Poporodní období

Hormony se mění

Pokud byla hormonální rovnováha nastavena pro těhotenství během posledních devíti měsíců, hormonální zaměření po porodu je na fyzické involuci. Tento proces začíná bezprostředně po porodu. Jak placenta rodí, všechny hladiny hormonů, které produkuje, v krvi a moči klesají. Patří mezi ně steroidní hormony estrogen a progesteron. Jak se tyto hormony snižují, začíná přestavba a involuce. Produkce folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) se naopak znovu rozběhne a opět se rozběhne zrání folikulů ve vaječníku.

To, že první menstruace po porodu ještě nějakou dobu přichází, má na svědomí jiný hormon, prolaktin. Produkuje se v mozku (přesněji: v přední hypofýze), jakmile estrogen klesne. Prolaktin zajišťuje, že matčin prs produkuje mléko brzy po porodu – obvykle třetí až pátý den poporodního období. Když se dítě přisává k prsu, produkce prolaktinu je dále stimulována. U většiny kojících matek prolaktin brání ovulaci. To má za následek to, co je známé jako laktace nebo laktamenorea, tj. absence menstruačního krvácení během období kojení.

Kdy je první menstruace po porodu?

Nástup první menstruace po porodu závisí na tom, jak intenzivně žena kojí. Čím více prolaktinu tvořícího mléko je produkováno, tím účinněji je inhibováno zrání vajíček a ovulace a později se obnoví menstruace. Zejména v prvních šesti týdnech po porodu jsou proto ženy méně plodné. Teprve po odstavení se opět ustálí normální cyklus.

I když je však v prvních šesti týdnech po porodu plodnost snížena a kojení potlačuje dozrávání vajíček, je třeba vždy zdůraznit: Kojení není bezpečná antikoncepční metoda! K první ovulaci obvykle dochází nepozorovaně před začátkem první menstruace po porodu. Můžete tedy znovu otěhotnět ještě před začátkem první menstruace!

Nekojící ženy mohou očekávat, že se jejich cyklus znovu spustí již šest až dvanáct týdnů po porodu. První menstruace po těhotenství a porodu by tedy mohla nastat zhruba po osmi týdnech. Kromě prolaktinu zde hraje roli i stadium involuce.

Poporodní tok nebo menstruace?

Mění se menstruace po porodu?

Zejména první menstruace po porodu bývá poměrně silná a bolestivá. Někdy také trvá nezvykle dlouho. Následující cykly jsou obvykle nepravidelné a proměnlivé. Teprve asi po půl roce se cyklus obvykle znovu ustálí. To však nutně neznamená, že je nyní stejný jako před otěhotněním: pokud byly například dny spojené s těžkými křečemi, mohou být nyní docela mírné.

Poznámka: Pokud je menstruace po porodu doprovázena neobvykle silným krvácením a silnými bolestmi, měli byste kontaktovat svého gynekologa.

První menstruace po porodu: tampony nebo vložky?