Prevence a léčba nadýmání

Stručné shrnutí

 • Co je plynatost? Příliš mnoho vzduchu v žaludku – žaludek je roztažený (meteorismus). Často dochází ke zvýšení střevního větru (nadýmání).
 • Příčiny: potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo nadýmavá jídla (zelí, luštěniny, cibule atd.), nápoje sycené oxidem uhličitým atd. Příčiny: potraviny bohaté na vlákninu nebo nadýmání (zelí, luštěniny, cibule atd.), nápoje sycené oxidem uhličitým, alkohol, káva, polykání vzduchu v důsledku zbrklého jídla nebo mluvení při jídle, stres, úzkost, syndrom dráždivého tračníku, potravinová intolerance (jako je intolerance laktózy, celiakie), potravinová alergie, porucha střevní flóry (např. v důsledku antibiotické terapie), pankreatická insuficience, střevní obstrukce, rakovina střev, cirhóza jater; u kojenců: tříměsíční kolika
 • Léčba: odpěňovače, trávicí a protikřečové prostředky, domácí prostředky; v případě potřeby léčbu základního onemocnění
 • Prevence: vyhýbejte se jídlům a nápojům, které jsou těžko stravitelné a způsobují plynatost (např. tučná jídla, zelí, fazole, sycené nápoje), používejte koření napomáhající trávení (kmín, anýz, majoránka atd.), jezte pomalu a důkladně žvýkejte, jezte několik malých jídel denně místo několika velkých porcí, dostatek pohybu a sportu (např. trávicí procházka, plavání, jízda na kole)

Plynatost: Příčiny

Jak lidé nadýmání vnímají, se však liší. Někomu znepokojuje i malé množství plynu v žaludku, jiní jsou v tomto ohledu méně citliví. Nadýmání, které se vyskytuje sporadicky a bez dalších doprovodných příznaků, není považováno za onemocnění. V některých případech se však jedná o příznaky onemocnění.

Jak se vyvíjí střevní plyn

Střevní plyny vznikají hlavně při trávení – zvláště když střevní bakterie rozkládají potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo velké množství sacharidů či bílkovin. Mikrobi produkují mimo jiné vodík, metan a oxid uhličitý. Většina těchto plynů vstupuje do krevního oběhu a je vydechována plícemi. Zbytek uniká střevy.

Co způsobuje plynatost?

V naprosté většině případů je nadýmání neškodné a může za to špatné stravovací návyky a životní styl. Příčinou však může být i nemoc.

Nadýmavé potraviny a nápoje

Například zelí, luštěniny a cibule mohou způsobit silnou plynatost. Příliš bohatá, tučná nebo sladká jídla také vedou ke zvýšené tvorbě plynu v žaludku. Tam přítomné enzymy pak nejsou schopny živiny úplně rozložit a bakterie se aktivují.

Sycené nápoje, alkohol a káva mohou také způsobit plynatost.

Polykání vzduchu (aerofagie)

Lidé, kteří hltají jídlo ve spěchu, spolykají asi dvakrát více vzduchu než pomalí jedlíci – a ten se shromažďuje ve střevech.

Nedostatek cvičení

Lidé, kteří většinu dne tráví vsedě, jsou také náchylnější k nadýmání: Nedostatek pohybu způsobuje, že střeva jsou pomalejší a podporuje plynatost.

Psychologické spouštěče

Uzly v žaludku, kameny v břiše – negativní psychický stav má významný vliv na trávení. Stres a úzkost narušují trávení a mohou způsobit i plynatost.

Těhotenství

Nadýmání během těhotenství není neobvyklé. Tělo nastávající matky produkuje hormon progesteron. Uvolňuje svalovou tkáň orgánů včetně svalů v gastrointestinálním traktu. Tím se zpomalí trávení. To může snáze vést k nadýmání.

Nemoci

Nadýmání je zřídka způsobeno nemocí. Patří mezi ně například potravinové alergie a potravinové intolerance. Život ohrožující onemocnění velmi zřídka způsobují plynatost. Mezi nejdůležitější příčiny nadýmání související s onemocněním patří

