Rektum (koncový tračník, stěžeň): Funkce, struktura

Co je konečník?

Rektum je součástí trávicí soustavy a nazývá se také konečník nebo konečník. Je to poslední úsek tlustého střeva a měří asi 12 až 15 centimetrů. Konečník je místo, kde se nestravitelné zbytky ukládají, než je tělo vyloučí jako stolici.

Kde se nachází konečník?

Zepředu hraničí konečník u mužů s prostatou, vezikulárními žlázami, chámovodem a mezilehlou oblastí močového měchýře. U žen se děloha opírá o konečník a svalové snopce vyzařují ze zadní části děložního čípku do konečníku. Vagina leží v zadní části konečníku.

Jaká je struktura konečníku?

Uvnitř má konečník tři příčné záhyby ve tvaru půlměsíce. Střední záhyb je největší a nazývá se Kohlrauschův záhyb. Nachází se asi šest až osm centimetrů nad řitním otvorem a u mužů v úrovni prostaty. Do tohoto příčného záhybu je možné lékařské vyšetření konečníku prstem (digitální vyšetření).

Podélná svalová vrstva, která je svázána do taenie ve stěně ostatních úseků tlustého střeva (cékum, tlusté střevo), tvoří v konečníku jednotnou uzavřenou svalovou pochvu – podobnou tenkému střevu.

Jaká je funkce konečníku?

Sfinkterové svaly v análním kanálu (svěračový aparát) zajišťují kontinenci. Zahrnují dva důležité prstencové svaly:

  • vnitřní svěrač: skládá se z hladkých svalů a pracuje mimovolně
  • zevní svěrač: skládá se z příčně pruhovaných svalů a pracuje dobrovolně

Pro kontinenci jsou důležité ještě další svaly, například svaly pánevního dna.

Jaké problémy může způsobit konečník?

Zánět konečníku se nazývá proktitida. Existuje také chronický zánět střeva, který se může rozšířit až do konečníku – Crohnova choroba.

Zácpa (zácpa) může mít příčinu v narušeném mikčním reflexu.

Slabost pánevního dna (nedostatečnost) může vést k rektálnímu prolapsu, kdy konečník po defekaci vyčnívá z řitního otvoru.