Těhotenská deprese: Příznaky, trvání a terapie

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Trvalá deprese, depresivní nálada, ztráta zájmu a neradost, nedostatek pudu, pochybnosti o sobě, vina, poruchy spánku.
 • Léčba: Lze léčit psychoterapií, medikace je nutná jen zřídka.
 • Trvání: Liší se od ženy k ženě
 • Příčina: Potíže s přizpůsobením se nové životní situaci, předchozí duševní onemocnění, problémy v těhotenství, partnerství nebo sociálním prostředí

Jak poznáte těhotenskou depresi?

Příznaky deprese během těhotenství se u každého člověka liší. Zvláště časté příznaky jsou:

 • Depresivní, skleslá nálada
 • Ztráta zájmu a bezstarostnost

Koníčky a sociální kontakty už téměř nehrají roli. To, co bylo dříve zábavné, je stále méně důležité. Sociální stažení a nedostatek pudu jsou varovné signály, které je třeba brát vážně.

 • Sebepochybnost, pocity viny

Těhotné ženy s depresí často trpí pochybnostmi o sobě samých. Bojí se, že si s dítětem nebudou moci vybudovat vztah nebo nebudou dobrou matkou.

 • poruchy spánku

Kdo trpí strachy a obavami, většinou špatně spí. Jakmile si tělo odpočine, začne myšlenkový kolotoč, lidé dumají a ponoří se do svých starostí. Ráno jsou odpočatí a unavení. Z dlouhodobého hlediska příliš málo spánku zatěžuje fyzické i duševní zdraví.

Pokud špatná nálada v těhotenství trvá déle než dva týdny, poraďte se prosím s lékařem!

Fyzické příznaky

Někdy mohou být fyzické potíže také příznaky těhotenské deprese!

Výkyvy nálad nebo deprese?

Hranice mezi výkyvy nálad a skutečnou depresí jsou plynulé. Máte-li pochybnosti, proberte svůj názor na toto s lékařem!

Poporodní deprese

Pokud se příznaky deprese objeví – ať už bezprostředně po porodu, nebo o několik týdnů a měsíců později – často nejsou vnímány jako nemoc. Zejména fyzické příznaky jako bolesti hlavy, poruchy spánku nebo ztráta chuti k jídlu často postižení připisují stresu z nové životní situace.

Pozorujte sami sebe a poslouchejte:

 • Pláčete v poslední době častěji?
 • Reagujete rychleji podrážděně?
 • Jste většinou smutní a cítíte málo radosti?
 • Máte pochybnosti o tom být dobrou matkou?

Co dělat pro těhotenskou depresi?

Existují dobré způsoby léčby těhotenské deprese. První krok ke zlepšení: berte sebe a své pocity vážně. Deprese není nic, za co bychom se měli stydět, ale stav – s příznivou prognózou.

Mluvte s důvěryhodnými lidmi

Čím lépe vy a vaše okolí víte o těhotenské depresi, tím lépe se jí můžete bránit. Deprese je nemoc, která může postihnout každého. Společně je snazší se s tím vyrovnat!

Lékařská pomoc

Za tímto účelem se ptá na osobní stav a případné fyzické potíže. Kromě toho existují dotazníky, které usnadňují diagnostiku těhotenské deprese. Nakonec těhotnou ženu vyšetří, aby vyloučil fyzické příčiny potíží.

Pokud lékař stanoví diagnózu těhotenské deprese, zvolí společně s těhotnou individuálně vhodnou terapii podle závažnosti a rozsahu příznaků.

Psychoterapie

Léky

Antidepresiva by měla být užívána pouze podle pokynů lékaře. Před ukončením léčby nebo změnou dávky se poraďte se svým lékařem!

Alternativní léčba

Co můžete sami udělat proti těhotenské depresi?

Kromě lékařské a psychoterapeutické léčby existuje řada věcí, které můžete sami udělat, abyste se brzy cítili lépe:

 • Mluvte otevřeně o svých obavách a obavách s blízkými lidmi (partner, rodina, porodní asistentka). Společně se známými lidmi lze krizi lépe zvládat.
 • Nic a nikdo není dokonalý: kdokoli, kdo v těhotenství bojuje s depresemi, proto není špatnou matkou.
 • Zůstaňte fyzicky aktivní, cvičení a sport přispívají k duševní pohodě.
 • Uvolněte se. Nejistoty v důsledku nové životní situace jsou zcela normální.
 • Nejsi sám! Mluvit s ostatními postiženými těhotnými ženami vám může pomoci překonat vaši vlastní krizi. Požádejte svého lékaře o radu, kde najít vhodnou podpůrnou skupinu.
 • Buďte trpěliví sami se sebou: Léčba deprese vyžaduje čas.

Jak dlouho trvá těhotenská deprese?

Kurz

Prognóza

Vzhledem k tomu, že těhotenskou depresi lze dobře léčit, je prognóza příznivá. Je důležité zahájit léčbu včas.

Ženy, které se s depresí potýkaly již v předchozím těhotenství, mají zhruba 60procentní riziko, že se u nich v dalším těhotenství znovu objeví. V takových případech má smysl poradit se s lékařem nebo psychoterapeutem ještě dříve, než se příznaky objeví.

Proč se u přibližně dvanácti ze 100 žen během těhotenství rozvine deprese, není zcela pochopeno. Deprese se může objevit v jakékoli fázi života, včetně období, které jsou pro většinu žen obvykle spojeny se štěstím a radostí. Patří mezi nejčastější duševní onemocnění v těhotenství.

Příčiny

 • Potíže s partnerem: Pokud jsou problémy v partnerství již před otěhotněním, ženy mají vyšší riziko těhotenských depresí. Nejistoty v soukromém prostředí mohou zesílit negativní myšlenky na těhotenství.
 • Problémy v těhotenství: Ženy, které prodělaly potraty nebo komplikace v těhotenství, jsou obvykle náchylnější k depresím.
 • Sociální prostředí: finanční starosti, malá podpora v rodině nebo stresující události v minulosti podporují těhotenskou depresi.

Co je těhotenská deprese?

Těhotenská deprese je duševní onemocnění, které by se mělo léčit odborně. Příznaky jsou v podstatě totožné s příznaky deprese v jiných fázích života.

Účinky na dítě

Účinky na těhotenství

Nastávající maminky, které bojují s depresemi, často v těhotenství málo přibírají. Častěji než jiné těhotné ženy také trpí těhotenskou cukrovkou.