Včasné rozpoznání příznaků rakoviny jícnu

Jaké jsou příznaky rakoviny jícnu?

Většina lidí s rakovinou jícnu si nestěžuje na příznaky až do velmi pozdního průběhu onemocnění. Rakovina jícnu obvykle vyvolává příznaky u žen i mužů pouze tehdy, když je nádor tak velký, že výrazně zužuje jícen nebo postihuje jiné orgány, jako je kost nebo plíce.

Vzhledem k tomu, že rakovina jícnu je zhoubný nádor, je často doprovázena běžnými příznaky rakoviny, jako je ztráta hmotnosti, horečka, noční pocení, slabost, únava nebo pokles výkonnosti.

Různé příznaky rakoviny jícnu v pořadí frekvence jsou:

Obtížnost polykání

Samozřejmě ne každý člověk s dysfagií trpí rakovinou jícnu. Existuje mnoho dalších nemocí, které způsobují podobné stížnosti.

Další porucha spojená s polykacími obtížemi je známá jako achalázie. Při této poruše je neustále namáhán dolní jícnový svěrač. Při této vzácné poruše je pro dřeň stále obtížnější projít do žaludku a nakonec neprojde vůbec.

Každopádně všem lidem s narůstajícími polykacími obtížemi v tomto věku se doporučuje co nejdříve vyhledat lékaře. Tím vyloučíte zhoubný nádor nebo v případě potřeby rychle zahájíte léčbu.

Úbytek hmotnosti

Zhruba v 70 procentech případů je rakovina jícnu doprovázena výrazným úbytkem hmotnosti. Mnoho dalších druhů rakoviny však také způsobuje, že postižení lidé během krátké doby ztratí poměrně velkou váhu.

Bolest za hrudní kostí

Bolest za hrudní kostí je možná i v rámci jiných onemocnění jícnu a objevuje se například při infarktu.

Regurgitace

U jiných onemocnění, jako je refluxní choroba nebo svalové vyboulení jícnu, lékaři někdy pozorují podobné příznaky.

Slinění

Někteří pacienti s rakovinou jícnu trpí zvýšeným sliněním (hypersalivací). K tomu dochází, když tělo vnímá nádor v jícnu jako cizí těleso nebo zbytky jídla. Slinné žlázy pak produkují zvýšenou sekreci, aby je splachovaly.

Kašel a chrapot

Pokud jím postižený nádor nebo lymfatické uzliny v oblasti krku tlačí na hrtan a hlasivky, rakovina jícnu způsobuje chraplavý hlas. Kašel a chrapot se objevují také při neškodných stavech, jako je nachlazení. Pokud se současně objeví další zde uvedené příznaky rakoviny jícnu nebo přetrvávají delší dobu, je na čase rakovinu jícnu vyloučit.

Krvácející

Stížnosti na trávení

Trávicí příznaky, jako je nevolnost, nadýmání, říhání nebo plynatost, také někdy pociťují lidé s rakovinou jícnu.

Hmatatelné hrudky

Jak poznat rakovinu jícnu?

Většina zmíněných příznaků je velmi nespecifická. Mohou mít úplně jiné příčiny než rakovina jícnu. Včasné objasnění proto patří do lékařských rukou. Lékař se vás zeptá na vaše příznaky a fyzicky vás vyšetří. K potvrzení diagnózy použije zobrazovací techniky.

Vše, co potřebujete vědět o lékařských vyšetřeních a diagnózách, najdete v článku o rakovině jícnu.