Rozpoznání příznaků lymfomu

Jaké jsou příznaky lymfomu?

V zásadě se dvě hlavní formy rakoviny lymfatických uzlin – Hodgkinův lymfom (Hodgkinova choroba) a non-Hodgkinův lymfom (NHL) – vyznačují velmi podobnými příznaky. Typ a rozsah příznaků se však liší v závislosti na stadiu onemocnění. V časných stádiích jsou příznaky rakoviny lymfatických uzlin obvykle jen diskrétně výrazné a spíše nespecifické. V dalším průběhu rakoviny lymfatických uzlin se přidávají další příznaky v závislosti na postižení orgánu nebo tkáně.

Přehled příznaků rakoviny lymfatických uzlin

Počáteční fáze

Přetrvávající, obvykle nebolestivé zduření lymfatických uzlin

Celkové příznaky jako slabost, únava, ztráta výkonnosti a také tzv. B-symptomatika (= horečka, noční pocení a hubnutí)

Pokročilá fáze

Zamoření kostní dřeně s následnou anémií (poznatelnou např. podle bledosti kůže), sklonem k infekci a krvácením

Jaké jsou první příznaky rakoviny lymfatických uzlin?

Otok lymfatických uzlin

Velmi častým prvním příznakem rakoviny lymfatických uzlin jsou trvale zvětšené lymfatické uzliny, které obvykle nebolí. Obvykle otok trvá dlouhou dobu (několik týdnů) a je často jediným příznakem v raných stádiích. Postiženy jsou například lymfatické uzliny na krku, na krku, v podpaží a/nebo v tříslech.

Možný je i zduření lymfatických uzlin, které není zvenčí viditelné nebo hmatatelné. Například u některých pacientů s lymfomem jsou lymfatické uzliny za hrudní kostí oteklé. Při tlaku na průdušnici to někdy vede k dráždivému kašli a dušnosti.

Zduření lymfatických uzlin není specifickým znakem lymfomu, ale vyskytuje se také u mnoha infekčních onemocnění. Obvykle jsou však citlivé na tlak a při ústupu infekce ustoupí.

Obecné příznaky

Jako další nespecifický příznak lymfomu se u některých pacientů objevuje svědění na těle.

B-symptomatika

Mnoho lidí postižených rakovinou lymfatických uzlin vykazuje to, co je známé jako B-symptomatologie:

  • horečka (> 38.5 °C bez známek infekce)
  • silné noční pocení
  • @ Nechtěná a nevysvětlitelná ztráta hmotnosti o více než deset procent tělesné hmotnosti

B-symptomatologie je klasická kombinace příznaků, která se vyskytuje u těžkých konzumačních onemocnění – onemocnění, která vedou v krátkém časovém období k úbytku hmotnosti v důsledku odbourávání tukové a svalové tkáně. Kromě lymfomu sem patří například další nádorová onemocnění, tuberkulóza a infekce HIV nebo AIDS.

Alkohol bolesti

Alkoholická bolest je velmi vzácná: Vyskytuje se pouze u Hodgkinova lymfomu a pouze u méně než jednoho procenta pacientů. Tento příznak je však pro Hodgkinovu chorobu velmi charakteristický!

Napadení jiných lymfatických tkání

Jiné lymfatické tkáně, jako jsou adenoidy, jsou také častěji postiženy rakovinou. Jsou také bezbolestně zvětšené – ať už vedle lymfatických uzlin, nebo místo nich. To je zvláště případ některých nehodgkinských lymfomů: existují formy, které pocházejí primárně z vnitřních orgánů (jako je lymfatická tkáň žaludeční sliznice u MALT lymfomu) nebo z kůže (kožní T-buněčné lymfomy). Kožní T-buněčný lymfom (CTCL) je například rozpoznán podle přetrvávající a svědivé kožní vyrážky, ale také vykazuje příznaky typické pro lymfom, jako je horečka, úbytek hmotnosti a noční pocení.

