Prognóza | Cvičení pro parézu zvedače nohou

Prognóza

Prognóza vyléčení parézy zvedáku nohou silně závisí na typu a místě poškození. Periferní léze v průběhu nervu, např. Prasknutí nebo natržení nervu v a zlomenina nebo kompartment syndrom (krvácení do oblasti svalstva se silným zvýšením tlaku v tkáni, což může způsobit nervové poškození) se mohou hojit v závislosti na závažnosti poranění. Nervová tkáň se také může hojit.

Pokud je však nerv zcela přerušen, šance na uzdravení jsou špatné. Pokud roztržená nervová vlákna znovu narostou, může dojít k zjizvení, nerv je znovu připojen, ale jeho funkce zůstává omezená. V příznivých případech může dojít také k úplnému uzdravení.

Nervy, stejně jako svaly, jsou dodávány krev a živili se výkonem své funkce. V důsledku zvýšení tlaku v okolní tkáni je zásobení nervu omezené a v nejhorším případě může nervová tkáň zahynout. V každodenním životě si všimneme příliš velkého tlaku na naše nervy, např. když naše nohy po dlouhém klečení na podlaze usnou.

Nervová tkáň by měla být uvolněna co nejdříve, aby byl zajištěn dostatečný přísun. Rozsah poškození způsobeného tlakem závisí na délce a síle tlakového zatížení. Mírné podráždění nervu se opět může hojit dobře a rychle, závažnější zranění se hojí pomaleji nebo jsou nenávratně poškozena.

Centrální paréza nožního zvedáku může být způsobena a mrtvice, průřezem nebo také herniovaným diskem. Je těžké stanovit obecnou prognózu. V případě a mrtvice, je nutné počkat a zjistit, zda mozek se může v poškozené oblasti zotavit.

Mrtvá tkáň se neregeneruje. Herniovaný disk je syndrom komprese. V tomto případě, stejně jako v periferní lézi, musí být tlak odstraněn z nervu co nejrychleji, aby nedošlo k jeho trvalému poškození. Po uzdravení nebo chirurgickém odstranění herniovaného disku je třeba počkat, aby se zjistilo, do jaké míry se může nerv regenerovat.