Těhotná navzdory menstruaci?

Těhotná navzdory menstruaci?

Na otázku, zda můžete být těhotná i přes menstruaci, existuje jasná odpověď: Ne. Hormonální rovnováha tomu brání:

Folikul zbývající ve vaječníku se přemění v tzv. žluté tělísko, které produkuje hormon žlutého tělíska progesteron a (málo) estrogen. Na jedné straně se tím uvádí do pohybu jemně vyladěná souhra dalších hormonů. Na druhé straně estrogen a hormon žlutého tělíska vedou k dalšímu ztluštění děložní sliznice, aby se připravila na implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, žluté tělísko ustoupí a přestane produkovat hormony. Ztluštělá děložní výstelka pak ustupuje a s menstruací se vylučuje z těla – spolu s neoplodněným vajíčkem. Poté cyklus začíná znovu.

Těhotná i přes krvácení

I přes těhotenství však může dojít ke krvácení, z nichž některé jsou podobné menstruaci. Například na samém začátku může dojít k implantačnímu krvácení – malému krvácení, které je důsledkem implantace oplodněného vajíčka do děložní sliznice. Mnoho žen si myslí, že jde o poněkud neobvyklé menstruační krvácení, a jsou pak překvapeny, když jsou zjevně těhotné, přestože mají „menstruaci“. V některých případech se dokonce ženy o svém těhotenství dozvědí až po několika měsících – obvykle návštěvou lékaře.

I když je (slabé) krvácení v těhotenství většinou neškodné, vždy by jej měl objasnit lékař.

Závěr: Těhotná navzdory menstruaci? Ne!

Ženské tělo ihned po oplodnění vajíčka upraví hormonální rovnováhu tak, aby žádná těhotná žena nedostala menstruaci. Je proto mylná představa, že ženy mohou být těhotné i přes menstruaci.