Cvičení diastázy konečníku

Rektální diastáza je obzvláště častá u žen, které prodělaly několik těhotenství břišní svaly jsou opakovaně protahovány. Dokonce těžké nadváha může natáhnout břišní svaly až po přímou diastázu. Ve většině případů lze přímou diastázu dobře léčit cíleným tréninkem břišní svaly. Chirurgické zákroky jsou vzácné. Také by vás mohl zajímat článek o regresní gymnastice.

Cvičení

Nejdůležitější věcí při léčbě diastázy konečníku je posílení břišních svalů. Zatažením břišních svalů zpět do původní polohy lze upravit diastázu rekta. Pokud těhotenství je příčinou diastázy konečníku, jemná posílení břišních svalů lze zahájit přímo na počátku porodu.

1). Jeden začíná dýchání cíleně. Naše břišní svaly jsou také dýchací svaly a stahují se při výdechu.

V poloze na zádech s nohama ve vzpřímené poloze se člověk nadechuje nos a poté pomalu a kontrolovaným způsobem, pokud je to možné, vydechuje skrz ústa. Na konci výdechu můžete cítit stahy břišních svalů. Poté je pupek ovládán, stažen ve tvaru hvězdy směrem k páteři a dolní část zad je vtlačena do podpěry.

Cvičení by mělo být bezpečně zvládnuto, než se přidají další cviky na břicho. Dobrý pocit těla je nezbytný pro správné trénování břišních svalů. Toto cvičení není vhodné pouze pro ženy, které právě porodily, ale tímto způsobem mohou začít trénovat i další pacienti s diastázou konečníku.

2). Cvičení se opakuje asi 10krát pomalu a kontrolovaně. Poté to může být obtížnější, například stisknutím rukou na šikmých stehnech a jemným zvednutím hlava kdy dýchání ven.

Pohled směřuje k rukám, které vyvíjejí mírný tlak na stehna. Napětí břišních svalů se tak zvyšuje. 3).

I šikmé svaly mohou a měly by být posilovány. Z tohoto důvodu je poslední cvičení upraveno jen mírně. Pacient položí obě ruce na jednu stehno a vypadá s hlava směrem k rukám.

Cvičení by mělo být provedeno nejprve na jedné straně a poté asi 10krát na druhé. Napětí probíhá během výdechu, dolní část zad je v neustálém kontaktu s podlahou. Později lze cvičení provádět také ve čtyřnohé poloze, v boční poloze nebo pomocí předloktí podporu.

Například ve čtyřnohé poloze se doporučuje následující cvičení. 4). Pacient si položí ruce pod ramena, lokty jsou minimálně ohnuté.

Kolena jsou pod boky, mezi stehny zapadají asi dvě pěsti, záda rovná, pohled skloněn k podlaze. Nyní zkuste vytáhnout pupek ve tvaru hvězdy proti gravitaci směrem k páteři. Břicho je pevně utažené až do stran.

Napětí lze nejprve udržovat jednoduché, později lze cvičení ztížit zvednutím paže nebo noha. Pokud je diastáza konečníku obzvláště výrazná, obvaz nebo korzet může během cvičení pomoci spojit břišní svaly. Při fyzioterapeutické léčbě může terapeut během cvičení manuálně přiblížit břišní svaly.

Cvičení by měla být prováděna denně, aby bylo dosaženo nejrychlejších a nejúčinnějších výsledků. Zatímco existuje diastáza konečníku, je třeba se vyvarovat těžkého zvedání a namáhání se zvýšeným tlakem v břiše. Další cvičení najdete v článcích fyzioterapie po těhotenství a pánevní dno výcvik těhotenství.