Progesteron: účinek, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje progesteron

Progesteron je přirozený progestogen (hormon žlutého tělíska) a je vylučován žlutým tělíčkem u žen během druhé poloviny menstruačního cyklu (také známého jako sekrece nebo luteální fáze). Žluté tělísko se tvoří z folikulu ve vaječníku poté, co uvolnilo oplodněné vajíčko do vejcovodu (ovulace).

Muži také produkují progesteron – i když ve velmi malých množstvích. O jeho funkcích v mužském těle se však ví mnohem méně než o jeho významu v ženském organismu.

Normální hodnoty progesteronu

Progesteron a těhotenství

Progesteron je také známý jako těhotenský hormon. V druhé polovině menstruačního cyklu připravuje endometrium na případnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k oplození nedojde, žluté tělísko se asi po deseti dnech rozpustí. V důsledku toho koncentrace progesteronu v krvi opět klesá a dochází k menstruaci.

Během těhotenství se také předpokládá, že progesteron inhibuje předčasnou produkci mléka v prsou, takže mléko je poskytováno dítěti až po narození. Navíc se předpokládá, že pokles hladiny progesteronu krátce před porodem vede k nastartování porodního procesu a stimuluje činnost děložního svalstva, tedy vyvolává porod.

Progesteron jako lék

V lékařství se používají buď progesteronové tobolky, které se užívají perorálně, nebo se účinná látka podává lokálně (například jako krém), parenterálně (jako infuze) nebo vaginálně.

Při pravidelném užívání dvakrát denně lze v těle dosáhnout stabilně zvýšených koncentrací hormonů.

Kdy se používá progesteron?

Podávání progesteronu se obvykle používá ke kompenzaci nedostatku tělu vlastního hormonu. Účinná látka se například používá k podpoře luteální fáze v rámci asistované reprodukce (umělá inseminace) a k hormonální bolesti prsou před menstruací (mastodynie).

Užívání v těhotenství je časově omezené. Dlouhodobější může být i užívání při menopauzálním syndromu nebo hormonální bolesti prsou.

Jak se progesteron používá

Aktivní složka může být užívána jako měkká kapsle nebo aplikována lokálně jako progesteronový krém, gel nebo vaginální tableta. Protože se účinná látka v těle velmi rychle odbourává, aplikuje se obvykle dvakrát denně.

Jaké jsou vedlejší účinky progesteronu?

Při lokální aplikaci hormonu (například ve formě progesteronového krému) jsou nežádoucí účinky mnohem vzácnější. Nejčastěji jsou pozorovány kožní vyrážky a svědění. Méně často se objevují bolesti hlavy a únava.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání progesteronu?

Kontraindikace

Progesteron by se neměl používat při:

  • nevysvětlitelné vaginální krvácení
  • nádor mléčné žlázy nebo pohlavních orgánů
  • porfyrie (narušený rozklad červeného krevního barviva)
  • těžká dysfunkce jater

Vzhledem k tomu, že externě dodávaný progesteron narušuje rovnováhu ženských hormonů, měly by být přípravky používány přesně podle pokynů lékaře.

Děti a dospívající

Děti by hormon neměly užívat kvůli možným vývojovým poruchám. Progesteron nemá žádný relevantní přínos v dětství a dospívání, takže použití v této věkové skupině je extrémně vzácné.

Těhotenství a kojení

Neexistuje žádná indikace pro použití progesteronu během kojení. Při vaginálním použití nebyly studie u kojených dětí pozorovány žádné následky.

Jak získat léky s progesteronem

V Německu, Rakousku a Švýcarsku jsou všechny formy progesteronu na předpis, tj. jsou k dostání pouze v lékárnách na lékařský předpis.

Od kdy je znám progesteron?