Prognóza | Léčba zlomenin kotníku trimalleolární

Prognóza

Aby bylo možné učinit prohlášení o prognóze trimalleolární kotník zlomenina, je důležité do hodnocení zahrnout faktory jako věk pacienta, složitost zlomeniny a také spolupráce a angažovanost pacienta při následné léčbě. Obecně platí, že prognóza je tím lepší, čím menší je kloubní povrch svršku kotník je zničen a tím lépe jsou kostní části redukovány. Pohybové rehabilitační opatření je rozhodující pro mobilitu a flexibilitu i odolnost kloubu.

Vzhledem k tomu, že kloub má po operaci tendenci ztuhnout a znehybnit, cvičte pro mobilizaci a také pro zlepšení koordinace jsou důležité, aby se zabránilo zhoršení v každodenním životě a sportu. Realisticky řečeno, fáze regenerace po trimalleolární kotník zranění může trvat až rok a je v oblasti možnosti, že nelze plně obnovit funkci a nosnost spoje. Dále trimalleolární kotník zlomenina je predispozicí k různým sekundárním onemocněním kloubu, jako je tvorba falešného kloubu (pseudartróza) nebo pro vývoj artróza.

Pozdní efekty

Trimalleolární kotník zlomenina může vést k rozvoji různých sekundárních onemocnění a pozdním následkům, protože zlomenina měla obvykle vážný traumatický dopad na kloub. Pokud povrchy spojů již nejsou optimálně vyrovnány, pokud jsou ve spoji stupňovité útvary nebo pokud je spoj spojen chrupavka byl zraněn, je velmi pravděpodobný výskyt pozdních následků. Problémy s kotníkem po operaci se obvykle projevují opakovaným otokem kloubu při stresu, bolest a omezený pohyb nebo nestabilita.

Tyto příznaky by měly ustoupit nejpozději 6 měsíců po operaci, jinak by lékař měl znovu zkontrolovat kotník, aby byl schopen zmírnit pozdní účinky. Jeden z nejčastějších pozdních účinků po trimalleolární zlomenina kotníku is artróza, tj. postupné opotřebení kloubu chrupavka, což může způsobit bolest, otoky a omezení pohybu a již není reverzibilní. Kromě toho je možná pseudoartróza, při které nedochází k hojení kosti a která ovlivňuje stabilitu kotníkový kloub. To může vést ke zvýšenému vzpěru a tím k dalšímu poškození kloubu. Více informací pod: Fyzioterapie Artrosis Ankle Joint Artrosis