Psoriáza: Příznaky, příčiny

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Ostře ohraničené, zarudlé oblasti kůže pokryté stříbřitými šupinami, silné svědění
 • Příčiny a rizikové faktory: Genetická predispozice, autoimunitní reakce v kůži, možné spouštěče recidivy jsou stres, infekce, hormonální změny, podráždění a poškození kůže
 • Diagnostika: Fyzikální vyšetření, v případě potřeby vzorek kůže
 • Léčba: Medikace, například protizánětlivé masti a krémy s ureou a kyselinou salicylovou, imunomodulátory, inhibitory TNF-alfa, inhibitory interleukinu a relaxační techniky
 • Progrese a prognóza: Psoriázu nelze vyléčit. Počet, trvání a závažnost vzplanutí lze výrazně snížit správnou léčbou; úplné osvobození od příznaků je vzácné
 • Prevence: redukce stresu, změna stravy, vyhýbání se alkoholu a nikotinu

Co je psoriáza?

Psoriáza je zánětlivé, neinfekční kožní onemocnění. Téměř vždy je chronická s recidivujícím průběhem. Typickým příznakem je silné šupinatění kůže.

Jak psoriáza začíná?

Ve vzhledu jsou postižené oblasti kůže někdy malé a bodové, ale někdy větší. Často také velmi svědí. Občas se psoriáza vyskytuje také bez svědění.

Povrchové šupiny lze snadno seškrábnout. Hlubší šupiny naopak pevněji sedí na mladé tenké vrstvě kůže. Pokud je tato vrstva šupin odstraněna, objeví se drobné bodové kožní krvácení (jenom bod).

Plakety mají tendenci se objevovat na následujících částech těla:

 • lokty
 • kolena
 • Oblast křížové kosti
 • Chlupatá hlava
 • Hýždě a hýžďový záhyb
 • Oblast za ušima
 • Oblast pupíku

V některých případech jsou postiženy chodidla a chodidla, ruce, prsty a konečky prstů. Lupénka se vyskytuje i na obličeji, například na nose, čele, ústech nebo očích a očních víčkách.

U některých nemocných se lupénka objevuje i v oblasti genitálií: u žen na mons pubis a pochvě, u mužů se psoriáza vyskytuje na genitáliích, jako je penis, žalud nebo šourek.

V závažných případech se zanícené kožní změny neomezují na určité oblasti, ale rozšiřují se na velké plochy pokožky těla.

Zvláštní formy psoriázy

Kromě psoriasis vulgaris existuje mnoho dalších forem psoriázy, které způsobují různé příznaky. Ty nejdůležitější jsou vysvětleny níže:

Guttate psoriáza

Jakmile je infekce překonána, obvykle ustoupí – nebo přejde v chronickou psoriasis vulgaris. V tomto případě nejsou záplaty obvykle tak početné, ale větší. Objevují se hlavně na trupu, pažích a nohou.

Eruptivní-exantémová psoriáza

Eruptivně-exantematická psoriáza je forma guttátní psoriázy. Vyskytuje se také především po infekcích, ale vyskytuje se i jako první forma nového onemocnění (počáteční manifestace) s lupénkou.

Během několika týdnů se na místech těla, kde se „normální lupénka“ (psoriasis vulgaris) nevyskytuje, objeví malá, často velmi svědivá ložiska. Eruptivně-exantematická psoriáza se zhojí sama nebo se stane chronickou.

Exsudativní psoriáza

Psoriasis exudativa je vysoce zánětlivá forma psoriázy. Obvykle začíná příznaky eruptivně-exantémové psoriázy. Postižená místa pak silně zčervenají a následně se vytvoří zanícený „šev“. Na povrch vystupují sekrety z rány, které pokrývají psoriázové léze ve formě nažloutlých krust.

Pustulární psoriáza

Psoriatická erytrodermie

Psoriatická erytrodermie je vzácná forma psoriázy, při které celá kůže zčervená a zesílí. Díky tomu je tužší a občas se přes klouby trhá a tvoří takzvané fisury. Škálování je v této podobě méně výrazné. Vzhledem k rozsáhlému zánětu kůže se u pacientů obvykle objeví celkové příznaky jako horečka, únava a pocit nemoci.

Psoriatická erytrodermie vzniká většinou po silném UV záření, agresivní lokální terapii nebo virovém či bakteriálním onemocnění.

Reverzní psoriáza

Psoriasis inversa se vyskytuje hlavně v oblastech těla, kde se o sebe kožní povrchy třou, například v podpaží nebo prsou, v břišních a análních záhybech na hýždích a na zadní straně kolen. U psoriasis inversa chybí šupinatý povlak, který se odlupuje třením kůže.

Psoriáza na pokožce hlavy

U většiny pacientů postihuje psoriáza také pokožku hlavy. Plakety často přesahují vlasovou linii a jsou jasně viditelné na čele nebo krku. To je zvláště znepokojující pro postižené, protože kožní změny se zde obtížně skrývají.

Více o této formě lupénky se dočtete v článku Lupénka – pokožka hlavy.

Psoriatickou artritidu

Podrobnější informace o této formě psoriázy naleznete v článku Psoriatická artritida.

