Těhotenská nevolnost: Co teď pomáhá

Těhotná: Nevolnost jako nepříjemný společník

Těhotenská nevolnost (nevolnost = nevolnost) je tak častá, že ji lze téměř považovat za normální doprovodný příznak: 50 až 80 procent všech těhotných žen pociťuje nevolnost, zejména v prvním trimestru. Z toho asi každý třetí trpí také závratí, pravidelným suchým dávením nebo zvracením (emesis gravidarum).

Termín „ranní nevolnost“ v souvislosti s těhotenstvím je zastaralý, protože nevolnost, nadýmání nebo zvracení se u nastávajících maminek může objevit kdykoli během dne.

Většina těhotných žen pociťuje nevolnost v žaludku mezi 6. a 12. týdnem. Poté nepříjemné doprovodné příznaky obvykle vymizí. Některé ženy však trpí ranními nevolnostmi až do 20. týdne a některé i po něm.

Jak ukazují studie, nevolnost během těhotenství zvyšuje pravděpodobnost, že žena čeká dívku.

Příčiny ranní nevolnosti

Ať už jsou příčiny jakékoli – nevolnost během těhotenství v žádném případě není nemoc, ale normální známka těhotenství. Nevolnost a zvracení však v zásadě mohou být způsobeny i nemocemi, jako jsou nemoci trávicího traktu, močových cest, metabolismu nebo nervového systému.

Tipy na nevolnost v těhotenství

Jen pár změn ve vašem životním stylu může zmírnit nevolnosti během těhotenství.

  • Vyhněte se známým spouštěčům nevolnosti, jako jsou nepříjemné pachy jako parfémy nebo vůně z vaření, vysoce kořeněná jídla, tučná jídla nebo některá jídla.
  • Nejezte několik velkých jídel, ale několik malých během dne. Totéž platí pro nápoje.
  • Krátce po probuzení nebo před spaním jezte sušenky bez chuti a vůně.

Při ranní nevolnosti mohou pomoci i alternativní a doplňkové léčebné metody:

  • Homeopatické léky (Nux vomica, Pulsatilla)
  • akupresura
  • Akupunktura
  • masáže
  • Autogenní trénink

Koncept homeopatie a její konkrétní účinnost jsou kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány. Alternativní lékařské metody mají také svá omezení. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak můžete terapii nejlépe podpořit sami.

Léky proti ranní nevolnosti

Nevolnost: těhotenství v ohrožení?

Těhotenská nevolnost miminku neškodí a nevede k předčasnému porodu či porodu císařským řezem. Pokud však nevolnost doprovází přetrvávající silné zvracení, mohou se objevit příznaky nedostatku, které ohrožují matku i dítě.

K lékaři jděte pouze v případě silného zvracení

Zejména v prvním trimestru ženy téměř nepřibírají, některé dokonce hubnou. Ty, které v těhotenství trápí nevolnosti a zvracení a nepřibírají nebo dokonce hubnou, by se zpočátku neměly bát. Znepokojující to začíná být pouze v případě, že musíte zvracet více než desetkrát denně a ztratíte více než pět procent své hmotnosti. Pak pravděpodobně trpíte silným těhotenským zvracením (hyperemesis gravidarum). V tomto případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Pouze nevolnost: Nebojte se!