Trénink na nočník: načasování, tipy

Výchova k čistotě

Cílenou výchovou k čistotě se rodiče snaží své potomky odnaučit od plen. Výchova k čistotě dnes může trvat o něco déle než dříve. Díky moderním jednorázovým plenkám není miminko hned v mokru. A ulevilo se i rodičům.

Trénink na nočník nebo počkat a uvidíme?

Někteří rodiče se rozhodnou počkat, až jejich dítě plenku odmítne samo. To může fungovat v jednotlivých případech, ale ne vždy to funguje. Teoreticky může být dítě schopné nosit plenky i po dosažení tří let. Pak se mu ale mohou smát jiné stejně staré děti, které už jsou na suchu. Příliš brzký trénink na nočník může dítě přetěžovat a někdy má opačný účinek, což způsobuje, že některé děti zadržují stolici.

Výcvik na nočník: Od kdy na nočník?

Pro většinu dětí má tedy výchova k čistotě a nočník smysl až od ukončeného 2. roku života. Švýcarská studie ukázala, že děti, které se učí na nočník o rok dříve, neusychají dříve (Remo Largo 2007).

Trénink na nočník: Kdy jsou děti suché?

Od prvního nácviku na nočník k vyschnutí vyžaduje čas a trpělivost. Některé nabídky na internetu slibují, že děti budou suché do tří dnů. U některých dětí to může fungovat, ale není to univerzální recept. Kromě připravenosti dítěte musí být vše anatomicky připraveno na kontrolu močového měchýře a střev.

Mimochodem, kontrola střev je pro dítě jednodušší než kontrola močového měchýře, protože cítí tlak v konečníku zřetelněji než nutkání močit.

Trénink na nočník: Jak dostanu své dítě do sucha?

Když je vašemu dítěti zhruba jeden a půl až dva roky a projeví zájem chodit na záchod, je ten správný čas začít s nočníkem. Pokud vaše dítě přesto považuje chození na toaletu za naprosto nevzrušivé, můžete mu trochu pomoci vzbudit jeho zájem.

Ale jak můžete odnaučit své dítě od plenky? Pro většinu dětí je „čůrání“ a „kakání“ přirozeně zajímavé a fascinuje je stisknout splachovací tlačítko, aby viděly, jak vše mizí na záchodě.

Jak dostat dítě do sucha: Tipy pro nácvik nočníku

Přivykání dítěte na nočník funguje nejlépe, pokud použijete hravý přístup: nechte medvídka nebo panenku „čůrat“, zkuste se před koupáním posadit nebo si během sezení něco nahlas přečíst. Nácvik na nočník by v zásadě neměl probíhat v přesně stanovený čas. Koneckonců, vaše dítě by si mělo vypěstovat smysl pro to, kdy „musí“ samo, a ne kdy je čas nebo dokonce kdy zvoní budík. Nácvik na nočník vám usnadní následující tipy:

 1. Chválit, chválit, chválit: Každý úspěch hodnoťte kladně.
 2. Veďte si kalendář úspěšných sychravých dnů či nocí.
 3. Podporujte samostatnost svého dítěte.
 4. Nenechávejte své dítě dřepět na nočníku déle než pět minut, pokud se nic neděje.
 5. Zdržte se negativních komentářů o pohybech střev („fuj“, „fuj“) nebo když se něco pokazilo.
 6. Postup cvičení: Sundejte si kalhoty, posaďte se, otřete se, opláchněte v případě potřeby, oblékněte se a umyjte si ruce.
 7. Poskytněte dítěti oblečení, které může rychle svléknout.
 8. Kupte si levné spodky, které můžete v případě potřeby zlikvidovat, pokud se stane s velkým problémem nehoda.
 9. Tréninkové kalhotky se snadno svlékají, ale zůstávají nepříjemně vlhké. To dítě motivuje.
 10. Zůstaňte důslední, dokonce i na výletech: Výměna plen a spodních kalhotek zdržuje učení.

Trénink na nočník: Osušení v noci

Než budou děti v noci suché, musí trénink na nočník fungovat přes den. Pouze když děti dokážou ovládat nutkání močit během dne, existuje šance, že to zvládnou i ve spánku. Ale i když mnoho dětí přes den úspěšně zvládá nočník, postel často vlhne nebo se v noci zaplní plenka.

Důvody jsou následující:

 1. Dítě spí hluboce a necítí plný močový měchýř ani střeva.
 2. Zvýšená produkce moči během spánku
 3. Množství moči přesahuje kapacitu močového měchýře

Aby trénink na nočník fungoval přes noc, může pomoci následující:

 1. Připomeňte dítěti, aby před spaním znovu šlo na záchod.
 2. Krátké výlety zvyšují úspěšnost v usušení v noci: Před spaním položte nočník vedle postele.
 3. Plastová podložka jako ochrana matrace

Osušení v noci může trvat o něco déle. Takže buďte trpěliví!

Žádný úspěch s učením na nočník?

U některých dětí neprobíhá učení na nočník tak hladce a ve čtyřech letech si stále často smáčí kalhotky (primární enuréza). Ve většině případů stojí za pomalejším rozvojem kontroly močového měchýře genetické důvody. Jen velmi zřídka je příčinou porucha funkce ledvin. Někdy také časté infekce močových cest (kvůli anatomickým/neurologickým problémům) ztěžují vysychání.

Dítě nevysychá – co dělat?

Je vaše dítě starší čtyř let, učení na nočník nefunguje a vaše dítě si stále nezvykle často máčí kalhoty? Pak byste měli požádat o radu pediatra. Dokáže objasnit, zda existují fyzické nebo psychické příčiny, které zdržují čištění.

Tipy pro denní močovou inkontinenci

 1. Při podezření na infekci močových cest: detekce patogenu pediatrem
 2. Zkontrolujte toaletní návyky: choďte na nočník asi 7krát denně
 3. Trénink potřebuje motivaci: označte si úspěšné dny pozitivně v kalendáři nebo odměňte každou návštěvu toalety nálepkou
 4. Pokud jsou děti pohlceny hrou, zapomínají jít na záchod: pravidelně je posílejte na záchod nebo si nastavte budík.
 5. Veďte si mikční deník s množstvím vypitého, výletů na toaletu atd.

Tipy pro noční enurézu

 1. Zvonící kalhoty se senzorem vlhkosti spustí alarm (pro děti od 5 let)
 2. V případě potřeby nastavte budík, aby vaše dítě mohlo jít v noci na záchod

Terapie nutkavé, stresové a smíchové inkontinence

 1. Behaviorální terapie urgentní inkontinence
 2. Trénink pánevního dna pro stresovou inkontinenci
 3. Kondicionér/lék pro smíchovou inkontinenci
 4. Trénink biologické zpětné vazby pro dysfunkci vyprazdňování močového měchýře
 5. V případě potřeby dočasná medikace (desmopresin).

Trénink na nočník: tipy pro rodiče

Vy jako rodič jste také výzvou, pokud jde o učení na nočník. Zůstaňte pozitivní a uznejte výkon svého dítěte, i když se občas něco pokazí: vůle se počítá! Uvědomte si, co vaše dítě musí během učení na nočník umět: od pocitu nutkání až po umytí rukou na konci.

Ukažte pochopení, když postel znovu zvlhne. Není to chyba vašeho dítěte, během spánku s tím nemůže nic dělat. Pokud strach spustí mokvání, potřebuje hodně pozornosti a lásky místo tlaku a obviňování. Neúspěchy tedy řešte v klidu. Nejdůležitější věcí při učení na nočník je trpělivost, uznání a povzbuzení ze strany rodičů.