Odstranění křečových žil: Operace křečových žil

Lze křečové žíly odstranit?

Existují různé metody pro odstranění křečových žil. Která léčebná metoda je pro daného jedince nejvhodnější, závisí mimo jiné na typu křečových žil a stadiu onemocnění. Křečové žíly jsou často neškodné. Proto není vždy nutné křečové žíly odstraňovat. Rozhodnutí pro nebo proti chirurgické léčbě křečových žil závisí především na možných doprovodných onemocněních a osobní úrovni utrpení.

Jak jsou křečové žíly odstraněny?

K odstranění křečových žil je nutný lékařský zásah. To je nezbytné, pokud postižené žíly silně ochabují v důsledku překrvení a již nefungují správně. Lékař nejprve vyšetří žíly ultrazvukovým vyšetřením nebo rentgenem cév (angiografie) a poté rozhodne, jaký postup je pro odstranění křečových žil v každém jednotlivém případě nejvhodnější.

Sklerotizující křečové žíly (skleroterapie)

Při skleroterapii křečových žil, lékařsky nazývané skleroterapie, se vyvolává umělý zánět žilních stěn. Lékař aplikuje do žilní sítě sklerotizující látku, například polidokanol. To způsobí, že se stěny žíly slepí a zjizví se. V závislosti na velikosti a expanzi cév se sklerotizační činidlo podává jako kapalina nebo pěna. Pacienti pak obvykle pár dní nosí kompresivní punčochy.

K úspěšné skleróze křečových žil je obvykle zapotřebí několik sezení. Vzhledem k tomu, že sklon ke křečovým žilám je dědičný, často se křečové žíly po pár letech znovu objeví. V případě potřeby se pak ošetření opakuje.

Laser křečových žil

Odstranění křečových žil laserem je vhodné zejména pro rovné, ne tak výrazné křečové žíly. Pacienti obvykle nosí kompresní punčochy asi čtyři týdny po odstranění laserem, aby se snížilo riziko otoků a krevních sraženin.

Odstranění křečových žil pomocí operace křečových žil

Operace křečových žil je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který obvykle zanechává velmi málo jizev. Existuje několik metod, kterými lékaři operují křečové žíly: Například si necháváme křečové žíly „vytáhnout“, tedy částečně nebo úplně odstranit (stripování/částečné stripping).

Křečové žíly lze odstranit i metodou CHIVA a zevní valvuloplastikou (EVP). Lékař vysvětlí nejvhodnější metodu a příslušná operační rizika. Podle závažnosti onemocnění a doprovodných onemocnění se operace křečových žil provádí jako lůžkový nebo ambulantní výkon.

Při „tahu křečových žil“ lékař zasune malou sondu do postižené žíly a znovu propíchne žilní stěnu na konci křečové žíly. Nádoba se pak odřízne a vytáhne. Zatímco při částečném stripování se vytahují pouze nemocné úseky cévy, kompletní křečové žíly lze odstranit stripováním. Pacienti pak asi čtyři týdny nosí kompresivní punčochy, aby zabránili otékání nohou nebo tvorbě krevních sraženin.

Odstranění křečových žil: metoda CHIVA

Pacienti pak nosí kompresní punčochy po dobu čtyř až pěti týdnů, aby urychlili regresi. Tato metoda se nedoporučuje u velmi výrazných křečových žil.

Odstranění křečových žil: Externí valvuloplastika (EVP)

Zevní valvuloplastika (EVP) obnovuje funkci žilních chlopní. Při tomto zákroku lékař zúží velkou žílu v třísle (velká saféna) tak, že v lokální anestezii provede malý řez do kůže a kolem velké žíly všije malý polyesterový návlek. Tím se zmenší obvod žíly. Snížený objem žíly nepřímo znovu aktivuje žilní chlopně.

Zákrok je vhodný pro velmi mírné křečové žíly a nabízí tu výhodu, že nemocná žíla zůstane zachována.

Odstraňte křečové žíly ve varlatech

Doba hojení po operaci křečových žil

Po operaci křečových žil si mnoho pacientů klade otázku, jaký je nejlepší postup a jak dlouho by to ideálně měli brát. Po operaci křečových žil lékaři doporučují co nejdříve vstát a projít se. Pohyb uvádí do pohybu svalovou pumpu a tím podporuje odvod krve – což podporuje hojení.

V prvních dnech po operaci křečových žil je dobré cvičit s mírou. Zhruba od druhého týdne jsou povoleny lehké sportovní aktivity jako pěší turistika, pěší nebo cyklistické túry. Po třech týdnech je možné zvýšit intenzitu pohybu a například si zaběhat nebo zahrát tenis. Čtyři týdny po operaci již ve většině případů nejsou žádná omezení ohledně sportu.

Odstranění křečových žil: náklady

Náklady na operaci křečových žil se liší podle způsobu léčby a závažnosti stavu. V případě operace pavoučích žilek jde většinou o kosmetický zákrok, který není hrazen ze zdravotního pojištění. V případě křečových žil naopak náklady většinou hradí zákonné a soukromé zdravotní pojišťovny.

Léčba křečových žil bez operace

Zda je nutná operace křečových žil nebo jiný invazivní zákrok, se liší případ od případu. Existují i ​​neinvazivní opatření, která nedokážou odstranit křečové žíly, ale mohou zmírnit jejich příznaky. Patří sem metody fyzikální terapie, kompresivní terapie a medikace.

Informace o dalších metodách terapie naleznete v hlavním textu křečové žíly.

Odstranění křečových žil: vedlejší účinky a důsledky

Mnoho pacientů také pociťuje bolesti v prvních dnech po operaci křečových žil a jsou jim podávány léky proti bolesti.

Vzhledem k tomu, že se při tahu křečové žíly odtrhávají i malé postranní větvené žilky, dochází často k tvorbě modřin, ztvrdnutí a modřin podél žíly. Obvykle však během několika týdnů odezní.

Občas dochází k poranění drobných kožních nervů při tahání křečových žil. V některých případech toto poškození nervu zhoršuje citlivost v postižené oblasti.