Renální substituční terapie: dialýza a transplantace ledvin

Když ledviny již nedokážou vykonávat svou funkci vylučování toxinů a voda, jejich povinnosti musí být převzaty jinde. Různé metody krev mytí, stejně jako transplantace cizích ledvin. V Německu je postiženo téměř 80,000 XNUMX lidí.

Kdy se používají postupy nahrazování ledvin?

Odpověď je v zásadě jednoduchá: kdykoli funkce ledvin je tak chudý, že by se u postižené osoby mohla vyvinout toxicita pro moč terapie. Nejběžnější příčinou je chronická selhání ledvin, také známý jako chronický renální nedostatečnost v lékařském žargonu. To je založeno na mnoha možných spouštěčích - především cukrovka a vysoký krevní tlak.

V případě chronické selhání ledvin, buď krev čištění (dialýza) musí být prováděno po zbytek života pacienta nebo pacient dostane nový ledvina (transplantace ledviny). Renální náhrada terapie se také používá pro akutní ledvina selhání. Dialýza se používá k překlenutí doby do překonání příčinné základní choroby a funkce ledvin je obnovena. Navíc, krev mytí se také používá v případě otravy k co nejrychlejšímu odstranění škodlivých látek z těla.

Jak funguje dialýza?

Princip všech forem dialýza je stejný: částice a voda projít rozdíly v koncentrace a / nebo aktivně aplikovaný tlak na druhou stranu membrány, kde je kapalina pro výměnu (dialyzát). Tímto způsobem odpadní produkty z moči a přebytek voda lze odstranit z krve. Membrána může být mimo (mimotělní) nebo uvnitř (intrakorporální) těla. A

hemodialýza, hemofiltrace, a hemodiafiltrace, které používají umělou membránu, jsou založeny na prvním principu; peritoneální dialýza, který používá pobřišnice jako membrána, je založen na druhém.