 • Syndrom dráždivého tračníku: U syndromu dráždivého tračníku je narušena funkce trávicího traktu. Kromě nadýmání se objevují bolesti, křeče a nepohodlí a také změny ve stolici.
 • Intolerance fruktózy (nesnášenlivost fruktózy): Transportní protein transportuje cukr do krve. Pokud je množství příliš velké, objevují se stejné příznaky jako u intolerance laktózy.
 • Nesnášenlivost sorbitolu: Sorbitol (sorbitol, glucitol) je cukerný alkohol, který se nachází hlavně v některých druzích ovoce. Jako E 420 se také přidává do mnoha průmyslově vyráběných nebo zpracovaných potravin – ke slazení, jako zvlhčovadlo i ke konzervaci. Příznaky intolerance sorbitolu jsou stejné jako příznaky intolerance laktózy.
 • Nesnášenlivost lepku (celiakie): Při nesnášenlivosti lepku tělo přecitlivěle reaguje na bílkovinu lepku, která se nachází v obilovinách. Mezi typické příznaky této formy potravinové intolerance patří nadýmání, hubnutí, chronický průjem a nevolnost.
 • Potravinové alergie: Někteří lidé jsou alergičtí na určité potraviny, jako jsou ořechy, ovoce nebo mléko. Konzumace těchto alergenů může způsobit nadýmání, svědění, otoky v ústech, průjem a ekzémy na kůži.
 • Narušení střevní flóry: K nadýmání může dojít i v případě, že střevní flóra není v rovnováze, například v důsledku užívání antibiotik.
 • Kolorektální karcinom (kolorektální karcinom): Kolorektální karcinom je zhoubný nádor ve střevě. Příznakem kolorektálního karcinomu může být kromě chronické plynatosti a nepravidelného trávení i změna stolice a přítomnost krve v ní.
 • Cirhóza jater: Při cirhóze jater se také vyskytuje těžká plynatost. Mezi další příznaky patří únava, špatná výkonnost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zácpa a tlak pod pravým žeberním obloukem.
 • Střevní neprůchodnost: Střevní obstrukce se obvykle zpočátku projevuje jako zácpa, bolesti břicha a plynatost. Příčinou může být ochrnutí střevního pohybu (peristaltika), zjizvené srůsty po operaci, Crohnova choroba a nádory nebo cizí tělesa ve střevě.

Poloha tenkého a tlustého střeva:

Nadýmání u kojenců a dětí

Zejména v prvních třech měsících života miminka často trpí plynatostí. Plyny bolestivě nafouknou žaludek dítěte. V některých případech se vzduch dostává do trávicího traktu pouhým polykáním při pití. Z tohoto důvodu by si děti měly po pití odříhnout. To umožňuje, aby vzduch unikal ze žaludku.

Potravinové intolerance

Klíčové slovo: Tříměsíční kolika

Některá miminka nadměrně pláčou, zejména v podvečerních hodinách. Nejčastěji plačící děti se nacházejí ve věkové skupině 0 až 3 měsíce. Postižené děti trpí tzv. tříměsíční kolikou. Tento zastaralý termín ilustruje to, co se dříve považovalo za příčinu nadměrných záchvatů pláče – hodně vzduchu v žaludku, který způsobuje kolikovité bolesti břicha a nadýmání.

Nyní se předpokládá, že vzduch v žaludku dítěte je důsledkem, nikoli příčinou nadměrného pláče (polykání vzduchu při prudkém, dlouhodobém pláči!). Místo toho se předpokládá, že důvodem záchvatů pláče je to, že postižené děti mají stále problémy s uklidněním. Mohou být také citlivější než jejich vrstevníci, a proto mohou být snáze přemoženi okolními podněty.

Tříměsíční kolika je dnes každopádně považována za regulační poruchu (stejně jako poruchy krmení a spánku u miminek) – postižená miminka ještě neudělala ten vývojový krok, že by v určitých kontextech vhodně regulovala své chování (sebeuklidňování, pláč, spaní atd.).

Léky na nadýmání

Nadýmání: Domácí léčba

Na nadýmání existují různé domácí prostředky. Čaj, teplo a masáž – zde se dozvíte, co vám může pomoci.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Čaj na nadýmání

Různé čaje z léčivých rostlin mají dekongestační účinek a zmírňují bolesti břicha. Vhodné léčivé rostliny jsou

 • anýz
 • kmín
 • meduňky
 • šalvěj
 • Fenykl
 • Kurkuma
 • zázvor
 • Heřmánek
 • Pelyněk

Směs po 50 gramech anýzu, fenyklu a kmínu můžete také rozdrtit, lžičku této směsi zalít 150 mililitry vroucí vody, přikrýt a nechat deset minut louhovat. Pijte šálek tohoto čaje několikrát denně, abyste zmírnili plynatost.

Teplo proti nadýmání

Další věc, která pomáhá proti plynatosti, je teplo. Uvolňuje střeva. Vhodná je termofor nebo obilný polštář (polštář z třešňového kamene). Pokud chcete účinek zesílit, můžete mezi termofor a žaludek umístit vlhkou žínku (vlhké teplo).

Břišní obklad s heřmánkem: Vlhký, horký břišní obklad s heřmánkem působí tišícím, protikřečovým a relaxačním účinkům. Jednu až dvě polévkové lžíce květů heřmánku zalijte půl litrem vroucí vody, přikryjte a nechte pět minut louhovat.

Bramborový zábal: Teplo bramborového zábalu (nebo bramborové polevy) působí relaxačně, tiší bolest a podporuje krevní oběh. Brambory uvaříme doměkka, scedíme a necháme v páře. Položte na utěrku a rozmačkejte vidličkou. Položte si na břicho mezilátku, zavřete překrytí tak, aby vytvořilo malý balíček a položte ho navrch. Zajistěte vnějším hadříkem (např. ručníkem) a nechte působit 30 až 60 minut. Pak odpočívejte.

