Pramipexol: Účinky, použití a rizika

Pramipexol patří k dopamin antagonisté. Lék se používá k léčbě Parkinsonova nemoc.

Co je pramipexol?

Pramipexol patří k dopamin antagonisté. Lék se používá k léčbě Parkinsonova nemoc. Pramipexol je droga ze skupiny dopamin antagonisté. To znamená, že látka napodobuje účinek přírodního dopaminu. Droga se používá při léčbě Parkinsonova nemoc. Pramipexol je tedy považován za standardní přípravek pro osoby do 70 let s tímto onemocněním. Pozitivní vlastností pramipexolu je, že jeho užívání může odložit užívání drogy levodopa v počátečních stádiích Parkinsonovy choroby. To je považováno za výhodu, protože levodopa má významné vedlejší účinky. Pramipexol primárně bojuje tremor, který je považován za typický pro Parkinsonovu chorobu. Bez ohledu na dávkování je pramipexol vždy vázán na lékařský předpis. V Německu zahájil pramipexol v roce 1997 farmaceutická společnost Boehringer. Patentová ochrana vypršela v roce 2009 a umožnila několika generikám vstoupit na trh s účinnou látkou pramipexol.

Farmakologický účinek

V souvislosti s Parkinsonovou chorobou trpí postižení jedinci zánikem nervových buněk, které uvolňují neurotransmiter dopamin z důvodů, které dosud nejsou plně pochopeny. Lidé se však bez dopaminu neobejdou, protože ho potřebují pro své pohybové procesy. Vzhledem k ovlivněným nervovým buňkám (neuronům) v substantia nigra trpí Parkinsonovi pacienti typickými příznaky, jako jsou třes, poruchy pohybu a svalová rigidita. Jak nemoc postupuje, Parkinsonova choroba postupuje nepřetržitě. Pramipexol, který se podává samostatně nebo společně s levodopa, se používá k léčbě příznaků. Pramipexol umožňuje účinně bojovat proti třesům pacientů. V tomto procesu je dopaminový antagonista primárně vázán na D3 dopaminové receptory, na kterých jsou umístěny mozek buňky. Výsledkem vazebného procesu je lepší přenos podnětů uvnitř mozek od neuronů k sobě navzájem. Tímto způsobem má pacient příležitost efektivněji koordinovat a realizovat své pohyby. Pokud je Parkinsonova choroba stále v raných stádiích, je účinek pramipexolu založen na jeho vlivu na samoregulaci kontrolní smyčky. V tomto procesu aktivní složka předstírá, že je přítomno dostatečné množství dopaminu. Nervové buňky se proto již nepřepracovávají neustálým vytvářením dopaminu. V pozdních stadiích PD již většina neuronů vylučujících dopamin v substantia nigra již zemřela. Pramipexol poté působí přímo na neurony striata. Předpokládá se, že vazba pramipexolu na D3 dopaminové receptory má také pozitivní účinek na syndrom neklidných nohou. Podle nedávných studií existuje také pozitivní účinek léku na bipolární poruchu a deprese. Pramipexol se vstřebává do krevního oběhu lidského těla střevem. Účinná látka tam dosáhne svého maximálního množství po jedné až třech hodinách. Přes krev-mozek bariéra, pramipexol se přenáší do mozku. V těle nedochází k žádnému významnému rozpadu antagonisty dopaminu. Asi 50 procent léku se vylučuje z těla močí beze změn.

Lékařské použití a použití

Pramipexol se používá ve všech stádiích Parkinsonovy choroby. Může být podáván samostatně nebo v kombinaci s levodopou. Je důležité, aby byl lék podáván kontinuálně a po delší dobu. Další indikací pro pramipexol je syndrom neklidných nohou. Léčivo se pacientovi podává k léčbě ve středně závažných a závažných případech onemocnění. Syndrom neklidných nohou je charakterizován nervovým znecitlivěním v nohou. Horší jsou, když je pacient v klidu a vyžaduje neustálý pohyb nohou. K léčbě syndromu neklidných nohou se pramipexol podává jeden po druhém. Pramipexol se užívá ve formě Tablety. V tomto procesu začíná pacient s nízkým dávka na začátku. V dalším průběhu se dávka zvýší na optimální úroveň. The Tablety se užívají třikrát denně. Doporučeno dávka je 3.3 miligramů. Pokud se levodopa používá současně, je dávka pramipexolu je nižší. Pokud zpomaluje Tablety Pokud se používají, je zapotřebí pouze jedna dávka denně, protože účinná látka může být z těchto přípravků uvolňována po celý den.

Rizika a vedlejší účinky

Užívání pramipexolu může být spojeno s obtěžujícími vedlejšími účinky. Ne u všech pacientů dochází k obtěžujícím vedlejším účinkům, protože individuální reakce každého pacienta se liší. Ve většině případů trpí postižené osoby nedobrovolnými pohyby obličeje, nízkými krev tlak, závrať, nevolnosta ospalost. Mezi další možné nežádoucí účinky patří zmatenost, poruchy chování, bolest hlavy, paměť problémy, poruchy vidění, neklid, problémy se spánkem, únava, hubnutí, otoky v končetinách, zácpa a zvracení. Vzácně poruchy libida, náhlé usínání, dýchání problémy, kůže objevují se také vyrážky, svědění a bludy. Protože v důsledku užívání pramipexolu mohou nastat záchvaty spánku, nedoporučuje se řídit motorová vozidla a vysoce rizikové pracovní činnosti. Existuje riziko interakcí pokud je pramipexol podáván současně s Parkinsonovým lékem amatadinem a žaludek příprava cimetidin. Například tyto drogy bránit vylučování antagonisty dopaminu prostřednictvím ledvina. Z tohoto důvodu je snížení dávky pramipexolu považováno za rozumné. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat pramipexol, protože účinky na ně a dítě nejsou známy. Mezi další kontraindikace patří přecitlivělost na účinnou látku a výkon krev čištění. Znepokojující jsou také závažná kardiovaskulární onemocnění, bludy a psychotické poruchy. Pokud je poškozena funkce ledvin, musí lékař odpovídajícím způsobem upravit dávku pramipexolu.