Rektální karcinom: Příznaky a terapie

Stručný přehled: rakovina konečníku

  • Co je rakovina konečníku? Rakovina tlustého střeva v poslední části tlustého střeva
  • Jak se vyvíjejí rektální karcinomy? Většinou z původně benigních střevních polypů (hlavně adenomů)
  • Frekvence: každý rok onemocní novou rakovinou konečníku asi 25,000 XNUMX lidí, muži o něco častěji
  • Příznaky: Krev ve stolici, bolestivá stolice, někdy změny stolice, později tužková stolice, mimovolní stolice a větry, bolesti křížové kosti
  • Příčiny: nevhodná strava (málo vlákniny, hodně masa a tuku), nedostatek pohybu, obezita, alkohol, nikotin, genetické faktory, chronické zánětlivé onemocnění střev
  • Léčba: ozařování a chirurgický zákrok k léčbě, často v kombinaci s chemoterapií; někdy vývod umělého střeva

Rakovina konečníku: popis.

U mnoha pacientů s kolorektálním karcinomem se nádor nachází v konečníku nebo konečníku. Toto je poslední úsek střeva před řitním otvorem. Je asi 15 až 18 centimetrů dlouhý a hraje zásadní roli při vyprazdňování.

Rakovina konečníku: příčiny a rizikové faktory

Rakovina konečníku se obvykle vyvíjí z nezhoubných výrůstků střevní sliznice, tzv. střevních polypů. Takové polypy se nacházejí ve střevech velmi mnoha lidí. Ve většině případů zůstávají neškodné. Mohou však také v průběhu let degenerovat a vyvinout se v rakovinu – vzniká karcinom rekta.

Rakovinný nádor roste rychle a nekontrolovatelně. Napadá okolní zdravou tkáň a ničí ji. Jednotlivé rakovinné buňky se navíc mohou šířit po těle krevními a lymfatickými kanály a vytvářet dceřiné nádory (metastázy) jinde, například v lymfatických uzlinách, plicích nebo játrech.

Genetická predispozice

Někdy se rakovina konečníku vyskytuje v rodinách. To naznačuje, že v takových rodinách existuje genetická predispozice k rakovině konečníku: Postižení mají zvýšené riziko vzniku rakoviny konečníku z benigních střevních polypů v konečníku.

Předcházející podmínky

Chronické zánětlivé onemocnění střev také zvyšuje riziko rakoviny konečníku (a dalších zhoubných nádorů střev). To platí zejména pro ulcerózní kolitidu. Diabetes mellitus také podle současných poznatků zvyšuje riziko kolorektálního karcinomu.

Nezdravý životní styl

Ke vzniku rakoviny konečníku a kolorektálního karcinomu obecně přispívá velmi často nezdravý životní styl: Málo pohybu, nadváha a nezdravá strava zvyšují riziko rakoviny.

Zejména hodně červeného masa, zpracované uzeniny, strava s vysokým obsahem tuku a málo vlákniny jsou považovány za rizikové faktory rakoviny konečníku a dalších forem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Totéž platí pro nikotin a alkohol.

Pravidelná konzumace zeleniny a ovoce, stejně jako nízkotučná strava s nízkým obsahem masa, s vysokým obsahem vlákniny a pravidelný pohyb snižují riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku (včetně rakoviny konečníku)!

věk

Dalším společným rizikovým faktorem pro všechny formy kolorektálního karcinomu je věk: riziko onemocnění se zvyšuje s věkem. Medián věku nástupu v době diagnózy je tedy asi 71 let (muži) nebo 75 let (ženy).

Rakovina konečníku: příznaky

Ne každá změna ve vyprazdňování znamená rakovinu. Případné přetrvávající abnormality byste si však měli nechat objasnit lékařem!

Obecné příznaky

Rakovina konečníku může také způsobit celkové příznaky. Mnoho pacientů například pociťuje sníženou výkonnost a únavu. Někteří pacienti také uvádějí nechtěný úbytek hmotnosti nebo horečku.

Anémie

Často se také objevují příznaky anémie. Patří mezi ně například bledost, snížená tolerance zátěže a bušení srdce. K anémii dochází, protože rakovina konečníku snadno a často krvácí.

Tužková stolice a neprůchodnost střev

Pokud je rakovina konečníku pokročilá, může zúžit průchod konečníkem. Pohyby střev se pak zdají tenké jako tužka („tužkové stoličky“). Při dalším růstu nádoru hrozí střevní neprůchodnost (ileus).

Bolest

Kromě bolesti při vyprazdňování se může objevit i bolest v podbřišku nebo křížové kosti. Pokud se rakovinné buňky rozšířily po celém těle (metastázy), dceřiné nádory způsobují další příznaky. Jaterní metastázy například způsobují pravostranné bolesti v horní části břicha, zatímco metastázy v plicích způsobují kašel a dýchací potíže.

Pokud jste zaznamenali abnormality ve stolici, je nejlepší nejprve kontaktovat svého praktického lékaře. V případě potřeby vás odešle ke specialistovi. Obvykle se jedná o gastroenterologa, proktologa nebo viscerálního chirurga.

Zdravotní historie

Při podezření na rakovinu konečníku se vás lékař nejprve podrobně zeptá na vaši anamnézu. Požádá vás například, abyste podrobně popsali své příznaky, zeptal se na všechna předchozí nebo základní onemocnění a na váš životní styl. Zeptá se také, zda se ve vaší rodině vyskytly nějaké předchozí případy kolorektálního karcinomu (rodinná anamnéza).

