Pseudoefedrin: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak funguje pseudoefedrin

Pseudoefedrin zajišťuje, že stresový hormon noradrenalin – přenašeč sympatického nervového systému (součást autonomního nervového systému) – je nervovými buňkami stále více uvolňován a reabsorbován pouze se zpožděním. Tím se zvyšuje a prodlužuje jeho účinek – stimuluje se sympatický nervový systém.

Autonomní nervový systém lidského těla lze podle funkce rozdělit na dvě různé části:

 • Sympatický nervový systém aktivuje tělo: srdce bije rychleji, průdušky plic a zornice se rozšiřují, tělo je nastaveno na výkon.
 • Protipólem je „parasympatický nervový systém“ (parasympatický nervový systém), který cíleně podporuje regeneraci těla: Stimuluje se trávení a zpomaluje se srdeční tep.

V terapeutických dávkách je účinek pseudoefedrinu omezen na sliznice nosohltanu a průdušek. Stimulace sympatického nervového systému způsobí stažení cév (tím se sníží otok sliznice) a rozšíření průdušek, což zlepší dýchání.

Absorpce, rozklad a vylučování

Krví se dostává na sliznice horních cest dýchacích a do plic. Nejvyšší hladiny v krvi lze naměřit po dvou hodinách.

Pseudoefedrin se částečně odbourává v játrech, což vede k tvorbě dalších aktivních metabolitů. Vylučuje se ledvinami močí. Asi pět až osm hodin po požití polovina účinné látky z těla odešla.

Kdy se pseudoefedrin používá?

K symptomatické léčbě se používají léky obsahující pseudoefedrin

 • Rýma a nachlazení s ucpaným nosem
 • podráždění a zánět nosohltanu související s alergií
 • Otok Eustachovy trubice (spojovací průchod mezi nosohltanem a středním uchem)

Měl by být používán pouze krátkodobě (několik dní). Při delším užívání si tělo na účinnou látku zvykne a její účinnost klesá.

Jak se pseudoefedrin používá

Pseudoefedrin je obvykle nabízen v kombinovaných přípravcích spolu s dalšími účinnými látkami.

V kombinaci s účinnými látkami tišícími bolest, jako je ibuprofen a kyselina acetylsalicylová (ASA), se účinná látka používá především při nachlazení. K léčbě alergií, jako je senná rýma, se používají kombinované přípravky s antialergickými účinnými látkami, jako je triprolidin, desloratadin nebo cetirizin.

Tablety nebo pitné granule se užívají v průběhu dne, nezávisle na jídle. Celková denní dávka 240 miligramů pseudoefedrinu by neměla být překročena.

Jaké jsou vedlejší účinky pseudoefedrinu?

Výskyt nežádoucích účinků pseudoefedrinu je závislý na dávce. Zejména při vysokých dávkách se častěji objevují nežádoucí účinky v důsledku aktivace sympatického nervového systému, jako je ztráta chuti k jídlu, zvýšený krevní tlak, bušení srdce, nespavost, zadržování moči a kožní reakce, jako jsou vyrážky, zarudnutí a svědění.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání pseudoefedrinu?

Kontraindikace

Pseudoefedrin se nesmí používat, pokud:

 • Onemocnění srdce (jako je ischemická choroba srdeční)
 • srdeční arytmie
 • Hypertyreóza (hypertyreóza)
 • Zvětšení prostaty se zbytkovou tvorbou moči
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Současná léčba inhibitory monoaminooxidázy (inhibitory MAO; proti depresi) nebo linezolidem (antibiotika)
 • Glaukom (glaukom)

Interakce

Kombinace s dalšími účinnými látkami stimulujícími sympatikus může vést k závažným nežádoucím účinkům, které postihují především kardiovaskulární systém.

Pseudoefedrin může oslabit účinek léků na vysoký krevní tlak.

Věkové omezení

Pseudoefedrin lze používat u dětí od dvanácti let.

Těhotenství a kojení

Protože pseudoefedrin může procházet placentární bariérou, neměl by se používat během těhotenství. U těhotných žen může pseudoefedrin způsobit i snížený průtok krve placentou, což ohrožuje dítě.

Pseudoefedrin přechází v malých množstvích do mateřského mléka. Dosud však nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky u kojených dětí.

Jak získat léky s pseudoefedrinem

Kombinované přípravky s účinnou látkou pseudoefedrin jsou k dostání v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku a lze je získat bez lékařského předpisu za předpokladu, že i druhá účinná látka je dostupná bez lékařského předpisu.

To platí i pro léky proti bolesti a starší antialergické účinné látky. Přípravky, ve kterých je pseudoefedrin kombinován s novějšími antialergickými účinnými látkami, vyžadují lékařský předpis.

Jak dlouho je znám pseudoefedrin?

Pseudoefedrin objevil v roce 1885 japonský chemik Nagayoshi Nagai spolu s chemicky velmi podobnou účinnou látkou efedrinem. V polovině 1920. let XNUMX. století byly účinné látky uváděny na trh jako lék na astma.