Psoriáza na nehty

Psoriáza často postihuje také nehty na rukou a nohou. Ve většině případů není postižen pouze jeden nehet, ale několik. Typické jsou různé charakteristické skvrny na nehtech. Nehty také často ztrácejí pevnost – stávají se porézními nebo se dokonce drolí.

Více informací o tomto konkrétním aspektu psoriázy naleznete v textu Lupsoriáza nehtů.

Psoriáza u kojenců a dětí

Příznaky psoriázy u dětí se někdy liší od známek dospělých. Například malé děti často vykazují pouze malé skvrny na obličeji a na flexorových stranách kloubů. U dětí s psoriázou se vyskytuje vyrážka v oblasti plen a v oblasti třísel.

Možnou známkou psoriázy je, že typické produkty péče a léčby plenkové dermatitidy nezlepšují klinický obraz.

Co je příčinou psoriázy?

Přesná příčina psoriázy (psoriasis vulgaris) je stále nejasná. Lékaři si však dnes uvědomují různé faktory, které hrají roli při vzniku onemocnění.

Genetická predispozice

Špatně zaměřený imunitní systém

Hlavním hráčem při propuknutí nemoci je imunitní systém. Imunitní buňky reagují na vzplanutí lupénky stejně jako na poranění kůže: spouštějí zánětlivé reakce v kůži a urychlují procesy obnovy kůže. To je důvod, proč se neustále tvoří nadměrné množství nových kožních buněk. Normálně se epidermis obnovuje během čtyř týdnů. U pacientů s psoriázou to trvá tři až čtyři dny.

Spouští se lupénka

Existuje celá řada faktorů, které spouštějí psoriázu nebo vyvolávají nové vzplanutí:

Infekce

Během infekce se imunitní systém obrací nejen proti patogenům, ale také proti zdravé kůži. V zásadě je možné, že vzplanutí lupénky spustí jakákoliv infekce – například infekce streptokoky (bakterie způsobující mimo jiné zápal plic a močových cest), spalničky, chřipková infekce, infekce HIV popř. Chronický zánět.

Stres

U některých pacientů s psoriázou propuká onemocnění v době velkého emočního stresu, například po úmrtí příbuzných, školním stresu nebo ztrátě zaměstnání.

Hormonální změny

Poranění kůže

Řezné rány a odřeniny, popáleniny a dokonce i spáleniny od slunce někdy vyvolají vzplanutí.

Mechanické podráždění

Dalšími možnými spouštěči jsou škrábání, tlak, například od těsného opasku nebo odřené oblečení.

Léky

O některých lécích je také známo, že v některých případech spouštějí vzplanutí psoriázy. Mezi ně patří mimo jiné:

 • Antihypertenziva (ACE inhibitory, betablokátory)
 • Léky snižující hladinu cholesterolu (statiny)
 • Léky proti bolesti (ASS, ibuprofen, diklofenak)
 • interferon
 • Léky na malárii a revmatismus
 • Některá antibiotika (například tetracykliny)

Jak se psoriáza diagnostikuje?

Lékař pozná psoriázu podle typických kožních změn, které se obvykle vyskytují na charakteristických částech těla, jako jsou lokty, kolena, hýžďové záhyby a ochlupená hlava.

Jednoduchý kožní test poskytuje jasnou indikaci: pro psoriázu je typické, že při odstranění poslední vrstvy šupin z postižené oblasti dochází k bodovému kožnímu krvácení.

Nehty se také často mění s psoriázou: jsou skvrnité, nažloutlé a lámavé. Takové změny na nehtech posilují podezření na psoriázu.

Pokud je diagnóza nejasná, lékař odebere vzorek kůže (biopsii), aby vyloučil další onemocnění s podobnými příznaky. Tyto zahrnují

 • Plísňové nemoci
 • kožní lišejník
 • syfilis
 • neurodermatitida

Jak se psoriáza léčí?

V současné době neexistuje žádný lék na psoriázu. Závažnost a počet vzplanutí však lze výrazně snížit léčebnými přístupy, jako jsou medikace nebo relaxační techniky.

Chtěli byste se dozvědět více o možnostech léčby psoriázy? Pak si přečtěte článek Psoriáza – léčba!

Jak psoriáza postupuje?

Psoriáza se vyskytuje v každém věku. Často však poprvé propukne v mladé dospělosti.

Nemoc je v současné době nevyléčitelná. Progreduje ve fázích, tj. střídají se relativně bezpříznaková období s fázemi závažných příznaků psoriázy. U některých pacientů příznaky na delší dobu úplně vymizí nebo se vůbec nevrátí.

Průběh psoriázy se velmi liší od člověka k člověku:

 • Závažnost a typ kožních příznaků
 • Lokalizace (umístění) kožních příznaků
 • Doba trvání vzplanutí
 • Frekvence a závažnost vzplanutí
 • Trvání (relativně) bezpříznakových období

Jak lze psoriáze předcházet?

Existuje mnoho faktorů, které spouštějí psoriázu. Ne všechny se dají ovlivnit. Přijetím vhodného životního stylu však mohou pacienti s psoriázou pomoci snížit frekvenci a závažnost vzplanutí.

O tom, jakou roli hraje výživa u psoriázy, si můžete přečíst v článku o lupénce – výživa.