Primrose: Léčivé účinky

Jaký účinek má prvosenka?

V oddenku i v kořenech a květech jsou obsaženy tzv. saponiny. Ty jsou považovány za hlavní účinnou látku v lékařství: saponiny podporují tvorbu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Díky mnohaletým dobrým zkušenostem je tužebník lékařsky uznávaný pro léčbu kašle souvisejícího s nachlazením.

 • Černý kašel
 • Astma
 • Bolest hlavy
 • Nespavost
 • Zvýšení produkce moči
 • dna
 • revmatismus
 • nervové potíže, jako je třes a žaludeční křeče
 • migréna
 • srdeční nedostatečnost

Neexistuje však žádný důkaz, že léčivá rostlina má v těchto oblastech použití příznivý účinek. Neexistují ani důkazy o tom, že by pastýř měl pozitivní vliv na duši.

Co byste měli zvážit při použití petrklíče

Pokud máte alergii na rostliny prvosenky, neměli byste léčivou rostlinu používat.

Ne všechny přípravky na bázi petrklíče jsou vhodné pro děti. Vždy proto dbejte na pokyny pro správné použití v příslušném příbalovém letáku a na pokyny svého lékaře nebo lékárníka.

Pokud je onemocnění dýchacích cest doprovázeno dušností, horečkou a/nebo krvavým/urulentním sputem, měli byste bezpodmínečně vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se pastvina používá?

Léčebně se využívá podnož (oddenek) spolu s připojenými dlouhými kořeny (Primulae radix) nebo sušené květy (Primula flos) prvosenky a prvosenky (Primula veris, P. elatior). Podzemní části rostliny obsahují více saponinů než květy, a proto jsou považovány za silnější.

Z oddenku a kořenů puškvorce (kořen prvosenky), stejně jako květů, si můžete připravit čaj.

Prvosenky jsou na mnoha místech chráněny a nesmí se sbírat volně. Obecně platí, že je lepší získat kořeny a květy prvosenky v lékárně nebo použít hotové přípravky na bázi léčivé rostliny.

Čaj z kořene petrklíče

Každé dvě až tři hodiny je možné vypít šálek petrklíčového čaje slazeného medem. Doporučená denní dávka od 16 let je 0.5 až 1.5 gramu kořene prvosenky (pozn. jedna čajová lžička je asi 3.5 gramu).

U mladších věkových skupin je třeba dodržovat následující denní dávky:

 • do jednoho roku: 0.05 až 0.3 gramu
 • jeden až tři roky: 0.2 až 0.6 gramu
 • čtyři až 15 let: 0.5 až 1 gram

Čaj z květů petrklíče

Čaj z petrklíčů připravíte tak, že jednu čajovou lžičku sušených, jemně nasekaných květů (s kalichem) zalijete šálkem horké vody, přikryjete a louhujete pět minut, poté scedíte.

Je možné vypít šálek několikrát denně. Pro děti nad deset let, dospívající a dospělé se doporučuje denní dávka dva až čtyři gramy květů prvosenky (pozn. jedna čajová lžička je asi 1.3 gramu).

 • do jednoho roku: 0.5 až 1 gram
 • jeden až tři roky: 1 až 2 gramu
 • čtyři až devět let: 2 až 3 gramy

Pro zvýšení léčivého účinku můžete při přípravě čaje zkombinovat pastuší s jinými léčivými rostlinami, jako je anýz nebo fenykl.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

K přímému použití existují i ​​přípravky na bázi podnože s kořeny nebo květy, například květy prvosenky v prášku v dražé, tinktura z kořene nebo květů prvosenky (tinktura petrklíče) a suchý extrakt z kořene prvosenky balený v tabletách nebo kapsle.

Dostupné jsou i kombinované přípravky s jinými léčivými rostlinami (např. tymián). Jak přípravky správně užívat, vám může vysvětlit váš lékárník.

Prvosenky jsou pro člověka netoxické. Saponiny však dráždí sliznice, proto se v jednotlivých případech může objevit žaludeční nevolnost a nevolnost – zejména při předávkování.

Jak získat produkty z prvosenky

Ve své lékárně seženete sušené léčivé drogy prvosenky k přípravě čaje (oddenek s kořeny, květy) i hotové přípravky (čajové směsi, kapsle, kapky apod.).

Co je to prvosenka?

Prvosenky patří do čeledi prvoskovitých (Primulaceae) a rodu Primula.

Je známo několik víceletých druhů petrklíčů, včetně lipnice pravé a lipnice vysoké.

Vytváří půdopokryvnou růžici sametově chlupatých celokrajných listů. Na jaře z této růžice vycházejí květní stonky vysoké až 20 centimetrů. Několik žloutkových květů je uspořádáno terminálně v okolí. Nesou bělavě zelené, široké zvonkovité kalichy.

Název cowlip pochází z klíčenkového vzhledu květenství různých druhů.