Revmatická horečka: definice, příznaky

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Včetně horečky, slabosti, únavy a bolesti velkých kloubů
 • Příčiny a rizikové faktory: Některé bakterie, tzv. beta-hemolytické streptokoky skupiny A
 • Diagnóza: Mimo jiné pomocí Jonesových kritérií, výtěru z krku, krevního testu
 • Léčba: Antibiotická terapie, protizánětlivé léky a léky tišící bolest, steroidy
 • Průběh onemocnění a prognóza: Při včasné léčbě je prognóza dobrá. Následné poškození (např. srdce) může být nevratné.
 • Prevence: Včasná antibiotická léčba streptokokové infekce

Co je to revmatická horečka?

Revmatická horečka je autoimunitní reakce vyvolaná určitými bakteriemi známými jako beta-hemolytické streptokoky. Při infekci těmito patogeny je napadne vlastní imunitní systém a zaměří se na určité povrchové struktury bakterií.

Jakmile si imunitní systém vytvoří protilátky proti určitému patogenu, zůstávají tyto v těle delší dobu, i když je skutečná nemoc již vyléčena. Imunitní systém tak může rychle a účinně čelit novým infekcím stejným patogenem.

Někdy se však stává, že protilátky nejen rozpoznávají cizí materiál, ale také se mylně navážou na vlastní struktury těla, například na povrch srdečních chlopní. Tato tkáň je tak označena jako cizí pro zbytek imunitního systému a dochází k obranné reakci proti vlastnímu tělu pacienta. Říká se tomu autoimunitní reakce, tedy reakce proti sobě samému.

Při revmatické horečce jsou nesprávně zaměřenou imunitní reakcí postiženy zejména buňky srdce, kloubů a kůže.

Jak častá je revmatická horečka?

Pouze u velmi malé části lidí, kteří se nakazí beta-hemolytickým streptokokem, se dále rozvine revmatická horečka.

V zemích s dobrou lékařskou péčí lze této komplikaci často předejít správnou léčbou. V mnoha rozvojových zemích je však revmatická horečka mnohem častější a je nejčastější příčinou srdečních onemocnění u dětí.

Na celém světě onemocní revmatickou horečkou ročně téměř půl milionu lidí, zejména děti a dospívající ve věku od tří do 16 let.

Jaké jsou příznaky?

Tyto dlouhotrvající a později se objevující příznaky jsou obvykle způsobeny strukturálním poškozením orgánů, kterému je obtížné zabránit.

Akutní revmatická horečka

Akutní revmatická horečka se obvykle vyskytuje několik týdnů po streptokokové infekci. Nemoc se projevuje velmi odlišně a není snadné ji rozpoznat, protože ne všechny příznaky jsou vždy stejně zřejmé.

Mnoho postižených přichází k lékaři s horečkou, bolestí hlavy, slabostí a únavou. Malé děti si někdy také stěžují na bolesti břicha. Typickými příznaky revmatické horečky jsou také bolesti velkých kloubů, jako je koleno, kyčle nebo rameno. Klouby často nejen bolí, ale jsou i zarudlé a oteklé.

A konečně, imunitní systém může napadnout nervový systém během revmatické horečky. To může vést ke změnám osobnosti, svalové slabosti, problémům s rovnováhou a poruchám jemné motoriky.

Pokud je postižen mozek, může dojít ke zvláštní pohybové poruše, známé jako Sydenhamova chorea. Děti jsou tímto neurologickým syndromem postiženy mnohem častěji než dospělí pacienti.

Pro Sydenhamovu choreu jsou typické nekontrolované, bezcílné pohyby. Děti se chovají neobratně, rozlévají polévku nebo například rozbíjejí talíře. Na rozdíl od zánětu srdce se neurologické příznaky většinou vyléčí bez následků. Například Sydenhamova chorea obvykle trvá jen několik měsíců.

Jaké pozdní účinky jsou možné?

I ve vyšším věku pak mohou trpět opakovanými atakami s přibývajícími fyzickými omezeními. Je však nepravděpodobné, že by revmatická horečka poprvé postihla dospělé, aniž by se objevila v dětství.

Poškození srdce v důsledku revmatické horečky je poměrně časté a často trvá celý život. Až 60 procent všech postižených vykazuje dlouhodobé poškození srdce.

To se týká zejména pacientů, kteří jsou diagnostikováni příliš pozdě nebo nedostali léčbu. Imunitní systém napadá především srdeční chlopně. Ty fungují jako ventil a zajišťují, že srdce nepřetržitě pumpuje krev jedním směrem. Pokud dojde k poškození srdečních chlopní, vede to k chronickému přetížení a nakonec k selhání pumpování srdce.

