Psoriáza: Jak se léčí

Jak lze psoriázu léčit?

Psoriázu nelze vyléčit. Existují však různé způsoby, jak ji léčit. Možnosti léčby závisí mimo jiné na tom, jak závažná je psoriáza, kde se projevuje, ale také zda došlo k akutnímu vzplanutí nebo jsou příznaky v klidu.

Základní péče o psoriázu

Základem terapie lupénky je optimální péče o pokožku. Používá se po celou dobu – nejen při vzplanutí. Ideální jsou hydratační olejové koupele, sprchové oleje, mastné masti nebo krémy bohaté na tuk. Zlepšují tělu vlastní ochrannou funkci kůže.

Doporučují se také masti a krémy s obsahem urey nebo kyseliny salicylové. Pomáhají pokožce udržet vlhkost.

Externí léky na psoriázu

V případě mírné psoriázy lékaři obecně spoléhají na vnější (lokální) léčbu příznaků. Jedná se o použití látek, které zpomalují nadměrný růst kožních buněk, tedy tvorbu šupin, a nebo působí protizánětlivě.

Používají se ve formě krémů, gelů, pleťových vod a šamponů a obsahují účinné látky jako např

 • Vitamin D3 (takalcitol, kalcitriol nebo kalcipotriol)
 • kortizon
 • dithranol/cignolin
 • Deriváty vitaminu A (tazaroten)

Co pomáhá proti lupénce na hlavě? Více o příznacích a léčbě lupénky na pokožce hlavy čtěte zde: Lupénka – pokožka hlavy.

Tablety a jiné systémové léky na psoriázu

Na středně těžkou až těžkou psoriázu jsou k dispozici léky, které zánětlivý proces cíleně různými způsoby zpomalují nebo zastavují. Užívají se nebo podávají injekčně. Tento léčebný přístup se nazývá systémová terapie.

 • Imunomodulátory: Imunomodulátory regulují nadměrnou reakci imunitního systému. Patří mezi ně acitretin, cyklosporin, estery kyseliny fumarové a methotrexát (MTX).
 • Inhibitory TNF-alfa: Tumor necrosis factor-α je mediátorová látka, která zesiluje zánětlivé procesy. Přizpůsobené protilátky zachycují TNF-alfa a tím snižují zánětlivý proces. Říká se jim proto inhibitory TNF-alfa. Patří sem léčivé látky adalimumab, etanercept a infliximab.
 • Interleukinové protilátky: Interleukin-17 je přenašeč, který se podílí na autoimunitních reakcích, jako jsou ty, které se vyskytují u psoriázy. Geneticky upravené protilátky jej zachycují a inhibují tak autoimunitní reakci. Patří sem léčivé látky secukinomab a ixekizumab.

Světelné a koupelové terapie

Fototerapie psoriázy zahrnuje ošetření kůže světlem. Kromě přirozeného slunečního záření (helioterapie) se používají speciální lampy, které vyzařují světelné paprsky o vlnové délce 311 nanometrů. Ty se ukázaly být zvláště účinné při léčbě psoriázy.

 • Balneofototerapie: Pro posílení účinku světla při léčbě lupénky ji lékaři často kombinují s koupelovou terapií. Ozařování probíhá až po lázni se slanou vodou.
 • PUVA terapie: Účinek podporují i ​​krémy s obsahem psoralenu. Psoralen je aktivní složka obsažená v esenciálních olejích některých rostlin. Senzibilizuje pokožku na UV záření. Tato kombinace je známá jako PUVA terapie (P+UV-A).
 • Laserová terapie: Laserová terapie je vhodná zejména pro menší ložiska lupénky, například na kolenou nebo loktech. Laserové světlo je zaměřeno na postižené oblasti kůže. Cílený paprsek světla dosáhne nemocných oblastí pokožky, aniž by spálil okolní zdravou pokožku.
 • Klimoterapie: Někdy klimaterapie pomáhá při psoriáze. Například při lázeňském pobytu u Mrtvého moře působí na pokožku pozitivně slunce a extrémně slaná voda.

Psychoterapie a edukace pacienta

Problém je v tom, že psoriáza sama o sobě způsobuje stres: během záchvatu se pacienti cítí neatraktivní a nepohodlně ve své kůži. To ovlivňuje jejich náladu. Neustálé svědění také způsobuje stres.

Především však velkou psychickou zátěží představuje stigmatizace a vyloučení ze strany bližních. V takových případech psychoterapeutická podpora usnadňuje zvládnutí nemoci. To platí zejména v případě deprese nebo úzkostných poruch.

Součástí léčby psoriázy je i školení pacientů. Zde postižení získají informace o nemoci i praktické rady ohledně terapií, péče o pleť a způsobů, jak snížit stres. Cílem je zlepšit kvalitu života pacienta.

Relaxační techniky

Protože stres u mnoha lidí vyvolává nebo zhoršuje vzplanutí, je pro lidi s lupénkou užitečné naučit se relaxační techniky, které snižují stres. Příklady toho jsou

 • Autogenní trénink
 • Progresivní svalová relaxace podle Jacobsona
 • rozjímání
 • Trénink všímavosti
 • Tai Chi
 • Qigong

Psoriáza: Jaké domácí prostředky lze použít?

Mnoho pacientů s psoriázou se spoléhá na domácí léčbu, která zmírňuje kožní příznaky. Některé ošetřují pokožku například mandlovým olejem, pupalkovým olejem a olejem z hroznových jader nebo solnými koupelemi.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Homeopatie

Mnoho lidí se snaží dostat lupénku pod kontrolu pomocí homeopatik. Používají například globule na bázi Hydrocotyle asiatica, Mahonia aquifolium a síry.

Vzhledem k tomu, že účinnost homeopatie obecně není dosud vědecky prokázána, šance na úspěch homeopatické léčby psoriázy jsou nejasné.