Těhotenský test: Když je spolehlivý

V jakém okamžiku lze těhotenství zjistit?

Asi sedm dní po oplodnění, kdy se vajíčko uhnízdí ve výstelce dělohy, začne zárodečný pupen produkovat těhotenský hormon HCG (lidský choriový gonadotropin). Tento hormon zajišťuje, že žluté tělísko ve vaječníku nadále produkuje hormon progesteron, takže nedochází k vylučování děložní sliznice jako při menstruaci. Tím je zajištěno zachování těhotenství.

Kdy může začít těhotenský test?

Běžné těhotenské testy, které zakoupíte v lékárnách nebo drogeriích, testují vzorek moči na těhotenský hormon HCG. Trvá několik dní, než je v moči detekovatelné dostatečné množství HCG. Konvenční (nikoli rané) těhotenské testy obvykle poskytují smysluplný výsledek ode dne, kdy má přijít další menstruace. Test je ještě spolehlivější, pokud si ho uděláte jeden nebo dva dny po ukončení menstruace, protože čím déle těhotenství trvá, tím je výsledek spolehlivější.

Těhotenský test: Včasný test

Těhotenství lze také zjistit testem moči před ukončením menstruace. Tyto rané testy nebo předběžné testy však nejsou tak spolehlivé. Pokud je test negativní, ale stále máte podezření, že jste těhotná, měli byste test zopakovat o několik dní později. Alternativou je zajít ke svému gynekologovi, aby vám změřil hladinu HCG v krvi.

Pozitivní těhotenský test

Pokud je těhotenský test pozitivní, je dalším krokem návštěva vašeho gynekologa. Těhotenství může definitivně potvrdit. Udělá test moči a krevní test, který může být pozitivní již šestý den po početí.

Těhotenský test pozitivní – stále nejsem těhotná

I tento případ je možný – máte pozitivní těhotenský test a přesto nejste těhotná. Důvodem takto falešně pozitivního výsledku může být to, že se uhnízdilo oplodněné vajíčko, vytvořil se těhotenský hormon HCG, ale pak došlo k brzkému potratu, tedy k samovolnému potratu, který se často ani nevšimne.

K falešně pozitivnímu těhotenskému testu vedou i léky obsahující HCG. Patří sem přípravky podávané v rámci umělého oplodnění.

Užívání hormonálních přípravků a antidepresiv může také způsobit pozitivní těhotenský test, i když nedošlo k oplodnění. Totéž platí pro rakovinu a selhání ledvin.

Test negativní – stále těhotná

Opačný případ by byl falešně negativní těhotenský test: Takže můžete být těhotná i přes negativní test. Důvodů je několik. Mohla jste si například udělat těhotenský test příliš brzy, tedy v době, kdy ještě není dostatek HCG v moči. Pokud máte podezření na těhotenství i přes negativní výsledek testu, měli byste test zopakovat o něco později nebo jít k lékaři na odběr krve. Těhotenství tak může být potvrzeno v rané fázi.

Dalším možným důvodem pro „negativní těhotenský test, stále těhotná“ jsou chyby při manipulaci: pokud se na testovací proužek dostalo příliš mnoho moči nebo jste nechali moč sedět na proužku příliš dlouho, může to také vést k falešně negativnímu výsledku testu.

Pokročilé těhotenství: test negativní – stále těhotná

Někdy je těhotenství zaznamenáno až pozdě. Pokud si však žena udělá těhotenský test až po druhé nebo třetí absenci menstruace, může být negativní, i když těhotenství existuje. Důvodem je, že těhotenský hormon HCG opět klesá po maximu, kterého je dosaženo v osmém až dvanáctém týdnu těhotenství. V pokročilém těhotenství již tedy není zjistitelná.

Těhotenský test navzdory pilulce

I když si žena pilulku vezme, může otěhotnět. I když to není příliš pravděpodobné, stále je to možné. Antikoncepční pilulka má Pearl Index 0.1 až 0.9, což znamená, že pokud 100 žen bere pilulku po dobu jednoho roku, dojde stále k otěhotnění v 0.1 až 0.9 případech. V případě minipilulky je Pearl index mezi 0.5 a 3.0, což znamená, že perorální antikoncepce nenabízí 100% ochranu před početím. Nabízí se tedy otázka: Kdy by se měl při užívání pilulky provést těhotenský test? Odpověď: Kdykoli se zastaví měsíční krvácení a/nebo se objeví jiné možné známky těhotenství (jako jsou ranní nevolnosti).

Těhotenský test: Na co si dát pozor

Při nákupu těhotenského testu věnujte pozornost pokynům pro skladování a datu expirace. Před použitím si pozorně přečtěte návod, abyste také získali spolehlivý výsledek testu. Pokud bude pozitivní, měla byste jít ke gynekologovi. Ten může s konečnou jistotou potvrdit, že skutečně čekáte dítě, a zahájit první kroky prenatální péče. Lékaře byste měla navštívit také v případě, že je těhotenský test negativní, ale máte podezření, že jste těhotná. Vynechání menstruace je třeba vždy objasnit!