Vyšetření

Dalším krokem je fyzikální vyšetření. Na jedné straně to umožňuje lékaři lépe posoudit váš celkový stav. U jiného pátrá po možných příznacích rakoviny. To zahrnuje digitální rektální vyšetření: lékař prohmatá váš konečník prstem přes řitní otvor. U některých pacientů lze během tohoto výkonu nahmatat rakovinu konečníku.

Kolonoskopie

Během kolonoskopie může lékař odstranit střevní polypy přímo a odebrat malé vzorky tkáně (biopsie) z podezřelých míst sliznice. Patologové je pak zkoumají pod mikroskopem.

Ultrazvuk konečníku

Pro podrobnější vyšetření lékař někdy provádí i ultrazvuk konečníku. Při této tzv. endorektální sonografii zasouvá vyšetřující ultrazvukovou sondu přes řitní otvor do konečníku, jako při kolonoskopii. Dokáže tak lépe posoudit jednotlivé vrstvy střevní stěny a sousední orgány.

Stagingová vyšetření

Podrobné vyšetření střeva a rozbor odebraných vzorků tkáně postačí pro s jistotou diagnostikovat rakovinu konečníku. Pokud se podezření potvrdí, lékař nařídí další vyšetření, tzv. staging. To slouží k určení přesné lokalizace a velikosti nádoru a také jeho rozšíření v těle.

Pokud mají ženy podezření, že se rakovina konečníku rozšířila do pochvy nebo dělohy, je nutné gynekologické vyšetření.

Rakovina konečníku: léčba

Přesná léčba rakoviny konečníku je přizpůsobena každému pacientovi individuálně. Roli hraje stádium nádoru, věk a celkový stav pacienta i případná doprovodná onemocnění.

Klasifikace podle umístění

Počáteční klasifikace se také provádí podle umístění rakoviny konečníku v konečníku. K tomu lékaři rozdělují konečník na třetiny a měří od řitního otvoru. To má za následek rakovinu rekta dolní třetiny (0-6 centimetrů), střední třetiny (6-12 cm) a horní třetiny (12-18 cm). Lékaři často léčí rakovinu konečníku v horní třetině jako rakovinu tlustého střeva.

Chirurgie

V současné době je jediným způsobem, jak vyléčit rakovinu konečníku, operace. Chirurg vyřízne nádor co nejúplněji při takzvané hluboké přední resekci rekta (TAR).

Ve většině případů chirurg vytvoří umělý řitní otvor (anus praeter nebo stomii). Zpočátku slouží k ochraně operačního místa (ochranná stomie) a po určité době je možné ji posunout zpět. Pokud však lékař musel odstranit části svěrače, vývod umělého střeva možná bude muset zůstat trvale.

Radiační a chemoterapie

U raného stadia rakoviny konečníku je obvykle postačující léčbou chirurgický zákrok. Pokud je nádor pokročilejší, pacienti před operací dostávají radiační terapii nebo kombinovanou radiaci a chemoterapii (radiochemoterapii).

Mohou zmenšit nádor a někdy zabránit nutnosti odstranit i anální svěrač. Tato neoadjuvantní terapie také snižuje riziko recidivy. Rakovina konečníku je méně pravděpodobná, že se bude opakovat.

Chemoterapie nebo radiochemoterapie může být také užitečná po operaci: všechny zbývající rakovinné buňky v těle lze tímto způsobem zabít (adjuvantní léčba).

Léčba metastáz

Někdy pokročilá rakovina konečníku způsobuje metastázy do jiných částí těla, jako jsou játra a plíce. Pokud je to možné, lékaři je chirurgicky odstraňují – jako samotnou rakovinu konečníku. Pokud lékaři nemohou provést operaci, jsou k dispozici další možnosti pro jaterní metastázy (laserování, zmrazení, tepelné vaření).

Přečtěte si více o léčbě v našem článku Metastázy v játrech.

Paliativní léčba

V některých případech rakovina konečníku pokročila tak daleko, že lékaři již nemohou operovat rakovinu samotnou ani její metastázy. Poté se zdravotníci snaží zamezit dalšímu šíření tak dlouho, jak je to možné.

Tato paliativní léčba oddaluje další příznaky a v ideálním případě zvyšuje kvalitu zbývajícího života. Lékaři k tomuto účelu obvykle používají chemoterapii.

Rakovina konečníku: průběh a prognóza

Využijte proto screeningu rakoviny! Čím dříve je rakovina odhalena, tím lepší je prognóza.

Tímto způsobem lze rakovinu konečníku často včas odhalit a včas léčit. Promluvte si také se svými příbuznými o zhoubných onemocněních v rodině. Pomůže vám to lépe posoudit riziko vaše, stejně jako riziko vašich blízkých.

Více si o tom můžete přečíst v našem článku o screeningu kolorektálního karcinomu.

Zdravý životní styl také snižuje riziko rakoviny. Dostatek pohybu, dieta s vysokým obsahem vlákniny a zdržení se nikotinu jsou důležité první kroky.

Pokud jste byli postiženi rakovinou konečníku, je důležité docházet na pravidelná kontrolní vyšetření i po úspěšné léčbě. Případnou recidivu rakoviny rekta pak lze odhalit a léčit v časném stadiu.

Více informací o kolorektálním karcinomu a screeningu kolorektálního karcinomu lze nalézt na webových stránkách Nadace Felixe Burdy (www.felix-burda-stiftung.de).