Správný příjem léků: Časté chyby

Další podrobnosti o užívání léků a co se tím myslí:

Uspořádání Toto je myšleno
"na prázdný žaludek" 30 – 60 minut před jídlem nebo nejdříve 2 hodiny po jídle
“před jídlem” Cca. 30-60 minut před jídlem
"po jídle" Cca. 30-60 minut po jídle
“s jídlem” během jídla
“1x denně” např. ráno
"2 x denně" @ např. ráno a večer
“3x denně” např. ráno, v poledne a večer
např. ráno, v poledne, večer a v noci
"v noci" před spaním
Tip: Pokud váš lékař nebo lékárník neurčí jinak, je dobré kombinovat léky s obvyklou dobou jídla, abyste zajistili pravidelný příjem.

Pokud si zapomenete vzít dávku, nezdvojnásobujte následující dávku! Raději si přečtěte příbalovou informaci, co v takovém případě dělat, nebo se v případě pochybností zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Důležité je dodržování terapie

Pokud však terapii nedokončíte, infekce může znovu propuknout intenzivněji, protože se patogeny znovu rozšíří. I když příznaky často zmizí po prvních dnech léčby, imunitní systém stále bojuje s patogeny. Při přerušení terapie se navíc může vyvinout rezistence na antibiotika, takže lék už nemusí vůbec pomáhat v léčbě požadované později.

Jídlo s vlivem

Účinné látky léku se zpravidla dostávají do těla rychleji, pokud jsou užívány nalačno (na prázdný žaludek). Tímto způsobem také rychleji nastupuje účinek.

K interakcím mezi léky a potravinami dochází také u potravin bohatých na kyselinu šťavelovou, jako je rebarbora, špenát, mangold nebo potraviny bohaté na řepu a bílkoviny.

Správná tekutina

Tablety byste měli zpravidla zapít dostatečným množstvím tekutiny, aby se lépe polykaly a neulpívaly v jícnu. Dobrým vodítkem je plná sklenice vody.

Pozor slunce

Prostudujte si příbalový leták!

Než začnete užívat jakékoli léky, měli byste si vždy přečíst příbalovou informaci. Najdete tam spoustu informací včetně varování a všech známých vedlejších účinků. Nenechte se tím však odradit! Pokud vám není něco jasné, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Zdravý životní styl