Předčasný porod: Význam a proces

Co znamená náhlý porod?

„Rychlý porod“ je porodní proces, který trvá méně než dvě hodiny od začátku prvních kontrakcí do narození dítěte. Jde o porod, který je sám o sobě normální, až na to, že ve většině případů nemá rodící žena téměř žádné kontrakce, porod začíná okamžitě prudkými tlačícími kontrakcemi a často stačí i jediná vypuzovací kontrakce až do porodu dítěte. . Může se ale také stát, že lehké kontrakce v rozběhu, které přicházely v dlouhých intervalech a nebyly téměř bolestivé, tak ani nebyly vnímány.

Jaké jsou důvody porodu na podzim?

Důvodů pro porod na podzim může být několik, na straně těhotné ženy nebo na straně dítěte:

  • Porodní cesty se dobře natahují, kladou malý odpor a k otevření děložního otvoru dochází velmi rychle (zejména u žen, které již vícekrát rodily).
  • Když těhotenství nastanou v těsném sledu za sebou a porodní cesty neměly dostatek času na stažení.
  • U prvorodiček, které těhotenství potlačují nebo tají.
  • Když je dítě velmi malé a obvod hlavy je malý.

Jaká jsou rizika porodu na podzim?

Ve většině případů je porod na podzim doprovázen silnými porodními bolestmi. Rychlý porodní proces může způsobit poranění měkkých tkání porodních cest a pánevního dna a také poporodní krvácení.

Pokud žena těhotenství potlačuje nebo si ho neuvědomuje, může mylně zaměnit začátek porodu za nutkání na stolici, když pocit tlaku zasáhne střeva. Dítě se pak často rodí na toaletě (záchodový porod).

U dítěte může porod na podzim způsobit zranění, pokud dítě spadne na podlahu nebo do záchodu. Při tom se může přetrhnout pupeční šňůra. Kromě toho může nedostatečná úprava tlaku v porodních cestách během vypuzovací fáze způsobit u dítěte nedostatek kyslíku (hypoxii) a krvácení do mozku. Možné jsou i úrazy trupu, paží a nohou.

Opatření v případě hrozícího porodu na podzim

Pokud byly předchozí porody neobvykle rychlé, je vhodné strávit poslední období těhotenství v poradně, aby se snížilo riziko porodu na podzim.