Předčasný porod: Co to znamená

Kdy je předčasný porod?

Předčasný porod je, když se dítě narodí před koncem 37. týdne těhotenství (SSW). Lékaři rozdělují předčasně narozené děti do tří skupin podle délky těhotenství nebo porodní hmotnosti:

 • Extrémně předčasně narozené děti: dokončený 27. týden těhotenství nebo váha nižší než 1,000 XNUMX gramů
 • Velmi předčasně narozené děti: dokončený 30. týden těhotenství nebo váha nižší než 1500 gramů.
 • Středně předčasně narozené děti: dokončeno 36. SSW nebo váha nižší než 2500 gramů

V Evropě je asi šest procent všech porodů předčasných.

Známky předčasného porodu

Tělo matky iniciuje předčasný porod předčasným porodem, předčasným prasknutím blan a/nebo předčasným zkrácením děložního čípku se současným změkčením a rozšířením děložního čípku (cervikální insuficience).

Příčiny předčasného porodu

Příčin a rizikových faktorů předčasného porodu je celá řada, ale ne vždy jsou jasně identifikovatelné. Odborníci předpokládají, že jde o tzv. multifaktoriální událost, tedy více faktorů dohromady může vést k potratu.

Mateřské příčiny a rizikové faktory potratu jsou:

 • Celková onemocnění, jako jsou (vaginální) infekce nebo hormonální poruchy
 • Malformace dělohy nebo fibroidy (výrůstky) svalové vrstvy dělohy
 • onemocnění související s těhotenstvím, jako je vysoký krevní tlak, preeklampsie nebo těhotenská cukrovka
 • Slabost placenty (placentární insuficience)
 • sociálně nebo ekonomicky obtížné okolnosti, psychický stres
 • věk matky pod 20 nebo nad 35 let
 • vysoká spotřeba nikotinu nebo alkoholu
 • předchozí potraty

Příčiny předčasného porodu u kojenců jsou:

 • vývoj deficitu
 • Chromozomální vady
 • Malformace
 • Vícečetné těhotenství

Riziko předčasného porodu lze snížit, pokud se ženy vyhýbají alkoholu a nikotinu, podváze a nadváze a stresovým situacím. Pokud je pro těhotnou každodenní pracovní rutina příliš stresující, může jí být poskytnut preventivní odpočinek nebo jí může být dokonce zakázáno pracovat. Pravidelné lékařské prohlídky také snižují riziko předčasného porodu.

Prevence předčasných porodů: Lékařská opatření

Lékařská opatření přijatá v případě hrozícího předčasného porodu závisí na délce těhotenství a možných rizicích pro matku a dítě. Pokud je to možné, pokusí se těhotenství udržet, protože pro vývoj dítěte je lepší, když dítě může zůstat v děloze déle, jak bylo zamýšleno.

Předčasná práce

Předčasné prasknutí membrán

V případech předčasného protržení blan lékař zváží rizika infekce pro matku a dítě oproti riziku předčasného porodu. Podle toho porod vyvolá nebo se ho pokusí poněkud oddálit. Doporučuje se preventivní podávání antibiotik (proti možným infekcím). Pokud má matka horečku, pokusí se o rychlý porod.

Předčasný porod: indukce

Pokud již nelze předčasný porod zastavit, je vyvolán porod. Délka těhotenství a poloha dítěte určuje typ porodu (vaginální nebo císařským řezem). V případě vaginálního porodu se často provádí epiziotomie, která chrání hlavičku dítěte, která je stále velmi měkká, před přílišným tlakem.

Obecně platí, že všechny předčasné porody před 34. týdnem těhotenství by měly proběhnout v perinatologickém centru. Tam se specializují na porod a péči o předčasně narozené děti.

Po předčasném porodu

Předčasně narozené děti jsou vyšetřovány a v případě potřeby léčeny pro následující rizika:

 • Nezralost dýchání
 • Nezralost centrálního nervového systému
 • Nezralost očí
 • Nezralost kůže
 • Nezralost ledvin
 • Nezralost střeva

Jak mohou rodiče pomoci svému předčasně narozenému dítěti?

Rodiče, většinou nepřipravení, se musí naučit vyrovnat se s novou situací: dítě se narodí příliš brzy a leží zranitelné, napojené na mnoho kabelů a hadiček, v inkubátoru. Přísné hygienické předpisy, množství lékařského vybavení a klinické prostředí ztěžují situaci rodičům, kteří chtějí svému dítěti dopřát co největší bezpečí. Dodatečně stresující jsou obavy o zdravotní stav předčasně narozeného dítěte. V neposlední řadě návštěvy v nemocnici, které obvykle trvají týdny, vyžadují od rodičů velkou organizaci.

Ale i když je situace složitá a rodiče se cítí bezmocní, mohou pro své dítě udělat hodně.

Věnujte svému dítěti hodně času, vyprávějte mu příběhy, čtěte mu. Hodně blízkosti a láskyplné pozornosti mu pomáhá zdravě a dobře se rozvíjet.

Pomocí tzv. klokaní metody si můžete vybudovat obzvláště intenzivní citové pouto a tím trochu kompenzovat brzké „odloučení“. Při této metodě se nedonošené dítě, které je oblečené pouze v plence, položí na pár hodin na holou hruď své matky nebo otce. Slyší tlukot vašeho srdce, cítí vaši kůži, slyší váš hlas. Dítě se cítí bezpečně.

Často velmi jemná pokožka předčasně narozených dětí je zvláště citlivá na dotek pokožky. Je tedy možné, že velmi malému nedonošenému miminku bude hlazení nepříjemné. Proto je lepší jemně držet hlavičku dítěte rukou nebo položit ruku na jeho záda nebo kolem jeho nohou. To také poskytne miminku pocit bezpečí.

Pokusy o kojení vítány

Nezapomínejte na sebe

Při mnoha návštěvách nemocnice byste neměli zapomínat myslet i na sebe. Dopřejte si dostatek času na odpočinek a načerpání nových sil. Protože pokud budete uvolnění a odpočatí, přenese se to i na vaše dítě.

Limity medicíny

Lékařská péče dosáhla v posledních desetiletích velkého pokroku. Ale čím dříve dítě opustí dělohu, tím nižší jsou šance na zdravý vývoj nebo dokonce na přežití. Je to proto, že narozené před časem, orgány dítěte ještě nejsou zralé.

Předčasně narozené děti narozené před 22. týdnem těhotenství bohužel většinou nemají šanci na přežití.

Děti narozené před 23. týdnem těhotenství mohou přežít, v některých případech se závažnými zdravotními problémy. O opatřeních k udržení života nebo ukončení života rozhodují společně rodiče a ošetřující lékaři.

Předčasně narozené děti narozené před 25. týdnem těhotenství mají velkou šanci na přežití. Životu udržující opatření jsou tedy pravidlem. Pouze v případě závažných zdravotních poruch musí rodiče rozhodnout o opatřeních k udržení života nebo k ukončení života.

Těžké rozhodování pro rodiče

Pro rodiče je velmi stresující propustit předčasně narozené dítě kvůli vážným zdravotním problémům nebo očekávaným následným škodám a vydat se společně cestou k udržení smrti. Proškolený personál kliniky může rodiče podpořit nebo doporučit odbornou pomoc. Truchlení po předčasném porodu a společném umírání je totiž důležité a nezbytné k tomu, aby se nakonec vyvinula nová chuť do života.