Revmatická horečka: příčiny a rizikové faktory

Výsledkem je jasně červená sliznice v krku s malými žlutými plaky (streptokoková angina). Streptokoky jsou také zodpovědné za dětskou nemoc spálu a také za různé kožní infekce.

Proč se revmatická horečka u některých lidí po streptokokové infekci objevuje a u jiných nikoli, není zcela pochopeno. Předpokládá se, že určitá náchylnost k takové falešné reakci imunitního systému se dědí.

Důležitým rizikovým faktorem je také věk. Revmatická horečka je mnohem častější u dětí než u starších lidí. Toto riziko je zvláště vysoké ve věku od 15 do XNUMX let, protože infekce krku streptokoky jsou v tomto období častější.

Vyšetření a diagnostika

Na revmatickou horečku myslí lékař vždy, když dítě nebo dospívající přijde s vysokou teplotou a bolestmi kloubů a v posledních týdnech ho také bolí v krku. Rozpoznat revmatickou horečku však není vždy snadné, protože příznaky se u mnoha pacientů projevují velmi odlišně.

Takzvaná Jonesova kritéria, která byla vyvinuta již v roce 1944, slouží lékařům jako diagnostická pomůcka. Popisují příznaky, které společně indikují revmatickou horečku. Mezi hlavní kritéria patří

 • Bolest kloubů způsobená zánětem kloubů (artritida)
 • Carditis (zánět srdečního svalu)
 • Kožní vyrážka (zejména na trupu)
 • Malé uzliny pod kůží (zejména na loktech, zápěstích, kolenou a Achillových šlachách)
 • Chorea Sydenham (porucha pohybu)

Kromě toho existují některá sekundární kritéria, jako je zvýšená hladina zánětu v krvi, horečka, elektrokardiografické změny nebo důkazy o streptokokech v posledních týdnech.

Pokud jsou již přítomny příznaky revmatické horečky, ale akutní infekce krku již byla vyléčena, existují další způsoby detekce patogenu. U tzv. titru antistreptolysinu (titr ASL) a titru anti-DNázy B (titr ADB) lze v krvi nalézt známky imunitní reakce proti spouštěcím bakteriím.

Diagnóza revmatické horečky se provádí podle specifického rozhodovacího katalogu pomocí Jonesových kritérií. Obecně platí, že čím více faktorů je splněno, tím je pravděpodobnější, že je přítomna revmatická horečka, přičemž hlavní kritéria mají větší váhu.

Ke stanovení diagnózy pomáhají další klinická a zobrazovací vyšetření. Lékař používá ultrazvuk a elektrokardiografii (EKG) k posouzení možného poškození srdce.

Revmatická horečka: léčba

Nejdůležitějším antibiotikem v boji proti revmatické horečce je penicilin. V závislosti na případu mohou být také použita jiná antibiotika, jako jsou cefalosporiny nebo makrolidy. Lékař může také předepsat léky proti bolesti (analgetika).

Pokud jde o srdce, lékař hned po potvrzení diagnózy předepíše i protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen. Pokud je srdce vážně postiženo, lékař předepíše i steroidy. Zda přinášejí dlouhodobé zlepšení nebo pouze akutně bojují s příznaky, je sporné. Je také důležité, aby se pacienti vyhýbali jakékoli fyzické námaze.

Pokud dojde k dlouhodobému zablokování srdečních chlopní, může být nutná operace k opětovnému otevření chlopně nebo k její úplné výměně. Lékaři však takovou operaci provádějí až minimálně rok po akutní zánětlivé fázi.

Pro postižené může být nutné i celoživotní užívání antibiotik při invazivních, tedy chirurgických zákrocích (například v nosohltanu, na zubech nebo na kůži). To má zabránit bakteriím, které se dočasně dostanou do krevního řečiště, aby se uchytily v srdci.

Průběh onemocnění a prognóza

Průběh a prognóza revmatické horečky závisí zejména na tom, jak rychle ji lékař rozpozná a adekvátně léčí.

Pokud je revmatická horečka stále v raném stadiu, je prognóza dobrá. Většinou se zahojí bez dalších problémů. Bolest kloubů také po delší době ustupuje.

Pokud však již k poškození srdce došlo, toto již většinou nelze napravit. Kromě toho existuje zvýšené riziko dalšího záchvatu revmatické horečky, která může poškození zhoršit.

Prevence

Pokud se v případě streptokokové infekce provádí antibiotická léčba ještě v zánětu krku, lze se obvykle revmatické horečce vyhnout.