Správná léčba neklidu

Stručné shrnutí

 • Příčiny: např. příliš mnoho kofeinu, alkoholu nebo nikotinu, celkové psychovegetativní poruchy, hypoglykémie, nízký krevní tlak, hypertyreóza, funkční (neorganické) srdeční potíže, menopauza, plicní embolie, deprese, poruchy osobnosti, schizofrenie, léky, léky.
 • Můžete to udělat sami: např. relaxační cvičení, užívání léčivých rostlin (například jako hotový přípravek nebo čaj), pravidelné cvičení, masáž tlakových bodů, domácí léčba (např. podmáslí), případně homeopatie.
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud vnitřní neklid nezmizí vlastními opatřeními, přetrvává delší dobu a/nebo je provázen jinými fyzickými či psychickými obtížemi.
 • co dělá doktor? Diagnostika s odebráním anamnézy, fyzikálním vyšetřením, zobrazovacími postupy, jako je ultrazvuk nebo počítačová tomografie (CT), v případě potřeby scintigrafií, psychologickými testy a dotazníky. Léčba v závislosti na příčině.

Vnitřní neklid: Příčiny

Příčiny vnitřního neklidu jsou často neškodné. Typicky je například před zkouškami (testovací úzkost) nebo důležitým vystoupením (tréma) vnitřně neklidný a nervózní. Příliš mnoho kofeinu nebo stres mohou také způsobit vnitřní neklid. Někdy však za vnitřním neklidem stojí vážné nemoci.

Důležité spouštěče neklidu a nervozity na první pohled

 • Psychovegetativní celkové poruchy (vegetativní dystonie): Jedná se o nespecifické obtíže, u kterých nelze nalézt žádnou organickou příčinu. Typickými příznaky jsou vyčerpání, poruchy spánku, vnitřní neklid, nervozita, bolesti hlavy a srdce, závratě, nízký krevní tlak, potíže v oblasti úponů šlach a svalů a depresivní nálady.
 • Hypoglykémie: Hypoglykémie může způsobit chutě, pocení, rychlý srdeční tep, třes, neklid, ztrátu vědomí, záchvaty a další příznaky.
 • Nízký krevní tlak: Vnitřní neklid se může objevit i při nízkém krevním tlaku (hypotenzi). Mezi další možné příznaky patří nedostatek výkonnosti, únava, potíže se soustředěním, bolesti hlavy, tinitus (zvonění v uších), bušení srdce, depresivní nálada, poruchy spánku, studené ruce a nohy a závratě.
 • Hypertyreóza: Hypertyreóza se mimo jiné vyznačuje vnitřním neklidem, nespavostí, bušením srdce, arytmií, vysokým krevním tlakem, zvýšeným pocením, třesem prstů, hubnutím a průjmem.
 • Menopauza (klimakterium): Mezi typické klimakterické příznaky patří také vnitřní neklid, nervozita a podrážděnost.
 • Plicní embolie: V tomto případě krevní sraženina, vzduch, tuk nebo cizí těleso, které se usadilo v plicích, zablokuje plicní tepnu. Příznaky zahrnují dušnost, akutní a často dechovou bolest na hrudi, bušení srdce, kašel, úzkost, vnitřní neklid, studený pot a – v případě velkých embolií – šok. Okamžitě volejte pohotovostního lékaře!
 • Deprese: Vnitřní neklid může také naznačovat depresi. To platí zejména v případě, že mezi další příznaky patří depresivní nálada, pocit bezvýznamnosti a beznaděje, pocit tlaku na hrudi a břiše, poruchy spánku, nedostatek zájmu a radosti a nedostatek pohybu.
 • Poruchy osobnosti: Mezi hlavní příznaky poruchy osobnosti patří vnitřní neklid, deprese, závislost (nikotin, alkohol a/nebo jiné drogy), úzkost a vyčerpání.
 • Schizofrenie: První schizofrenní nemoc se může ohlásit mimo jiné vnitřním neklidem, nervozitou, napětím, nespavostí, nesoustředěností, podrážděností, sklíčeností, citlivostí na hluk a světlo i sociální uzavřeností.
 • Vedlejší účinek nebo abstinenční příznak léků: Několik léků může způsobit neklid jako vedlejší účinek, jako jsou některá antidepresiva (bupropion, SSRI), amantadin (na chřipku a Parkinsonovu chorobu) a teofylin (na astma). Kromě toho se vnitřní neklid může objevit jako abstinenční příznak u drogové závislosti (jako jsou prášky na spaní a uklidňující prostředky ze skupiny benzodiazepinů).

