Rozpoznání porodních bolestí

Jaké jsou pocity kontrakce?

Během těhotenství dochází k různým typům kontrakcí, každá slouží specifickému účelu a projevuje se jinak. Kontrakce není vždy spojena s bolestí. Některé kontrakce jsou tak slabé, že je lze detekovat pouze pomocí zapisovače kontrakcí, známého jako kardiotokograf (CTG). Mírné tahání v břiše, bolesti zad, křeče jako při menstruaci nebo tvrdé břicho – to vše mohou být příznaky stahu. Ne vždy to však znamená, že porod začal. Pouze pravidelné kontrakce naznačují, že porod začíná.

Jaké jsou kontrakce?

Pět druhů porodních bolestí

Porodní bolesti lze rozdělit do následujících pěti skupin:

 • otvírací práce
 • vyháněcí práce
 • tlačení práce
 • Poporodní porod
 • Poporodní porod

Otevírací kontrakce: Jdeme na to!

Porod začíná, jakmile ucítíte pravidelné kontrakce – otevírací kontrakce. Zpočátku jsou intervaly mezi kontrakcemi delší – zhruba každých 20 minut dochází k nové kontrakci, která obvykle trvá jen několik sekund. Postupem času na sebe kontrakce navazují rychleji (asi každých pět minut) a každá trvá až jednu minutu. Zvyšuje se také intenzita bolesti. Bolest se zpočátku projevuje především v kostrči a kříži. Později bolest vystřeluje do podbřišku a stehen.

Pokud se jedná o váš první porod, může otevírací doba trvat až dvanáct hodin. Při následném porodu naopak často po dvou až osmi hodinách začíná druhá fáze – období vypuzení.

Vytlačování kontrakcí: Je to vyčerpávající

Po zahajovacích kontrakcích následují tzv. expulzivní kontrakce. Začínají, když je děložní čípek plně dilatován. Hormon oxytocin se nyní stále více uvolňuje. Kontrakce jsou poněkud silnější a častější – děloha se stahuje zhruba každé čtyři minuty. Nyní jste v nejnamáhavější části porodu, která končí kontrakcemi. Pokud je to váš první porod, bude to trvat asi 50 minut, než se vaše dítě narodí. Pokud jste již alespoň jednou rodili, bude to rychlejší – bude to pak trvat až 20 minut.

Tlačné kontrakce: finále

Když začnou kontrakce, vy a vaše dítě jste to téměř zvládli. Hlavička dítěte nyní tlačí na konečník a automaticky vyvolává nutkání tlačit. Vaše střeva se obvykle také vyprázdní, což je zcela normální. Pokud vám to bude nepříjemné, můžete před porodem požádat o klystýr, kterým se vyprázdní vaše střeva.

Zpočátku se hlavička dítěte stává viditelnou během tlačení kontrakcí a během pauzy v porodu zase mizí (“zařezávání”). Pokud se hlava vynoří hrází během další tlačné kontrakce, lékaři to označují jako „proříznutí“. Někdy se v této fázi kůže na hrázi (perineální trhlina) nebo stydké pysky mírně natrhne. Lékař může také předem provést epiziotomii, aby zabránil nekontrolovanému natržení tkáně.

Jakmile se hlavička miminka vynoří, většinou stačí jen jedna kontrakce a objeví se zbytek těla: vaše dítě se narodí!

Po porodu není konec

Ale ani když se miminko narodí, ještě není úplně konec. Stále chybí tzv. poporodní kontrakce. Jsou výrazně slabší než předchozí tlačící kontrakce a zajišťují odloučení a vypuzení placenty. K tomu dochází, když placenta uvolňuje velké množství hormonu prostaglandinu. Hormon způsobuje silné stažení dělohy, takže se placenta oddělí.

Porodní bolesti v poporodním období

Zhruba jeden až tři dny po porodu (také po císařském řezu) začíná být zejména po druhém nebo třetím dítěti opět bolestivá: začínají tzv. poporodní neboli kojící kontrakce. Sání miminka na bradavkách opět stimuluje tvorbu oxytocinu. Hormon podporuje nejen produkci mléka, ale také kontrakce a involuci dělohy. Děloha, která během těhotenství narostla na přibližně 1,000 gramů, se nyní zmenšuje zpět na svou původní velikost (asi 50 až 70 gramů). Kontrakce také pomáhají zastavit krvácení a stimulují menstruační tok.

Ale jaké jsou kontrakce? Pokud jste porodila své první dítě, můžete pociťovat tahání nebo mírnou menstruační bolest v podbřišku. Při dalších porodech se děloha dále protáhla a nyní se musí stahovat více než poprvé. Svaly se stahují silněji, a proto jsou následné bolesti mnohem bolestivější a nepříjemnější. Zvláště nepříjemné je, že se tato bolest objevuje při kojení. I tyto kontrakce jsou však nejpozději po třech dnech u konce.

Co zmírňuje bolest?

Zvláště bolestivé jsou porodní bolesti. Následující slibuje úlevu:

 • Technika dýchání ("dýchat")
 • Relaxační cvičení (autogenní trénink)
 • Vyhřívání: termofor v zadní části
 • Změna polohy: Řiďte se svým instinktem a v případě potřeby změňte polohu: vleže, na boku, kvadrupedální poloha, poloha v podřepu (porodní stolička).
 • Léky: léky proti bolesti (čípky, tablety), epidurální anestezie (epidurální)

40. týden těhotenství: Žádné kontrakce

Pokud je vypočtený termín splatnosti překročen, budete muset docházet na pravidelné kontroly. Lékař bude v krátkých intervalech kontrolovat, zda miminko prospívá. Pokud je vaše tělo připraveno na porod – a teprve potom – může k vyvolání porodu pomoci několik věcí. Tyto zahrnují

 • Stimulace bradavek
 • Pohlavní styk (semeno obsahuje prostaglandin)
 • uplatňovat
 • Horká koupel

Pokud ani deset až 14 dní po vypočítaném termínu porodu nejsou kontrakce žádné nebo jsou příliš slabé, musí lékař poskytnout umělou pomoc:

 • instrumentální ruptura amniového vaku (amniotomie)
 • Prostaglandin jako gel, tableta nebo čípek
 • Infuze oxytocinu
 • Koktejl s ricinovým olejem

Pokud to nevyvolá porod do 48 hodin, může někdy pomoci pouze císařský řez.