které se vaše tělo zotavuje a regrese. Fyzioterapeutické cvičení již v porodnici posiluje celé svalstvo, správné držení těla a podporuje regeneraci dělohy, činnosti střev a svalů močového měchýře. Nebezpečným trombózám navíc předchází poporodní gymnastika.

Hygiena je u ženy v postýlce velmi důležitá. I když poporodní tok není vysoce infekční, stále obsahuje bakterie a choroboplodné zárodky. Čistěte si proto ruce zvlášť důkladně, pokud byly v kontaktu s lochií, zvláště před kojením.

Odpočinek pro matku v poporodním období

Novopečená maminka potřebuje v poporodním období hodně odpočívat. Snažte se proto jako novopečená maminka získat svého životního partnera, rodinu, přátele a známé. Mohou vám pomoci s nákupy, vařením, praním a organizačními úkoly. Ale odpočinek a čas pro vás a vaše dítě jsou také cenné. Příliš mnoho návštěv a shonu vám i vašemu dítěti bere energii. Udržujte rovnováhu mezi návštěvami a podporou rodiny.

Poporodní období: čas pro mladou rodinu

Období po porodu je důležitým obdobím pro matku i dítě. Dovolená nebo volno v této fázi může vašemu životnímu partnerovi přinést také spoustu pozitivních výhod. Pomáhá mu dobře zvládat vzrušující dny kolem porodu i porod samotný. Blízký kontakt s dítětem také vytváří důvěru a bezpečí mezi otcem a dítětem. Období po porodu nabízí nejlepší příležitost k vybudování láskyplného rodinného vztahu. Využijte tento čas, kdy to každodenní život dovolí.