Prognóza | Stenóza páteřního kanálu v bederní páteři - konzervativní léčba bez chirurgického zákroku

Prognóza

Jako chronické degenerativní onemocnění páteřní kanál stenóza není kauzálně léčitelná. Ve většině případů vykazuje velmi pomalý progresivní průběh a příznaky se v průběhu let zvyšují jen mírně. Mohou však také nastat akutní fáze s rychlým zhoršením příznaků, například když meziobratlový disk se jedná o zánětlivý proces obratle klouby je přítomen.

V závislosti na individuální výchozí poloze stav a také sebamotivace při cvičení z fyzioterapie lze příznaky výrazně zlepšit konzervativní terapií. Léčba nesteroidními antirevmatiky, jako je např ibuprofen nebo diklofenak, který se provádí vedle fyzioterapie, a další možné místní terapie pomocí lokální anestetika a glukokortikoidy může také přispět ke zmírnění příznaků. Konzervativní terapie slouží k co nejdelšímu zmírnění potíží do té míry, že chirurgický zákrok a jeho rizika mohou být co nejdéle oddálena. Moderní chirurgické zákroky jsou minimálně invazivní a nabízejí dobrou alternativu, pokud již nelze potíže kontrolovat konzervativní terapií. Chirurgický zákrok může výrazně zmírnit potíže a zlepšit tak kvalitu života, ale i po operaci je zásadní spolupráce a angažovanost pacienta v pooperační léčbě.

Indikace OP

  • Indikace k chirurgickému zákroku na stenózu páteřního kanálu je obecně uvedena, když možné pozitivní výsledky operace převáží nevýhody a rizika
  • Například chirurgický zákrok může být užitečný při dlouhodobých potížích, které nelze adekvátně léčit konzervativními metodami a které vážně omezují schopnost pacienta zvládat každodenní život a práci. Patří mezi ně například dlouhodobé vyzařování bolest v noha, silná necitlivost indikující nervovou kompresi a silné pocity jako brnění nebo hořící pocity.
  • Absolutní indikací pro chirurgický zákrok je také syndrom cauda equina, který je způsoben silnou modřinou nervových vláken v oblasti bederní páteře. Projevuje se například necitlivostí hýždí a stehen, oslabenou noha reflex, motorické deficity, impotence a močové a fekální inkontinence. V takovém případě je nutné okamžitě opravit kompresi na nervových vláknech, jinak by mohlo dojít k trvalému poškození.