Výchozím bodem non-Hodgkinova lymfomu a také Hodgkinova lymfomu jsou však lymfatické uzliny.

Rakovina lymfatických uzlin vykazuje zpočátku málo příznaků. Proto je obvykle obtížné rozpoznat onemocnění v počátečních stádiích a odlišit je od jiných onemocnění. Pokud však máte jednu nebo více lymfatických uzlin, které jsou trvale oteklé (po dobu několika týdnů), měli byste se preventivně poradit s lékařem – zvláště pokud máte také „B příznaky“.

Pamatujte však, že výše popsané příznaky se netýkají výhradně tohoto maligního onemocnění, ale je možných mnoho dalších, více či méně neškodných příčin. Pro spolehlivou diagnózu je nutné odstranit potenciálně postiženou tkáň (např. lymfatické uzliny) a vyšetřit ji v laboratoři.

Pro více informací o vyšetřeních si přečtěte článek Rakovina lymfatických uzlin.

Ovlivňuje rakovina lymfatických uzlin i jiné orgány nebo tkáně?

Napadení jater a/nebo sleziny

Když rakovinné buňky napadnou játra nebo slezinu, dotyčný orgán se často zvětší. To obvykle naruší trávení a spustí například pocit plnosti a nevolnosti.

Zvětšení jater (hepatomegalie) je u mnoha postižených jedinců hmatatelné pod pravým žeberním obloukem. Masivní napadení může poškodit funkci jater do té míry, že již nemohou správně plnit své četné metabolické úkoly.

Zvětšení sleziny (splenomegalie) lze nahmatat pod levým žeberním obloukem. Otok orgánu často vede k bolesti v horní části břicha.

Postižení plic

Plicní metastázy z rakoviny lymfatických uzlin obvykle zůstávají po dlouhou dobu asymptomatické. V pokročilém stádiu se příznaky objevují v závislosti na postižené oblasti. Postižení si často stěžují na přetrvávající kašel, který navzdory léčbě neustupuje. Někteří postižení také pociťují bolest a dušnost (dušnost).

Zamoření nervového systému

Napadení kostí

Poškození kostí je také příznakem lymfomu, vyskytuje se především v pokročilých stádiích. Kost se v místech postižených rakovinnými buňkami rozpouští (osteolýza) a tím ztrácí stabilitu. Zvyšuje se riziko zlomenin kostí, které pak vznikají spontánně. Vápník uvolněný z kosti během osteolýzy vstupuje do krve, což způsobuje, že koncentrace vápníku tam stoupá.

Typickým znakem mnohočetného myelomu (plazmocytomu) – formy non-Hodgkinova lymfomu – je tzv. „brokovná lebka“. V tomto případě rakovina způsobuje mnoho malých otvorů v lebeční kosti, která na rentgenovém snímku vypadá, jako by byl pacient zastřelen brokovnicí.

Jiné příznaky rakoviny lymfatických uzlin

Anémie, sklon k infekci a krvácení.

Kostní dřeň hraje ústřední roli při tvorbě krve. Pokud se zde nekontrolovatelně šíří rakovinné buňky lymfatických uzlin, vytlačují zdravé krvinky a hrozí různé funkční poruchy:

  1. Anémie – způsobená nedostatkem červených krvinek (erytrocytů). Tyto krvinky jsou zodpovědné za transport kyslíku v krvi. Pokud je jejich počet příliš nízký, rozvíjí se anémie s příznaky jako bledost, únava a slabost.
  2. Náchylnost k infekcím – způsobená nedostatkem bílých krvinek (leukocytů). Tyto krvinky jsou důležitou součástí imunitního systému. Pokud se v důsledku lymfomu neprodukuje dostatek zdravých leukocytů, tělo se stává náchylným k infekcím (jako jsou ty, které způsobují houby, bakterie nebo viry).