Čaj z malinových listů: Účinky

Jaké jsou účinky malin?

Sušené listy maliníku se používají k léčebným účelům (ve formě čaje z listů maliníku). Jejich adstringentní účinek, tedy adstringentní účinek na horní vrstvy tkáně, se na základě dlouholetých zkušeností využívá především k léčbě mírných průjmů. Nápomocný je i relaxační účinek listů maliníku na svaly trávicího traktu.

Relaxační efekt působí i na svaly dělohy. Mírné křečovité menstruační křeče jsou proto další tradiční aplikací čaje z listů maliníku.

Dobré zkušenosti jsou i se zevním použitím čajového nálevu při léčbě mírných zánětů úst a krku.

Nastartuje čaj z malinových listů porod?

Dosud však neexistují žádné vědecké důkazy pro účinek čaje z listů maliníku na přípravu a indukci porodu. Nastávající maminky, které přesto doufají v účinek vyvolávající porod, mohou čaj začít pít, by to měly probrat se svou porodní asistentkou, gynekologem nebo porodníkem.

Pomáhá čaj z maliníkových listů při plození dětí?

Na čaj z listů maliníku se často spoléhají i ženy, které nejsou těhotné, ale chtěly by být. Pacientky s neplodností pijí čaj často v první polovině cyklu (= doba od 1. dne menstruace do ovulace). Rostlinné estrogeny obsažené v čaji mají podporovat vývoj děložní sliznice (při přípravě na případné uhnízdění oplodněného vajíčka).

Lékaři zabývající se plodností jsou však skeptičtí: bezpečnost a účinnost čaje z malinových listů na neplodnost nebyla dosud dostatečně prozkoumána.

Jak se malina používá?

Malina jako domácí lék

Pro čaj z malinových listů na mírný průjem nebo menstruační bolesti přelijte dva až čtyři gramy sušených nakrájených listů (1 lžička = asi 0.8 gramu) asi 150 mililitry vroucí vody. Před přecezením listů necháme nálev deset minut louhovat zakrytý. Takový šálek čaje z malinových listů pijte třikrát až čtyřikrát denně mezi jídly. Doporučené dávkování na den je šest až osm gramů malinových listů.

Alternativně můžete čaj připravit následovně: Lístky zalijte studenou vodou a celé krátce povařte.

Čaj z listů maliníku můžete použít také jako ústní vodu a roztok kloktadla. To může pomoci při mírných zánětech sliznic v ústech a krku.

Hotové přípravky s malinou

V lékárně, prodejnách zdravé výživy nebo dobře zásobených drogeriích jsou hotové čaje z maliníkových listů, nabízené jako léčivé čaje. Některé čajové směsi obsahují také listy maliníku.

Jaké vedlejší účinky může malina způsobit?

U čaje z listů maliníku zatím nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Co byste měli mít na paměti při používání maliny

Neexistují žádné speciální pokyny pro použití listů maliníku.

Během těhotenství a kojení byste se měli zásadně před použitím léčivých bylinných čajů poradit s výběrem a dávkováním své porodní asistentky, lékaře nebo lékárníka.

U čaje z listů maliníku z lékárny se řiďte pokyny v příbalovém letáku nebo lékařem či lékárníkem.

Jak získat malinu a její produkty

V lékárnách seženete sušené listy maliníku (celé nebo nakrájené). Dodávají se buď volně, nebo v čajových sáčcích. Kromě toho jsou listy maliníku někdy součástí čajových směsí.

Maliník (Rubus idaeus), stejně jako blízce příbuzný ostružiník, patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je rozšířen v mírném pásmu Evropy a Asie, ale také v severních oblastech.

Keře maliníku nesou v létě zpeřené listy s bílými plstnatými chloupky na spodní straně a nenápadnými bílými květy. Z nich se vyvinou sladkokyselé červené plody – maliny. Nutriční hodnoty, jako jsou vitamíny B a vitamín C, draslík, vápník, hořčík a železo, stejně jako sekundární rostlinné sloučeniny (jako jsou flavonoidy) činí maliny zdravými.

Přitom jsou všechno, jen ne výkrm: kromě hlavní složky vody je v malinách relativně málo cukru a téměř žádný tuk. Kalorie (přesněji: kilokalorie / kcal) tak činí skromných 43 na 100 gramů syrového ovoce.