Q horečka: Nákaza, příznaky, terapie

Q horečka: Popis

Q horečka patří mezi tzv. zoonózy. Jde o nemoci přenosné ze zvířat na člověka. Původcem Q horečky je bakterie, která se ráda zdržuje v prachu nebo seně.

Vzhledem k tomu, že Q horečka byla poprvé diagnostikována v roce 1937 v australském státě Queensland mezi dělníky na jatkách, byla nemoc zpočátku nazývána Queenslandská horečka. Q horečka se však rozšířila do celého světa. Epidemie s několika stovkami případů se vyskytují především na venkově nebo na okrajích měst, protože zvířata a lidé zde žijí blíže k sobě.

Q horečka: příznaky

Asi polovina všech nakažených nevykazuje žádné příznaky (asymptomatická infekce). V ostatních případech se rozvinou mírné příznaky podobné chřipce, obvykle jeden až tři týdny po infekci (inkubační doba).

Akutní infekce

Nemoc trvá asi dva týdny a léčí se sama. Těhotným ženám hrozí potrat, zvláště pokud onemocní v prvním trimestru těhotenství. Kromě toho může být patogen přenesen na dítě.

Chronická infekce

Velmi zřídka se Q horečka nevyléčí sama o sobě, ale stane se chronickou: lapače buněk imunitního systému vychytají patogen, ale nemohou ho zabít. Často pak zůstává po dlouhou dobu neaktivní v scavengerových buňkách a čeká na příznivou příležitost k reaktivaci. Tato příležitost se mu naskýtá při oslabení imunitního systému těhotenstvím nebo z jiných důvodů. Pak se patogen Q horečky může v těle znovu rozšířit.

Zejména infekce Q horečkou během těhotenství je často chronická.

Q horečka: příčiny a rizikové faktory

Q horečka je způsobena patogenem Coxiella burnetii. Bakterie postihuje především spárkatá zvířata (skot, ovce, kozy). Jeho hostiteli však mohou být i jiná zvířata, jako jsou kočky, psi, králíci, jeleni a ptáci. Dokonce i u různých členovců, roztočů, vší, much a klíšťat byl nalezen patogen Q horečky.

Bakterie jsou vysoce odolné vůči chemickým a fyzikálním vlivům. Mohou tedy přežít v prachu, seně a jiných suchých materiálech až dva roky.

Jak se lidé nakazí?

Vysoce infekční jsou také porodní produkty a kontaminovaní novorozenci. Kromě toho se lidé mohou nakazit Q horečkou při zpracování masa a dalších živočišných produktů. Nepřímý přenos je možný přes kontaminovaný oděv. Cesta infekce potravou z infikovaných zvířat (syrové mléko, syrový sýr) hraje jen vedlejší roli.

Je také možné, že se patogen Q horečky přenáší přímo z člověka na člověka (např. kontaktem s infikovanými ženami při porodu nebo krevními transfuzemi). To se však stává zřídka. Infikované těhotné ženy však mohou přenést patogen na nenarozené dítě (bakterie se může množit v placentě).

Infikovaná klíšťata jsou důležitými přenašeči Q horečky mezi domácími a divokými zvířaty. Naproti tomu jako zdroj infekce pro člověka hrají jen vedlejší roli.

Rizikové skupiny

Q horečka: vyšetření a diagnostika

Vzhledem k tomu, že příznaky Q horečky mohou připomínat mnoho jiných nemocí, není snadné stanovit diagnózu. Důležité informace poskytuje lékaři anamnéza (anamnéza), kterou získá při rozhovoru s pacientem. Mezi možné otázky, které může lékař položit, patří:

  • Máš horečku? Pokud ano, jak dlouho je přítomen? Jaká je teplota?
  • Máte bolesti hlavy nebo svalů?
  • Chováte domácí mazlíčky nebo máte zaměstnání se zvířaty nebo živočišnými produkty?

Krevní testy mohou potvrdit podezření na Q horečku. Za tímto účelem se ve vzorku krve pacienta hledají protilátky proti patogenu Q horečky Coxiella burnetii. Na základě typu protilátek v čase lze usuzovat i na průběh onemocnění (akutní nebo chronický).

Q horečka: Léčba

Akutní Q horečka se obvykle léčí antibiotikem doxycyklinem. Obvykle se musí užívat dva až tři týdny. Během léčby se sledují jaterní hodnoty v krvi.

V určitých případech předepisuje ošetřující lékař navíc nebo jako alternativu další antibiotika nebo jiné léky a také delší dobu léčby – např. v případě chronické infekce. Zvláštní ohledy platí i pro těhotné ženy: Místo doxycyklinu by měly až do konce těhotenství denně užívat lépe snášené antibiotikum trimethoprim. Po narození by ženy měly být vyšetřeny na chronickou infekci Q horečkou.

Antibiotická terapie je však často účinná jen částečně a zánětem poškozené srdeční chlopně je nutné při operaci nahradit protézami.

Q horečka: průběh onemocnění a prognóza

Většina infekcí Q horečkou se sama vyléčí po jednom až dvou týdnech. Někdy však postižení nadále trpí celkovou únavou celé týdny (chronický únavový syndrom). Ve velmi vzácných případech není imunitní systém schopen zcela bojovat s patogenem, takže se infekce stává chronickou.

Q horečka: prevence

Riziko nákazy Q horečkou je zvýšené u lidí, kteří pracují s ovcemi, dobytkem, kozami nebo živočišnými produkty, jako je maso, mléko nebo vlna. Bylo prokázáno, že několik opatření snižuje riziko infekce. Patří mezi ně nošení a pravidelná dekontaminace ochranných oděvů, například při mlékárenském a masném zpracování, porážce a veterinární činnosti.

Pasterizace potenciálně kontaminovaných potravin (jako je mléko) může také zabránit infekci Q horečkou. Případné patogeny v mase lze zabít i zahřátím.

Když těhotná žena porodí s Q horečkou, musí asistující personál dodržovat přísná hygienická opatření.