Rhesus faktor – co to znamená

Co je Rh faktor?

V systému krevních skupin Rhesus je pět antigenů: D, C, c, E a e. Hlavní charakteristikou je Rhesusův faktor D (Rh faktor). Pokud člověk nese tento faktor na povrchu svých červených krvinek (erytrocytů), je Rh pozitivní; pokud faktor chybí, nazývá se Rh-negativní.

Vědci objevili faktor rhesus ve 1940. letech XNUMX. století: odebrali krev opicím rhesus a injektovali ji morčatům. Poté podali hlodavčí sérum opicím rhesus a pozorovali, že erytrocyty opic se shlukují dohromady: hlodavci si v krvi vytvořili protilátky proti erytrocytům opic, které po přenosu do těla napadly erytrocyty opic.

Rhesus faktor: význam pro těhotné ženy

Pokud matka znovu otěhotní s Rh pozitivním dítětem, dostávají se matčiny protilátky do krevního oběhu plodu. Tam ničí červené krvinky plodu – lékaři to označují jako „haemolyticus neonatorum“: U nenarozeného dítěte se v osrdečníku a pohrudnici vyvinou výpotky a může dojít k selhání srdce.

Aby k tomu nedocházelo, podává lékař Rh-negativní matce krátce po narození Rh-pozitivního dítěte profylaxi Rh faktorem. Tím se zabrání tvorbě protilátek, takže u Rh pozitivního dítěte nehrozí druhé těhotenství.