Puberta: Funkce, úkoly, role a nemoci

Puberta je doba, kdy dítě dosáhne pohlavní dospělosti a reprodukční schopnosti. Puberta začíná kolem 10. roku věku a je dokončena kolem 16. roku věku. Během puberty, která u dívek začíná v průměru o 2 roky dříve, se nejprve utvoří sekundární sexuální charakteristiky.

Fyzické a psychologické změny během puberty.

Puberta je doba, kdy dítě dosáhne pohlavní dospělosti a reprodukční schopnosti. Puberta začíná kolem 10. roku a je dokončena kolem 16. roku. Během puberty, chlapci růst jejich první vousy vlasy a začnou lámat jejich hlas. U dívek menstruace začíná a prsa se vyvíjejí. Během puberty dochází také ke zrychlenému růstu výšky (velikosti těla) a navíc celého fyzikální Změny. Dospívající se začínají odchylovat od rodičovského domu. Současně dochází k mentálním a emocionálním změnám, které trvají mnohem déle. V tom spočívá velký konfliktní potenciál puberty. Nástup a trvání puberty se může u jednotlivých jedinců velmi lišit, ale mají dalekosáhlé účinky na každodenní život adolescentů a jejich rodin. Mnoho hormonů jsou zodpovědné za silné změny v těle během puberty. U chlapců začíná puberta růstem varlata ve věku 11 nebo 12 let. Penis se zvětšuje a na bradě vyraší první chloupky vousů ret, hrtan a hlasivky také růst, kterou známe jako změnu hlasu během puberty. Chlapci mají širší ramena a užší boky, čímž vypadají mužněji. Stydké a podpaží noha a chlupy na hrudi začíná růst. Ženská puberta začíná růstem prsou a nástupem menstruace. Tělo dívky se také hodně mění, boky se rozšiřují a pas se zužuje. Stydké a chloupky v podpaží roste. Vnější změny jsou doprovázeny také změnami vnitřních pohlavních orgánů. The děloha roste, vajíčka zralé a vaginální stěna zesiluje.

Puberta z pohledu pubescentů

Všechny hormonů které způsobují fyzické změny puberty také způsobují významné změny nálady. Mnoho věcí, které si adolescenti sotva všimli, se zdá velmi důležité. Emoční stav se může rychle změnit z „nebeského“ na „smutný k smrti“ a v důsledku toho trpí sami adolescenti. Silné emoční fluktuace během puberty není tak snadné zvládnout. Výkon školy může také výrazně poklesnout během puberty, což může vést k opakujícím se konfliktům s rodiči a učiteli. The kůže také způsobuje problémy dospívajícím během puberty. Sex hormonů ovlivňují produkci kožního mazu během puberty, což způsobuje pupínky a akné. V citlivé životní fázi puberty je takto vnímaná nižší atraktivita další zátěží.

Vzdělávací problémy během puberty

Hormonální změny během puberty způsobují extrémní emoční výkyvy, které každý zúčastněný obtížně snáší. Psychika také prochází během puberty zásadními změnami. Problémy s identitou, otázky smyslu, pocity méněcennosti a obavy adolescentů jsou nyní všudypřítomné. Nejběžnější konflikty, které vznikají mezi rodiči a dětmi během puberty, jsou způsobeny zvýšenou agresivitou ze strany dětí. Rodiče je často interpretují jako neúctu. Děti jsou v zásadě jen zrcadlem dospělých, kterým se během puberty často nemilosrdně ukazuje jejich nedostatečnost. Stanovení hranic během puberty je však součástí zdravého vývoje, i když se věci stávají hlasitějšími. Pokud k tomu nedojde během puberty, zůstane dítě i v dospělosti vždy závislou a potřebnou osobou. I kdyby nervy jsou někdy na hraně, rodiče by měli reagovat citlivě a s porozuměním, zejména v pubertě. Děti jim později jako dospělí poděkují.