Těhotná po potratu: Rizika a tipy

Kdy můžete po potratu znovu otěhotnět?

Otěhotnět po potratu je jedním z největších přání mnoha postižených žen. V zásadě platí, že riziko opakovaného potratu je po potratu o něco vyšší. Po jediném potratu je však 85% šance, že další těhotenství proběhne bez problémů.

Pokud žena již dvakrát potratila, statistiky ukazují, že riziko dalšího potratu se pohybuje mezi 19 a 35 procenty. Po třech samovolných potratech se riziko zvyšuje na 25 až 46 procent. Následující informace vysvětlují, na co si dát pozor, pokud chcete po potratu znovu otěhotnět.

Těhotná po potratu: jaké testy jsou důležité?

Než žena po samovolném potratu znovu otěhotní, je vhodné předtím absolvovat řadu vyšetření. Kromě všeobecného gynekologického vyšetření zahrnují další rozsáhlá opatření:

Vyšetření genetického materiálu

Vyšetření hormonální rovnováhy

Pokud hladiny některých hormonů v těle ženy kolísají nebo dokonce některý hormon chybí, zvyšuje se riziko potratu. Zvláštní roli hrají hormony metabolismu cukrů a štítná žláza. Nemoci, jako je hypertyreóza nebo diabetes mellitus, mohou omezovat plodnost, pokud se neléčí.

Pro zvýšení šance na otěhotnění je důležité, aby tyto stavy léčil lékař. Stejně důležité pro plodnost po potratu je stanovení ženských pohlavních hormonů. Lékař bere v úvahu i cyklus postižené ženy.

Vyloučení infekcí

Aby se zvýšila pravděpodobnost neporušeného těhotenství po potratu, je důležité vyloučit infekce způsobené viry, bakteriemi nebo houbami. K tomu lékař odebere výtěr z děložního čípku a otestuje jej na patogeny. Odebírá také vzorek krve. Pokud je nalezen patogen, je důležité infekci léčit před novým těhotenstvím.

Ultrazvuk

Dalším rizikovým faktorem pro potrat jsou malformace dělohy. Ty lze obvykle detekovat ultrazvukovým vyšetřením. Pokud žena již několikrát potratila, lékař vyšetří dělohu přes vagínu (hysteroskopie).

Detekce protilátek

Protilátky jsou proteiny imunitního systému. Obvykle působí proti nežádoucím vetřelcům. Může se však stát, že jsou namířeny proti tělu vlastním strukturám. To může mít vliv i na těhotenství: Oplodněné vajíčko je napadeno a dojde k potratu.

Co můžete udělat sami po potratu

Po potratu je obecně možné znovu otěhotnět. Je užitečné věnovat pozornost několika bodům.

Dejte si čas!

Pokud se váš cyklus po potratu vrátí do normálu, těhotenství je biologicky možné. Lékaři však radí neotěhotnět ihned po potratu. Na jedné straně je důležité, aby se tělo po potratu správně zotavilo. Za druhé, mnoho žen potřebuje čas, aby se psychicky vyrovnaly s potratem.

Dobrý psychický stav má pozitivní vliv na těhotenství po potratu.

Kdy se po potratu vrátí ovulace a menstruace?

Nejlepší čas pro pokus o nové těhotenství po potratu je nejlepší individuálně projednat s lékařem.

Vyhněte se rizikům

Existuje několik rizikových faktorů pro potrat, kterým se lze vyhnout. Patří mezi ně například kouření a alkohol. Nedoporučuje se ani nadměrná fyzická námaha v práci nebo extrémní sporty. Pokud jste po potratu znovu těhotná, je vhodné toto doporučení dodržovat obzvlášť přísně.

Vytvořte stabilní prostředí

Ženy, které po potratu znovu otěhotní, se často bojí dalšího potratu. Promluvte si se svým partnerem nebo blízkými přáteli o svých obavách. Některým budoucím maminkám také pomáhá mluvit s porodními asistentkami a navštěvovat jejich přípravné kurzy.

Navštěvujte pravidelně svého gynekologa

Navštěvujte pravidelné předporodní prohlídky. Rizika, jako jsou infekce, mohou být odhalena a eliminována v rané fázi. Ne každé krvácení je známkou potratu. Ale každou abnormalitu je třeba brát vážně. Vždy požádejte svého lékaře o radu, pokud máte nějaké potíže během těhotenství.