Rektální diastáza po těhotenství Cvičení diastázy konečníku

Rektální diastáza po těhotenství

Během těhotenství ο břišní svaly jsou nataženy na 9 měsíců, aby poskytly prostor pro rostoucí dítě. The břišní svaly zeslábnout. Po dodání břišní svaly nevracejte okamžitě do své původní polohy a dojde ke stávající diastáze konečníku.

Normální diastáza konečníku obvykle ustupuje sama během prvních několika dnů. Fyzioterapeuti a porodní asistentky se v rámci obecných regresních cvičení vždy zabývají břišními svaly a podporují tak regresi diastázy konečníku. Pokud diastáza konečníku přetrvává, měl by být vytvořen specifický tréninkový program pro posílení břišních svalů.

Mezera mezi dvěma svalovými břichy přímého břišního svalu může být dlouhá od 1 do 10 centimetrů. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti nad pupkem. Břišní svaly se také mohou začít pohybovat od sebe ještě před porodem. Pozdní těhotenstvíse děloha nebo kontura dítěte pak může být viditelná přes kůži, protože nad ní neleží žádná svalová vrstva.

Během porodu může diastáza konečníku ztěžovat porod, protože břišní svaly nemusí být schopny vyvinout dostatečnou sílu kvůli diastáze konečníku. Kromě toho může svalová slabost na přední straně těla vést k přetížení struktur za sebou. Bolest v bederní páteři nebo dokonce v hýždích je častým nežádoucím účinkem během těhotenství.

OP

Ve velmi vzácných případech, např. Při komplikovaných orgánových výčnělcích (zlomenina) nebo z estetických důvodů lze rektální diastázu korigovat chirurgicky. V tomto případě je poloha břišních svalů opět změněna šitím tak, aby mezi dvěma konečníky břicha byla fyziologická vzdálenost. Za tímto účelem je svalová vazba dále sešita uprostřed linea alba. V případě těžké nestability břišní stěny je možné ji zesílit zavedením plastové síťky, aby se předešlo možným komplikovaným zlomeninám orgánů.

Rektální diastáza u dítěte

U novorozence často dochází k fyziologické diastáze konečníku. Břišní svaly jsou stále vyžadovány jinak než u dospělých a jsou umístěny dále od středové čáry. V průběhu času, obvykle se začátkem chůze a vstávání, diastáza konečníku sama zmizí. Pokud přetrvává, nazývá se to (vzácná) vrozená diastáza konečníku.