Prenatální jóga

Jóga během těhotenství: důležité tipy

Pokud chcete v těhotenství cvičit jógu, měli byste to nejprve probrat se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Nejlepší je cvičit jógu pod vedením učitele jógy nebo terapeuta. Existují cviky, které obecně nejsou až tak vhodné pro nastávající maminky nebo případně jen pro vás konkrétně.

Chraňte své břicho

Jóga pro těhotné nezahrnuje žádné cvičení, kdy ležíte na břiše a protlačujete záda. Břicho by samozřejmě nemělo být stažené. Dýchání plyne – proto prosím při józe nezadržujte dech!

Těhotenství netoleruje přetížení

V těhotenství by ideálně měla být na programu pouze jógová cvičení, která nadměrně nezatěžují váš organismus a netlačí na břicho – jinak byste sobě i miminku více uškodili než pomohli. Totéž platí pro nesprávně provedené cviky. Pokud si nejste jisti, je nejlepší získat podporu od profesionála.

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství (trimestru) se stále více zaměřuje na dechové techniky a ásany, které příliš nezatěžují oběh, těhotnou uvolní a protáhnou pánevní dno.

Pozor na inverzní cviky!

Začátečníci jógy

Začátečníkům jógy nejlépe poradí učitel jógy nebo terapeut. Jóga pro těhotné se na mnoha místech vyučuje ve speciálních kurzech. Pro nastávající maminky jóga často začíná relaxačním cvičením. Následovat mohou dechová cvičení, cvičení pozitivního myšlení a nakonec ásany. Sezení vždy končí dalším relaxačním cvičením.

Lepší povědomí o těle prostřednictvím jógy

U těhotných žen je důležité vědomé povědomí o fyzických procesech a změnách. Jóga pro těhotné vám může pomoci prožít své těhotenství vědoměji.

Jóga procvičuje i kardiovaskulární systém, který vás kromě dechových cvičení připraví na porodní nároky. Podle malé studie na 60 prvorodičkách dokonce díky józe byl porod méně bolestivý.

Některé ásany posilují pánevní dno, což může pomoci předcházet slabosti močového měchýře po porodu.

Jóga pro potíže během těhotenství

Cvičení jógy často pomáhá čelit typickým potížím během těhotenství, jako je napětí a bolesti zad. Mnohé z ásan, které se v těhotenství doporučují a také vyučují na hodinách, protahují, uvolňují a posilují zejména zádové svaly. Hluboké a relaxační dýchání je také součástí mnoha ásan.

Tuto otázku byste měli probrat se svým lékařem nebo porodní asistentkou. Odborníci vám poradí, jaké cviky a námaha jsou pro vás to pravé. Pokud jste zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací, je jóga pro těhotné obecně doporučovaným sportem v těhotenství.