Správné mytí rukou

Jak si správně umýt ruce?

Důkladné mytí rukou je zvláště důležité po potenciálním kontaktu s patogeny. Například po chození na toaletu, po kýchnutí nebo zakašlání do ruky, po přebalování dítěte, po kontaktu se zvířaty nebo nemocnými lidmi a po kontaktu s odpadem nebo syrovým masem.

Abyste ochránili sebe i ostatní, měli byste si před vařením umýt ruce. Důkladné umytí rukou je také vhodné před aplikací kosmetiky nebo léků, ošetřováním ran nebo obecně manipulací s nemocnými lidmi.

Ruční mytí - návod:

  1. Navlhčete si ruce pod tekoucí vodou. Zvolte teplotu vody, která je pro vás příjemná (teplota neovlivňuje počet choroboplodných zárodků).
  2. Používejte dostatek mýdla, nejlépe pH neutrálního, protože chrání kyselý plášť pokožky. Nemusí se jednat o antibakteriální mýdlo – neovlivňuje počet choroboplodných zárodků.
  3. Důkladně stránku rozprostřete. Nejprve vydrhněte dlaně a hřbety rukou. Pokud propletete prsty, vyčistíte také mezery mezi prsty. Nezapomeňte na konečky prstů, nehty a palce.
  4. Udělejte si čas na důkladné čištění rukou.
  5. Na závěr si opláchněte ruce pod tekoucí vodou.
  6. Důkladně si osušte ruce. Žádná oblast by již neměla být vlhká.

Ručníky ve vlastní domácnosti pravidelně měňte a perte na 60 stupňů.

Když si myjete ruce ve veřejných toaletách, měli byste – pokud máte na výběr – používat tekuté mýdlo místo kostek mýdla. To proto, že je to hygieničtější! Nejlepší je ovládat vodovodní kohoutek loktem a k osušení používat jednorázové ručníky. Vaše čerstvě vyčištěné ruce tak zůstanou čisté.

Jak dlouho byste si měli mýt ruce?

Pokud držíte ruce pod tekoucí vodou jen na pár sekund a mýdlo správně nerozdělujete, jen stěží se chráníte před infekcí. Chcete-li skutečně snížit počet bakterií na rukou, měli byste do mytí rukou investovat 20 až 30 sekund. To je zhruba tolik, kolik trvá dvakrát zazpívat celé Happy Birthday. Pokud máte ruce hodně špinavé, může to být delší.

Jak funguje správné mytí rukou u dětí?

Správné mytí rukou je něco, co se musíte naučit. Pro děti platí stejná pravidla jako pro dospělé. Jak ale přimět ty nejmenší, aby si správně myli ruce?

Federální centrum pro zdravotní výchovu (BZgA) doporučuje, že nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je prostřednictvím hry. Batolata se například pomocí společně zpívaných rituálů a písní učí, kdy a jak dlouho si mají mýt ruce.

Starší děti se mohou pomocí jednoduchého pokusu naučit například důležitost mýdla při mytí rukou. Chcete-li to provést, vložte trochu černého pepře do skleněné misky naplněné vodou. Pak nechte děti ponořit prst – jednou s mýdlem a jednou bez mýdla. Zárodky v podobě pepře sklouznou z namydleného prstu, zatímco na nenamydleném prstu ulpívají.

Existují barevné plakáty pro školky a školy, které dětem v několika krocích vysvětlí pravidla mytí rukou, s barevnými obrázky a jednoduchým jazykem. Ty lze samozřejmě pověsit i doma. Jsou k dispozici zdarma například na stránkách BzgA. Mytí rukou se tak pro děti brzy stane samozřejmostí.

Dezinfikovat ruce?

Lékaři a sestry si musí ruce nejen mýt, ale také dezinfikovat. Jedině tak lze zabránit přenosu život ohrožujících nemocničních choroboplodných zárodků. Mnoho lidí dnes také běžně doma používá dezinfekční prostředky. Ale je to opravdu nutné, nebo si stačí pořádně umýt ruce?

Jisté je, že lidé, kteří musí velmi pečlivě dbát na hygienu rukou (např. při péči o nemocné příbuzné), si ruce lépe dezinfikují. To vysušuje pokožku méně než mytí rukou.

Kdy a jak si správně dezinfikovat ruce se dozvíte v článku Dezinfekce rukou.