Praziquantel: Účinky, použití a rizika

Podstata praziquantel je účinný proti napadení červy u lidí i zvířat. Bojuje s různými druhy červů a zabíjí je. Délka příjmu závisí individuálně na pevnost a typ zamoření červy.

Co je praziquantel?

Podstata praziquantel je účinný proti napadení červy u lidí i zvířat. Praziquantel je takzvané anthelmintikum (anthelmintikum), které je účinné proti plochým červům a tasemnicím, jakož i proti sacím červům a některým motolicím. Účinná látka byla vyvinuta v 1970. letech společností Bayer AG ve spolupráci se společností Merck a je na trhu od 1980. let. Dnes se praziquantel používá jako lék volby proti napadení červy v humánní i veterinární medicíně.

Farmakologický účinek

Praziquantel způsobuje vápník kanály v kůže otevřít v červech. To má za následek hyperexcitaci svalů a spastickou paralýzu červů. To nakonec vede ke smrti parazita. Aktivní složka dále útočí na kůže červů a narušuje jejich metabolismus, aby byli snáze rozpoznatelní a napadeni imunitní systém. Zabití paraziti se nakonec v případě vnitřního napadení vylučují trávicím systémem. Protože účinná látka proniká až k mozek, praziquantel je vhodný jako lék k boji proti chorobám, při nichž se červi usídlili v mozku (např. trpaslík tasemnice, tasemnice hovězí, tasemnice rybí nebo tasemnice vepřová).

Lékařské použití a použití

Aktivní složka praziquantel se podává polykáním (perorálně) a dávka v každém případě závisí individuálně na typu napadení červy a také na jeho distribuce v postiženém organismu. Existují tasemnice, pro které správa jediného a nízkého dávka (asi 10 až 25 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti) látky je již dostatečné pro zabití. V ostatních případech, například když vnitřní orgány nebo centrální nervový systém jsou zamořeni červy, a terapie maximálně dva týdny dávka (až 50 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti) musí být důsledně prováděny k usmrcení parazitů. Účinná látka proti červům je také schválena pro léčbu dětí s tělesnou hmotností 20 kilogramů nebo více. Překračuje to krev-mozek bariéra, a proto se považuje za obzvláště efektivní. Zatím nebyla u červů prokázána žádná rezistence na praziquantel. Praziquantel byl také používán WHO (World Zdraví Organizace) od roku 2007 konkrétně k vymýcení nebezpečné choroby červů schistosomiáza. Bilharzia je infekce způsobená motolice, při které se larvy motolic šíří střevem, játra a plíce do mozek. Toto onemocnění se šíří hlemýždi jako mezihostitelé v teplých vnitrozemských vodách, zejména v Africe, Jižní Americe, na Arabském poloostrově a v Karibiku. Bezplatné používání praziquantelu dosud umožnilo léčit více než 27 milionů dětí v postižených oblastech. Při podezření na zamoření červem je obecně velmi důležité navštívit lékaře, protože pouze on může určit přesný typ červa, místo zamoření a hustota zamoření a poté určit individuálně vhodnou dávku a délku užívání léku, jako je praziquantel.

Rizika a vedlejší účinky

Rizika a vedlejší účinky praziquantelu závisí jednak na výši dávky, jednak na délce příjmu a infikovaném organismu (člověku nebo zvířeti). U lidí bolest břicha, nevolnost a zvracení jsou velmi časté nežádoucí účinky, zejména při vyšších dávkách. Dále slabost a únava, stejně jako tvorba ran na kůže a svědění se může objevit jako velmi časté nežádoucí účinky. Závrať, únava, ztráta chuti k jídlua svalů bolest jsou také běžné. Hypersenzitivní reakce a srdeční arytmie jsou při užívání této drogy velmi vzácné. V případě současného užívání antimalarického léčiva chlorochin or antiepileptikase koncentrace látky v krev se může snížit, takže účinek je omezený. Pacienti s postižením játra or ledvina funkce a s srdeční arytmie by měl brát praziquantel jen opatrně monitoring.