Těhotná – kdy navštívit lékaře?

Těhotná? Test a lékař poskytují jistotu

Pokud se vám menstruace opozdí, nelze těhotenství vyloučit. Aby to bylo jisté, mnoho žen si dělá těhotenský test. Měří množství těhotenského hormonu beta-HCG (lidský choriový gonadotropin), který stoupá v moči krátce po oplodnění.

Pokud je test pozitivní, je vysoká pravděpodobnost, že jste opravdu těhotná. "Kdy mám jít k lékaři?", ptá se pak mnoho žen. Nejlepší je jít rovnou: gynekolog může definitivně potvrdit těhotenství a rovnou zahájit lékařskou prenatální péči. To pomáhá identifikovat nebo snížit jakákoli zdravotní rizika pro matku a dítě v rané fázi.

Nechtěné těhotenství

K lékaři by měly co nejdříve zajít i ženy, které nejsou z různých důvodů na dítě připraveny a chtějí jít na potrat. Interrupci lze provést pouze do dvanáctého týdne těhotenství.

Výjimka se týká pouze potratů ze zdravotních důvodů – tedy v případě ohrožení zdraví matky nebo dítěte. V tomto případě je potrat povolen i po dvanáctém týdnu.

Vstupní vyšetření u lékaře

Předporodní péče

Péče o těhotenství je upravena zákonem, aby byla chráněna nastávající matka a nenarozené dítě. Cílem těchto pokynů pro ochranu mateřství je identifikovat vysoce riziková těhotenství nebo vysoce rizikové potraty v rané fázi a poskytnout vhodnou péči.

Úkolem lékaře je poskytnout ženě komplexní informace, edukaci a radu. Do kompetence lékaře patří také pravidelné zdravotní prohlídky a lékařské prohlídky a léčba šitá na míru konkrétní ženě.

Další součástí programu preventivní péče je porodní záznam. Zapisuje se do něj například vypočítaný termín porodu, provedená vyšetření a případná onemocnění a pobyty v nemocnici.

Diskuse a rady

Pro lepší posouzení případných rizik těhotenství se lékař zeptá ženy na předchozí těhotenství a porody, operace, nemoci (včetně rodinných), životní podmínky a životní styl. V určitých případech může lékař doporučit těhotné ženě genetické vyšetření, například pokud jsou v rodině známá genetická onemocnění. Lékař podle toho ženě poradí.

Fyzikální vyšetření

Mezi standardní vyšetření v těhotenství patří ultrazvukové a gynekologické vyšetření (např. stěrové testy). Ženě se také pravidelně měří krevní tlak a hmotnost. Prenatální péče navíc zahrnuje vyšetření krve a moči, například stanovení krevní skupiny a faktoru rhesus a také měření hladiny cukru v moči. Velmi důležitý je také screening těhotenské cukrovky.

Pravidelné prohlídky poskytují informace o průběhu těhotenství a možných rizicích.

Proč investovat do čističky vzduchu?

Takže odpověď na otázku "Těhotná - kdy navštívit lékaře?" je: jděte k lékaři, pokud máte podezření, že jste těhotná, a poté kdykoli budete mít schůzku s prenatální péčí nebo máte nějaké potíže (jako je bolest nebo krvácení). Vaše vlastní zdraví i zdraví Vašeho dítěte je pak v dobrých rukou!