Odstranění mateřských znamének: metody, domácí prostředky

Kdy by měly být krtky odstraněny?

Dokud jsou zdravotně nenápadné, není potřeba mateřská znaménka odstraňovat. Pokud však někomu přijde neškodná znaménka kosmeticky nepříjemná, může vyhledat pomoc dermatologa. Postižení si například často chtějí nechat odstranit velkou skvrnu od portského vína, vyčnívající znaménka nebo tmavé znaménko (krtek) na obličeji nebo jinde na hlavě.

Pokud je kožní změna (potenciálně) maligní, je velmi vhodné nechat si odstranit znaménko. Někdy se z původně neškodného krtka vyvine rakovina kůže nebo její prekurzor. V jiných případech se objeví nová kožní znaménka, která vypadá jako benigní znaménka, ale od počátku je maligní.

U nastávajících matek se také často vyskytují nebo se u nich objeví znaménka. Ty by měly být během těhotenství odstraněny, pouze pokud je to z lékařského hlediska nezbytné. Toto doporučení obecně platí pro všechny léčby a procedury pro těhotné ženy.

Kolik stojí odstranění krtků?

Potřebujete ze zdravotních důvodů odstranit krtka (krtka)? Pokud ano, vaše zdravotní pojištění obvykle uhradí náklady na toto lékařské ošetření. To platí například v případě, že lékař chce odstranit podezřelou mateřskou znaménku, aby ji vyšetřil na zhoubné buňky.

Předem si u své zdravotní pojišťovny ujasněte, zda a v jaké výši budete muset hradit část nákladů. Například pojištěnci ve Švýcarsku musí obecně přispívat na náklady na léčbu (prostřednictvím spoluúčasti a spoluúčasti).

Jak lze odstranit krtky?

Lékaři mohou mateřská znaménka odstranit například laserem, skalpelem nebo abrazí. V některých případech může být alternativou také bělící krém, poleva nebo chemický peeling. Která metoda je vhodná v každém jednotlivém případě závisí mimo jiné na typu, velikosti a umístění mateřského znaménka.

Požádejte svého lékaře předem, aby přesně vysvětlil, jaké metody lze použít k odstranění mateřských znamének, jak se postup provádí a jaké jsou výhody a rizika!

Odstranění krtků excizí

Nemusí to být vždy nůž na skalpel: Případně lze několik malých krtků vyrazit jako celek. Lékaři pak hovoří o punčové excizi. Pokud je pro přesnější analýzu vyražena pouze část (vzorek tkáně), nazývá se to děrovací biopsie.

Excize je metodou volby pro mnoho névů, které je třeba odstranit. Dermatologové touto metodou odstraňují zejména (potenciálně) maligní znaménka. Pokud je jisté, že se jedná o rakovinu kůže nebo předchůdce rakoviny kůže, vyříznou celé znaménko – spolu s částí okolní kůže jako bezpečnostní okraj, aby na okraji zůstalo co nejméně degenerovaných buněk.

Pokud stále není jasné, zda je mateřská znaménka benigní nebo zhoubná, může ji dermatolog pro jistotu také zcela odstranit a poslat do laboratoře k analýze. Případně může nejprve odebrat vzorek tkáně pro mikroskopické vyšetření. Pokud se potvrdí podezření na rakovinu, lékař odstraní i zbytek znaménka spolu s okrajem.

V případě maligního molu může být nutná další léčba, jako je radioterapie. Více si o tom můžete přečíst v části Rakovina kůže: Léčba.

Odstranění znamének laserem

Dermatolog může například ablaci névu mazové žlázy (nevus sebaceus) laserem, například CO2 laserem. Tento postup se nazývá laserová ablace.

Existují také neablativní laserová ošetření. Zde je laserový paprsek cíleně nasměrován na určité struktury pod povrchem kůže.

Lékař může například odstranit nebo alespoň zesvětlit skvrnu od portského vína nebo névus pavouka pomocí barvivového laseru. Obě jsou mateřská znaménka, která pocházejí z krevních cév. Energie laserového paprsku je absorbována především červeným krevním barvivem v červených krvinkách (erytrocytech). Erytrocyty se přitom zahřívají. V důsledku toho jsou zničeny oni a část krevní cévy, ve které se nacházejí. Lékaři tomu říkají laserová koagulace.

Lékaři také obvykle doporučují neablativní laserové ošetření pigmentovým laserem pro café-au-lait skvrny a lentiginy (jako jsou stařecké skvrny). To umožňuje zničení pigmentových usazenin ve tkáni, které způsobují tmavé kožní znaménko. Lékař používá například rubínový nebo ND:YAG laser.

Za určitých okolností lze u café-au-lait spotů a lentiginů uvažovat i o laserové ablaci.

Obtížná diagnostika maligních změn

Lékaři proto obecně doporučují neodstraňovat znaménka laserem, pokud nelze s jistotou vyloučit, že jde o rakovinu. Především doporučují velkou opatrnost při laserovém ošetření pigmentových kožních změn, zvláště pokud mateřská znaménka pocházejí z melanocytů. Ve Švýcarsku zákon dokonce zakazuje laserové odstranění takových melanocytových névů (jaterních skvrn).