Vnitřní neklid: Co můžete udělat sami

Existuje řada věcí, které můžete sami udělat, abyste čelili vnitřnímu neklidu a stresovým symptomům, jako jsou problémy se spánkem, problémy s koncentrací a nervozita. Postižení často spoléhají například na následující tipy:

Relaxační cvičení

Stres a napětí jsou často spouštěčem vnitřního neklidu a nervozity. Pomoci mohou relaxační techniky. Proti neklidu a nervozitě se osvědčil například autogenní trénink a Jacobsonova progresivní svalová relaxace.

Léčba léčivými rostlinami (fytoterapie)

Fytoterapie nabízí také pomoc při nervozitě, stresu a neklidu. Mají uklidňující a relaxační účinek:

Přípravky z léčivých rostlin z lékárny.

V lékárně seženete různé léky na bázi takových léčivých rostlin, například tobolky, dražé nebo kapky. Mají kontrolovaný obsah účinných látek a jsou oficiálně schváleny jako léčiva.

Pokud užíváte jiné léky, poraďte se o užívání rostlinných přípravků se svým lékařem nebo lékárníkem. Může vám poradit s výběrem vhodného přípravku a posoudit možné interakce mezi vašimi léky.

Léčivé rostliny jako čaj

Léčivou sílu rostlin můžete využít i ve formě čaje. V lékárně seženete léčivé čaje s garantovaným minimálním obsahem účinné látky jako čajové sáčky nebo sypané.

Má smysl kombinovat různé uklidňující, uvolňující léčivé rostliny. Zde je příklad domácí směsi:

 • Smíchejte 60 g mučenky s 20 g kořene kozlíku lékařského a listy máty peprné.
 • Dvě lžičky směsi přelijte 250 ml vroucí vody, nechte deset minut louhovat a poté sceďte.
 • Ráno a brzy odpoledne z něj pomalu vypijte dva až tři šálky (v případě potřeby oslazené medem).

Praktičtější jsou hotové léčivé směsi proti nervozitě a vnitřnímu neklidu, jaké nabízejí lékárny (ve formě čajových sáčků nebo sypané).

Relaxační koupel

Léčivé rostliny můžete využít i k relaxační koupeli. Vhodnými přísadami do koupelové vody při neklidu a nespavosti jsou například levandule, meduňka, chmel, senovka nebo kozlík lékařský.

Zde je recept na uklidňující levandulovou koupel navozující spánek:

 • Nálev louhujte pět minut, poté části rostliny přeceďte.
 • Nálev přidejte do vody do koupele (teplota vody 37 až 38 stupňů).
 • Koupat se v ní alespoň 20 minut (děti kratší).

Pokud máte plný žaludek nebo nestabilní oběh, teplé plné koupele jsou tabu! Pozor také při vysokém krevním tlaku a srdečních chorobách. Pro jistotu se předem zeptejte svého lékaře!

Břišní obklad s heřmánkem

Horký a vlhký břišní obklad s heřmánkem ulevuje nejen od bolesti a křečí, ale působí i relaxačně. Proto může být užitečné při vnitřním neklidu:

 • Jednu až dvě polévkové lžíce květů heřmánku zalijte půl litrem vroucí vody.
 • Odvar necháme maximálně pět minut louhovat a poté části rostlin přecedíme.
 • Vložte srolovanou vnitřní látku do druhé látky a srolujte látky do obkladu. Zavěste do horkého čaje a nechte pár minut louhovat.
 • Obklad vyždímejte (pozor, je horký!).
 • Poté vnitřní hadřík položte kolem břicha bez vrásek a zafixujte suchým hadříkem (např. ručníkem).
 • Po 20 až 30 minutách zábal odstraňte.
 • Ošetřovaná osoba by měla půl hodiny odpočívat.

