Terapie radiojodem: definice, důvody, postup, rizika

Co je léčba radiojodem?

Terapie radiojodem je nejběžnější formou terapie nukleární medicíny. Při výkonu pacient polyká radioaktivní jód ve formě jodidu sodného – buď jako vodný roztok, nebo ve formě kapslí. Poté je krevním řečištěm transportován do štítné žlázy, která jód velmi rychle absorbuje a ukládá. Jakmile se jód dostane do buněk štítné žlázy, jeho radioaktivita může poškodit patologicky změněné buňky zevnitř a nakonec je zničit.

Proč štítná žláza ukládá jód?

Štítná žláza ve tvaru motýla umístěná pod hrtanem je důležitým orgánem pro hormonální rovnováhu člověka. Uchovává jód, který se normálně vstřebává potravou. Tento jód potřebuje k produkci hormonů (nazývaných T3 a T4), které mají aktivační účinek na energetický metabolismus těla. Činnost štítné žlázy řídí hypofýza (hypofýza) a její přenašeč látka TSH.

Kdy se léčba radiojódem provádí?

U některých onemocnění může být nutné odstranit abnormální tkáň štítné žlázy. Například pokud tkáň nekontrolovatelně proliferuje nebo produkuje příliš mnoho hormonu štítné žlázy.

Léčba radiojódem se provádí:

  • jako následná léčba rakoviny štítné žlázy a jejích metastáz (pouze u diferencovaného karcinomu štítné žlázy)
  • pro zánětlivá imunitní onemocnění (Gravesova choroba)

v případě tvorby strumy. Struma obvykle nemá žádný vliv na metabolismus, ale je estetickým problémem kvůli silnému růstu tkáně štítné žlázy a může vést k polykacím potížím.

K odstranění nemocné tkáně štítné žlázy lze velmi bezpečně as malým rizikem použít terapii radiojodem. Předchozí operace není nutná, s výjimkou léčby rakoviny štítné žlázy.

U tohoto typu rakoviny se terapie radiojodem používá k léčbě štítné žlázy nebo zbytků štítné žlázy a případných metastáz. Léčba však pomáhá pouze v případě, že rakovinné buňky uchovávají jód. To je případ tzv. diferencovaného karcinomu štítné žlázy. Pokud rakovinné buňky již neukládají jód nebo pokud je rakovina lokalizována v C-buňkách (medulární karcinom štítné žlázy), je terapie neúčinná.

Nezhoubné uzliny štítné žlázy nebo zánětlivá imunitní onemocnění mohou způsobit, že štítná žláza bude vylučovat příliš mnoho hormonů. Jeho buňky pak produkují hormony „autonomně“, tedy nezávisle na potřebách těla a řídicích signálech z hypofýzy. Terapie radiojódem ničí buňky a zastavuje nadprodukci.

Co se dělá během terapie radiojódem?

Postup a cíl terapie jsou vždy stejné, bez ohledu na základní onemocnění: Pacient je vyšetřen a stanoveny jeho laboratorní hodnoty, následuje vyšetření radiojódem a poté začíná terapie radiojodem. Obvykle to trvá několik dní.

Pacient je přijat jako hospitalizovaný, protože ačkoli radiace z použitého jódu dosahuje pouze několika milimetrů, existuje teoretická možnost poškození dalších lidí. Při radioaktivním rozpadu použitého jódu se totiž uvolňuje nejen terapeutické beta záření, ale také malé množství gama záření, které má mnohem větší dosah. Z tohoto důvodu nesmí pacient po dobu radiojodoterapie přijímat návštěvy a odpadní voda z toalety, sprchy a další užitková voda se shromažďuje ve speciálních zařízeních až do odeznění radiace.

První den pobytu v nemocnici pacienta čeká konzultace, ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a konečné stanovení příslušných laboratorních hodnot. Často se předem provádí scintigrafie, aby se zjistila metabolická aktivita různých tkání v těle.

Jak dlouho trvá léčba radiojódem?

Jakmile pacient spolkne terapeutickou kapsli nebo tekutinu, je zákonem vyžadován pobyt na lůžku v délce alespoň 48 hodin a denní zbytkové záření štítné žlázy nesmí překročit určitou maximální úroveň. Někdy může být proto nutné strávit několik týdnů v nemocnici. Toto období se liší člověk od člověka. To je však kompenzováno velmi vysokou šancí na uzdravení z hypertyreózy a minimálními vedlejšími účinky terapie radiojódem. Po propuštění se pacient může okamžitě vrátit do běžného každodenního života a jít do práce.

Účinek terapie je opožděný. Až po několika měsících lze říci, zda se to podařilo. U většiny pacientů s hypertyreózou se metabolická situace v důsledku terapie radiojódem normalizuje.

Jaká jsou rizika terapie radiojodem?

Jako téměř každá terapie má i terapie radiojódem vedlejší účinky. Dva týdny po ukončení léčby dochází až u 70 procent pacientů k přechodným změnám krevního obrazu. U 10 až 40 procent pacientů štítná žláza bolestivě oteče a zanítí se.

K ochraně dítěte nesmí být léčba radiojódem prováděna během těhotenství a kojení. Kromě toho by se měla antikoncepce používat ještě šest až dvanáct měsíců poté.

U některých pacientů se po terapii radiojódem rozvine hypotyreóza. To však není nebezpečné, neboť chybějící hormony lze snadno nahradit hormony štítné žlázy ve formě tablet bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Co musím zvážit před a po terapii radiojodem?

V týdnech před léčbou radiojódem se nesmějí užívat hormony štítné žlázy s obsahem jódu ani jiné léky s obsahem jódu (v případě srdečních léků amiodaron pauza minimálně 12 měsíců) a kontrastní látky. Jinak by inhibovaly absorpci radioaktivního, terapeutického jódu a tím i účinnost terapie radioaktivním jódem. Z tohoto důvodu odborníci také doporučují dietu s nízkým obsahem jódu dva týdny před zahájením léčby.

V závislosti na onemocnění lékaři ovlivňují i ​​hladinu TSH. V případě autonomie štítné žlázy se například zaměřují na snížení hladiny TSH tak, aby oblasti štítné žlázy, které nejsou zdravé, absorbovaly jód.

V době léčby musí být vyloučeno těhotenství. V ideálním případě by postižené matky měly přestat kojit osm týdnů před léčbou radiojódem.

Následná léčba

Úspěšnost terapie radiojodem se kontroluje po třech až šesti měsících celotělovou scintigrafií. Někdy může být nutné provést druhou terapii radiojódem. Pokud laboratorní kontrola po terapii vykazuje známky hypotyreózy, může být nutné užívat hormony štítné žlázy ve formě tablet.

Pokud existuje touha mít děti, je důležité, aby postižení užívali po terapii radiojódem antikoncepci. Doba trvání závisí na použité dávce. Odborníci většinou doporučují mužům i ženám s nezhoubným onemocněním štítné žlázy užívat antikoncepci po dobu čtyř měsíců. Po terapii rakoviny štítné žlázy radiojódem by ženy měly užívat antikoncepci po dobu 12 až XNUMX měsíců a muži XNUMX měsíce.

V případě zvláště intenzivní a/nebo opakované terapie radiojódem Vám lékař poradí i s kryokonzervací, tj. zmrazením spermií nebo vajíček.