Naproti tomu u prekancerózního stadia aktinické keratózy – vedle jiných léčebných metod – je laserové ošetření možné. V určitých případech lze „laserovat“ i bílou rakovinu kůže bazaliomu (bazocelulární karcinom), pokud existují závažné důvody, proč obvyklá léčba (operace nebo lokální terapie) není vhodná.

Obecné informace o použití laserového světla při kožních a očních onemocněních naleznete v článku Laserová terapie.

Odstranění znamének dermabrazí

Při dermabrazi kožní lékař odstraní svrchní vrstvu kůže (epidermis). Mohou použít například vysokorychlostní diamantovou frézu. Pacientovi je k výkonu podáno lokální nebo celkové anestetikum.

Lékaři také někdy odstraňují stařecké skvrny (lentigines seniles) pečlivým obrušováním epidermis.

Odstranění krtků jinými metodami

Elektrokaustika je jednou z metod používaných k léčbě névů pavouků. Při tomto postupu lékař pomocí malého zařízení prořízne nebo odpaří tkáň na požadovaném místě pomocí krátkých pulzů elektřiny.

Některé moly lze zmrazit, tedy odstranit stejným způsobem jako bradavice, pomocí kryoterapie. Toto ošetření chladem lze použít například na stařecké skvrny. Někdy lékaři k odstranění takových znamének souvisejících s věkem a UV zářením používají také metodu kyretáže: pomocí kyrety – typu kulatého skalpelu – seškrábou vrchní vrstvy kůže.

Depigmentační činidla jsou další možností pro odstranění nebo vyblednutí stařeckých skvrn a někdy i jiných pigmentových znamének. Jsou dostupné jako léčivé přípravky nebo přípravky pro péči o pleť (kosmetické přípravky) a aplikují se zevně.

Například bělící a zesvětlující činidla s aktivními složkami, jako je hydrochinon, rucinol nebo vitamin C, lze vyzkoušet k boji proti usazeninám pigmentu melaninu v epidermis. Lokálně zvýšenou tvorbu melaninu lze zpomalit kožními přípravky s obsahem účinné látky butylresorcinol.

Odstraňování krtků sami?

Někteří lidé se snaží odstranit mateřské znaménko například jablečným octem nebo zavázat vystouplé mateřské znaménko. Vždyť to zní jednoduše, neškodně a lacině. Dokážete ale krtky skutečně odstranit sami – pomocí domácích prostředků, jako je jablečný ocet, jejich vyvázáním nebo pomocí elektrických přístrojů, které jsou k tomuto účelu nabízeny například na internetu?

Lékaři obecně varují před pokusy o odstranění krtků nebo jaterních skvrn svépomocí. Jedním z důvodů je, že laici nemohou s jistotou rozpoznat, zda je kožní změna benigní nebo maligní. A zhoubné znaménka musí vždy léčit lékař!

Výsledek samoléčby navíc často není podle přání: Když si pacienti mateřská znaménka odstraní sami, je pravděpodobnější, že jim zůstane (ošklivá) jizva, než kdyby si ji nechali odborně ošetřit dermatologem. Tato jizva navíc může ztížit odhalení zhoubných kožních změn, které se v této oblasti rozvíjejí nebo již rozvinuly.

Další argument: každý, kdo si mateřská znaménka řeže, škrábe nebo škrábe sám, riskuje vážné krvácení a infekci rány.

Po odstranění krtka

Zda po odstranění krtka zůstane jizva, závisí na zvoleném postupu a rozsahu zákroku. Excize například často zanechá jizvu, zvláště když lékaři odstraní větší znaménka skalpelem. Pokud si necháte znaménka laserovat, jizva většinou žádná nebo jen malá – což je výhoda například na obličeji.

Kdy můžete po odstranění znaménka sportovat, je nejlepší probrat se svým lékařem. Pokud jste si například laserem odstranili malý znaménko na obličeji, možná nebudete muset omezovat své fyzické aktivity vůbec.

V jiných případech vám mohou lékaři doporučit, abyste se na nějakou dobu zdrželi sportu a jiné fyzické námahy – abyste nenarušili proces hojení a předešli komplikacím. To může být vhodné například tehdy, když lékař laserem odstranil velkou skvrnu od portského vína nebo odstranil skalpelem velkou vystouplou znamynku v podpaží.

Recidiva a nové krtky

Krtek (krtek) se po odstranění náhle znovu objeví? Taková recidiva je skutečně možná, například u névu, který byl neúplně vyříznut nebo odstraněn ablativním laserem.

Kromě toho se mohou tvořit nové znaménka, pokud se nevyhnete nejdůležitějšímu vnějšímu rizikovému faktoru – UV záření. Nevystavujte proto svou pokožku přílišnému slunečnímu záření, zejména v poledne. Oblečení, čepice a sluneční brýle také (částečně) chrání před nebezpečným UV zářením. Používejte vhodný opalovací krém a vyhněte se soláriu.

Důsledná UV ochrana (nejlépe od dětství) může zabránit tvorbě pigmentových znamének. To vám může ušetřit nutnost odstraňovat takové krtky.