Jakmile se horko stane nepříjemným, okamžitě odstraňte zábal nebo obklad.

Masáž a tření břicha

Osvědčeným domácím lékem na plynatost jsou také jemné masáže.

Masáž břicha: Jemná masáž břicha aktivuje přirozený pohyb střev, uvolňuje napětí a často pomáhá proti plynatosti. Chcete-li to provést, hlaďte břicho ve směru hodinových ručiček po dobu několika minut oběma rukama a jemným tlakem. Tento domácí lék je vhodný zejména pro děti.

Potírání břicha: Potírání břicha zředěným fenyklem, meduňkou, heřmánkovým nebo kmínovým olejem prohřívá, uvolňuje křeče a bolesti a stimuluje trávení. Chcete-li to provést, zahřejte několik kapek zředěného oleje v rukou a jemně třete břicho ve směru hodinových ručiček po dobu několika minut. Nevyvíjejte příliš velký tlak! Poté pevně přikryjte a nechte asi půl hodiny odpočívat. Opakujte několikrát denně podle potřeby.

Léky na nadýmání

K léčbě těžké plynatosti jsou k dispozici různé volně prodejné léky a léky na předpis. Působí dekongestantně, spazmolyticky nebo trávicí účinek. Jsou dostupné v různých přípravcích, například jako kapky nebo kapsle.

Odpěňovače: Snižují povrchové napětí pěnových bublin v trávě, ve které se zachycují plyny. To umožňuje plynům unikat, vstřebávat se do těla nebo procházet řitním otvorem. Odpěňovače mají čistě fyzikální účinek a nedostávají se do krevního oběhu. Měly by se užívat s jídlem nebo večer před spaním. Známými zástupci této skupiny účinných látek jsou simetikon a dimetikon.

Trávicí enzymy: Někteří lidé nejsou schopni správně strávit potravu obsahující tuky, bílkoviny nebo sacharidy. Důvodem je, že žlázové buňky trávicího traktu (v žaludku, slinivce a játrech) neprodukují odpovídající trávicí enzymy v dostatečném množství. Výsledkem je nadýmání. Zde mohou pomoci léky obsahující chybějící enzymy. Měly by se užívat s jídlem, aby bylo jídlo lépe stravitelné.

Nadýmání: Prevence

Ve většině případů je plynatost neškodná a způsobená špatnou životosprávou a stravovacími návyky. Měli byste si proto uvědomit následující:

 • Vyhněte se nadýmavým jídlům: Každé malé zrnko vydává trochu zvuku, jak se říká. Nadýmání je obvykle způsobeno „výbušnými“ potravinami. Těm je pak třeba se vyhnout. Zarytí příznivci fazolí mohou luštěniny také namočit na dvanáct hodin a před konzumací je dlouho vařit. To snižuje vlastnosti tvorby plynu. Pozor je třeba dávat i na cibuli, zelí, nezralé ovoce, čerstvě upečené pečivo a hrubé (těžké) celozrnné pečivo a také sycené nápoje.
 • Lehké jídlo: Jezte hlavně jídlo, které je snadno stravitelné. Vysoce tučná, těžká a luxusní jídla jsou pro trávicí trakt enormně náročná a mohou snadno vést k nadýmání.
 • Užitečné koření: Používejte v kuchyni co nejčastěji koření na trávení, jako je kmín, anýz, majoránka nebo koriandr, abyste předešli nadýmání a poruchám trávení.
 • Užívejte si místo polykání: Udělejte si čas na jídlo, důkladně žvýkejte a při jídle jen velmi málo mluvte. To zabraňuje vnikání tolika vzduchu do střev. Mimochodem, jíst několik malých jídel během dne je lepší než jíst několik velkých.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Jak již bylo zmíněno, plynatost je obvykle neškodná. Jen výjimečně stojí za obtěžujícími příznaky vážné onemocnění. Lékaře byste však měli navštívit v následujících případech:

 • Plynatost je doprovázena silnými bolestmi břicha, zvracením a změněným pohybem střev.
 • V určitých kontextech se opakují.
 • Přetrvávají delší dobu.

co dělá doktor?

Abychom pochopili příčinu nadýmání, lékař se nejprve zeptá na vaši anamnézu (anamnézu): Požádá vás, abyste nadýmání nebo meteorismus podrobněji popsali a dotáže se na další potíže (bolesti břicha, stolice změny, nevolnost atd.). Zeptá se také na vaše stravovací návyky a životní styl a na všechna základní onemocnění.

Lékař poté prohmatá vaše břicho a zkontroluje vaše střevní zvuky stetoskopem. Pokud má podezření, že příčinou nadýmání je organické onemocnění, zajistí další vyšetření. Patří mezi ně například ultrazvukové vyšetření (sonografie) břicha, vyšetření stolice nebo testy na potravinové intolerance jako laktózový, fruktózový či sorbitolový toleranční test.

Často kladené otázky

Odpovědi na nejčastější dotazy k tématu najdete v našem článku Nejčastější dotazy k nadýmání.