Psyllium (Husk): Účinek

Jaký účinek mají semena psyllia?

Semena Psyllium jsou semena dvou druhů z čeledi jitrocelovité (Plantaginaceae). Jsou bohaté na vlákninu a působí jako bobtnadlo ve střevech.

Použití semen psyllia nebo slupek psyllia je lékařsky uznáno v následujících případech:

 • při příležitostné nebo chronické zácpě (zácpa)
 • ke změkčení stolice pro snadnější vyprazdňování střev (např. při hemoroidech nebo análních trhlinách, v těhotenství, po vyšetření konečníku)

Jak psyllium (psyllium slupky) funguje.

Účinek léčivé rostliny na tento zdravotní problém je založen na slizích, které jsou ve velkém množství obsaženy ve slupkách semen psyllia. Tyto slizy mohou vázat velké množství vody. Zvětšují objem stolice vstřebáváním vody, čímž dochází k většímu tlaku na vnitřní stěnu střeva. Tím se stimuluje pohyb střev – stolice je opět rychleji transportována směrem k východu.

Sliz navíc činí stolici kluzčí.

U bakteriálně způsobených zánětlivých onemocnění střev, obvykle doprovázených průjmem, slizy psyllia také vážou toxiny bakterií. To zmírňuje zánět a chrání střevní sliznici před dalším poškozením. Je tedy možná i očista střev pomocí psyllia.

Jak rychle semena psyllia účinkují?

Účinek obvykle nastupuje po 12 až 24 hodinách, ale někdy až po sedmi až deseti dnech – při pravidelném užívání.

Další možné účinky

Psyllium má údajně léčivé účinky i jinak:

Kolorektální rakovina

Karcinogenní látky mají díky řídnutí stolice a kratší době setrvání stolice ve střevě kratší dobu kontaktu se střevní sliznicí. Proto se má za to, že psyllium užívané po delší dobu může také chránit před rakovinou tlustého střeva.

Vysoký cholesterol

Podrážděná nebo zanícená střevní sliznice

Slizy ve slupkách psyllia chrání podrážděnou nebo zanícenou střevní sliznici. Z toho mohou mít prospěch například lidé se syndromem dráždivého tračníku nebo chronickými zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova choroba. Psyllium v ​​podstatě podporuje zdravou střevní flóru.

Nadváha

Další použití

Malá studie z Ruska poskytuje důkazy, že psyllium poskytuje úlevu od tichého refluxu a pálení žáhy. Je však třeba provést další výzkum, abychom to řekli s jistotou.

Psyllium může být také vhodné při léčbě malabsorpce tenkého střeva. Vždy se nejprve poraďte se svým lékařem o vhodném dietním plánu.

To, že psyllium má zvláštní účinek na pokožku, nebylo výzkumem prokázáno.

Existuje několik způsobů, jak využít semena psyllia.

Psyllium jako domácí lék

Pro semena psyllia a slupky psyllia platí následující: vezměte z nich jednu čajovou lžičku (asi pět gramů) smíchanou s 200 mililitry vody (nebo čisté polévky) a poté rychle vypijte dvě sklenice vody. Před odběrem je můžete také nechat několik hodin nabobtnat ve vodě nebo šťávě.

Pro mladší věkové skupiny platí následující denní dávky:

 • 6 až 9 let: 6 až 10 gramů
 • 10 až 15 let: 10 až 20 gramů
 • Pro věk 16 let a starší je denní dávka pro dospělé.

Děti do šesti let by neměly užívat psyllium ani slupky psyllia z důvodu nedostatku zkušeností. Obecně: Užívání psyllia u dětí (například při zácpě) vždy nejprve proberte s lékařem!

Přípravky s psyllium připravené k použití

Existují také hotové přípravky na bázi léčivé rostliny, jako jsou kapsle psyllia s granulovanými nebo mletými slupkami psyllia. Jak přípravky správně dávkovat a užívat se dozvíte u svého lékaře či lékárníka nebo z příbalového letáku.

Jaké vedlejší účinky může psyllium způsobit?

Příjem semen psyllia může způsobit plynatost.

Co byste měli zvážit při používání semen psyllia

 • Semena psyllia mohou napomáhat trávení a zmírňovat zácpu pouze tehdy, pokud během užívání pijete dostatek tekutin!
 • Neužívejte semena psyllia nebo slupky psyllia, pokud máte podezření na střevní neprůchodnost (ileus). Možné příznaky ileu jsou silná bolest břicha s nevolností a zvracením.
 • Psyllium/psyllium užívejte alespoň půl hodiny až celou hodinu před nebo po léčbě. Je to proto, že léčivá rostlina může bránit vstřebávání účinných látek léčiva přes střevní stěnu.
 • Nositelé zubní protézy musí požitá semena pečlivě spláchnout, aby se předešlo jejich nabobtnání v zubní protéze.
 • Neužívejte semena psyllia nebo slupky psyllia vleže nebo těsně před spaním.
 • Pokud trpíte intolerancí na histamin, můžete v užívání psyllia pokračovat.

Jak získat produkty psyllium

Psyllium a slupky psyllia i hotové farmaceutické přípravky (mleté ​​nebo granulované slupky psyllia) lze zakoupit v lékárnách, prodejnách zdravé výživy a dobře zásobených drogeriích.

Před užitím si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka na typ a délku užívání.

Co jsou semena psyllia?

Semena jitrocele jsou také k dispozici z Plantago ovata – druhu jitrocele běžného na indickém subkontinentu. Říká se jim semena jitrocele indického a slupky psyllia indického.