Dýňová semínka: Dobré pro močový měchýř

Jaké jsou účinky dýňových semínek?

Mezi účinné látky v dýňových semínkách (dýňová semena) patří rostlinné hormony, jako jsou fytosteroly. Dalšími důležitými složkami jsou cenné mastné kyseliny, vitamín E, karotenoidy a minerální látky jako selen.

Léčivá rostlina má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Termín „antioxidant“ se vztahuje ke schopnosti zneškodnit agresivní kyslíkové sloučeniny („volné radikály“) poškozující buňky.

Je lékařsky uznáván pro použití u benigní hyperplazie prostaty a dráždivého močového měchýře.

Další možné účinky

Trávení prospívá i dýňová semínka. Jsou bohaté na zinek, draslík a hořčík. Při nedostatku draslíku ochabují střeva, možným důsledkem je zácpa. Hořčík má také pozitivní vliv na pohyby ve střevě.

Dýňová semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina linolová. Říká se, že snižuje hladinu cholesterolu.

K čemu se dají dýňová semínka využít?

K čemu jsou dobrá dýňová semínka? Semena dýně obecné (Cucurbita pepo) se používají jako tradiční bylinný lék na dráždivý měchýř a poruchy močení (mikční problémy) u nezhoubně zvětšené prostaty. Takové problémy s močením zahrnují bolest při močení, časté vyprazdňování močového měchýře, nutkání močit v noci, zadržování moči a tvorbu zbytkové moči.

Díky mnoha zdravým složkám, podle různých studií, existují důkazy, že dýňová semínka mají následující zdravotní přínosy:

  • snížení rizika rakoviny žaludku, prsu, plic a tlustého střeva
  • zlepšené zdraví srdce
  • snížení hladiny cukru v krvi
  • zlepšené trávení

Jak se používají dýňová semínka?

Léčebně se používají dýňová semínka z dýně obecné (Cucurbita pepo) a/nebo různé kultivary tohoto druhu.

Semínka můžete konzumovat přímo. Během dne užívejte asi tři vrchovaté polévkové lžíce (30 gramů) rozemleté ​​nebo rozkousané se sklenicí vody.

Případně jsou vhodné hotové přípravky. Existují například kapsle a tablety z dýňových semen s práškovými semínky nebo extraktem z nich získaným. Dále jsou k dispozici kapsle s dýňovým olejem a kombinované přípravky s jinými léčivými rostlinami.

Při léčbě potíží s prostatou a dráždivého močového měchýře se doporučuje denní příjem XNUMX gramů dýňových semínek po dobu několika týdnů až měsíců. Vhodný je také lisovaný olej nebo suché extrakty.

Jaké vedlejší účinky může dýně způsobit?

Nejsou známy žádné vedlejší účinky. Dýňová semínka také v podstatě nejsou toxická.

Co byste měli zvážit při používání dýně.

Dýňová semínka zmírňují nepříjemné pocity spojené se zvětšenou prostatou. Nelze jej však použít ke zmenšení prostaty. Muži s benigní hyperplazií prostaty by proto měli i přes užívání bylinky pravidelně navštěvovat svého lékaře na kontroly.

Není nic proti konzumaci dýňových semínek v těhotenství.

Jak získat dýňová semínka a produkty z dýňových semínek

Semena seženete ve vašem obchodě s potravinami. Preferujte proto produkty v bio kvalitě.

Hotové přípravky na bázi léčivé rostliny najdete ve své lékárně nebo drogeriích. Pro správné použití a dávkování dýňových přípravků si prosím přečtěte příslušný příbalový leták nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Tykev obecná (Cucurbita pepo) patří do čeledi tykvovitých. Jsou to jednoleté rostliny s drsnosrstými, metrovými výhony, které se plazí po zemi nebo šplhají v olistěných liánách.

Nesou dlanitě laločnaté listy s velkými nálevkovitými žlutými květy (samčí a samičí) vycházející z jejich paždí. Z nich se vyvinou největší plody v rostlinné říši – mnohokilové bobulovité plody, pro tvrdou skořápku nazývané také „pancéřové bobule“. Jsou mnohotvaré a mají vláknitou žlutou dužinu, která obklopuje četná špičatá oválná, zploštělá, zelenobílá nebo světle hnědá semena („dýňová semena“).