Zábal na břicho můžete používat dvakrát denně.

Éterické oleje

 • Tření zad: Zahřejte několik kapek oleje v dlaních a několik minut ho krouživými pohyby jemně vtírejte do zad. Netlačte příliš a vyhněte se citlivé páteři (pracujte vpravo a vlevo od páteře)!
 • Mast na chodidla: Potřete chodidla olejem rozehřátým v dlaních. Začněte u kotníku a pomalu se propracujte až k prstům u nohou. Opět nevyvíjejte příliš velký tlak.

Po ošetření byste si měli lehnout do postele a půl hodiny odpočívat. Tření můžete provádět jednou až dvakrát denně (vhodné zejména před spaním).

Pokud Vaše obtíže přetrvávají i přes léčbu delší dobu nebo se dokonce zhorší, měli byste se poradit s lékařem.

Pravidelné cvičení

Pravidelná pohybová aktivita dokáže uvolnit a zmírnit psychický stres, takže nevzniká především vnitřní neklid a nervozita. Zkuste běhat, chodit, plavat nebo jezdit například na kole.

Masáž tlakovým bodem

Stimulujte tzv. tlakový bod (akupresurní bod) srdce 7. K jeho nalezení mírně ohněte zápěstí ve směru předloktí. Přímo na flexorové rýze na straně malíčku vedle snadno hmatné šlachy flexoru je srdce 7. Tento bod masírujte jedním prstem asi minutu.

Domácí léčba

 • Obklady na lýtka: Mají působit relaxačně a uklidňujícím dojmem a pomáhají tak proti vnitřnímu neklidu. Jak správně zábaly aplikovat, se dozvíte v článku zábaly na lýtka.
 • Podmáslí: Někteří lidé spoléhají na podmáslí při nervozitě a napětí – je také považováno za osvědčený lék na vnitřní neklid. Nejlepší je vypít ho (velkou) sklenici.

Domácí léčba má své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Homeopatie

Někteří lidé na homeopatii přísahají. Na Vnitřní neklid s neklidnými pažemi a nohama prý pomáhá homeopatikum Kalium arsenicosum. Mezi další vhodné léky, které zmiňují zkušení homeopaté, patří Chamomilla (na další přecitlivělost a náladovost), Arsenicum album (s úzkostí a slabostí) a Nux vomica (Vnitřní neklid v důsledku pracovního stresu).

Účinnost homeopatie nebyla dosud vědecky prokázána.

Vnitřní neklid: kdy je třeba navštívit lékaře?

Měli byste navštívit lékaře, pokud:

 • vnitřní neklid trvá déle
 • Svépomocná opatření (uklidňující čaj, relaxační techniky apod.) vnitřní neklid nezmírňují.
 • vnitřní neklid je doprovázen dalšími fyzickými nebo psychickými obtížemi (například vysoký krevní tlak, deprese)

Lékař se vás nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Je důležité například vědět, jak dlouho máte neklid, zda máte nějaké další potíže a jaké léky užíváte.

Z těchto informací může lékař často odvodit počáteční náznaky základní příčiny. Další důležité informace mohou poskytnout různá vyšetření, například:

 • Fyzikální vyšetření s měřením krevního tlaku
 • Krevní testy: Jsou užitečné například v případě, že by hypoglykémie, hypertyreóza nebo plicní embolie mohly být spouštěčem vnitřního neklidu.
 • Zobrazovací testy: Vyšetření počítačovou tomografií (CT) a rentgenové snímky mohou být informativní, například pokud je podezření na plicní embolii jako příčinu vnitřního neklidu. K objasnění případné hypertyreózy může pomoci ultrazvukové vyšetření (sonografie).
 • Scintigrafie: Tento postup nukleární medicíny lze využít i k detekci plicní embolie, ale i hypertyreózy. Více o tomto postupu si můžete přečíst zde.
 • Testy: Dotazníky a testy se používají, když lékaři mají podezření na psychické příčiny jako je schizofrenie nebo deprese jako příčina vnitřního neklidu.