Rebarbora na zácpu

Jaký je účinek rebarbory?

Každý jistě zná rebarboru zahradní (Rheum rhabarbarum): její stonky se již od 18. století používají v mnoha kuchyních jako zálivka nebo kompot. Sušené kořeny rebarbory ​​se v tradiční čínské medicíně (TCM) používají mnohem déle.

Odrůdy rebarbory, které se dnes léčebně používají, jsou rebarbora lékařská (Rheum palmatum), rebarbora čínská (R. officinale) a rebarbora sibiřská neboli rhapontická (Rheum rhaponticum).

Rebarbora lékařská a rebarbora čínská

Pro krátkodobou léčbu občasné zácpy jsou lékařsky uznávány kořeny rebarbory ​​lékařské (Rheum palmatum) a rebarbory ​​čínské (R. officinale).

Léčivé rostliny lze využít i v případech, kdy je žádoucí snazší vyprazdňování – například u hemeroidů, análních fisur nebo po operacích konečníku. Alkoholové výtažky z kořene rebarbory ​​se používají i zevně při zánětech dásní a ústní sliznice.

Sibiřská nebo rhapontická rebarbora

Jaké složky obsahuje rebarbora?

Mezi nejdůležitější složky v kořenech rebarbory ​​R. palmatum a R. officinale patří antranoidy („anthrachinony“): Působí projímavě – pravděpodobně tím, že stimulují stahy střevní stěny a tím další transport střevního obsahu.

Důležité jsou také třísloviny se svými adstringentními, protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi. Mezi další složky patří stilbenové glukosidy, flavonoidy, pryskyřice a škrob.

Speciální extrakt z kořenů rhapontické rebarbory ​​obsahuje jako hlavní účinnou látku rhaponticin, derivát stilbenu s účinkem podobným estrogenu. Při výrobě speciálního extraktu jsou odstraněny také antrachinony obsažené v kořenech, které působí projímavě.

Jak můžete rebarboru použít?

Rebarboru lze využít různými způsoby.

Rebarbora jako domácí lék

Ze sušených kořenů rebarbory ​​lékařské a čínské si můžete uvařit čaj při zácpě a pro zmírnění stolice (např. hemeroidy).

Do přípravy čaje můžete přidat i další léčivé rostliny, například kmín (proti nadýmání).

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s rebarborou

Hotové přípravky na bázi rebarbory ​​se užívají podle návodu na příbalovém letáku a doporučení vašeho lékaře nebo lékárníka.

Alkoholové extrakty z kořene rebarbory ​​jsou vhodné pro kartáčování na zanícená místa dásní nebo sliznice dutiny ústní.

Při klimakterických příznacích můžete užívat tablety obsahující speciální extrakt z kořenů rebarbory ​​rhapontické. Přečtěte si prosím příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka na typ a délku užívání.

Jaké vedlejší účinky může rebarbora způsobit?

Při použití kořene rebarbory ​​(R. palmatum, R. officinale) podle zamýšleného použití jako laxativa se mohou ve vzácných případech vyskytnout křečovité gastrointestinální potíže a průjem. V tomto případě snižte dávku.

Rhapontické přípravky na bázi rebarbory ​​pro úlevu od menopauzálních příznaků zřídka vyvolávají hypersenzitivní reakce kůže, jako je zarudnutí, otok a svědění.

Co byste měli mít na paměti při používání rebarbory

 • Při užívání kořene rebarbory ​​jako projímadla vždy dodržujte doporučené dávkování a délku užívání!
 • Složky léčivé rostliny dráždí střevní sliznici, proto by se kořen rebarbory ​​neměl užívat déle než jeden až dva týdny. V opačném případě může být účinek obrácen a střevní pomalost se může zvýšit.
 • Při nesprávném užívání (příliš dlouhé a/nebo příliš vysoké dávky) tělo ztrácí příliš mnoho vody a minerálních solí (elektrolytů) – zejména draslíku, což může mít za následek srdeční dysfunkci a svalovou slabost.
 • Současné užívání některých diuretik (thiazidových diuretik), kortikálních steroidů nadledvin nebo kořene lékořice zvyšuje ztráty draslíku a tím i vedlejší účinky. Není proto vhodné je užívat současně.
 • Nedostatek draslíku v důsledku laxativního účinku kořene rebarbory ​​může zvýšit účinek některých léků na srdce (přípravky digitalis a antiarytmika).
 • Děti mohou jíst rebarboru zhruba od osmého měsíce.

Kořen rebarbory ​​by se neměl užívat jako projímadlo v následujících případech:

 • těhotenství
 • kojení
 • Děti do dvanácti let
 • Střevní obstrukce
 • apendicitida
 • Zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida

Přípravky s obsahem rhapontické rebarbory ​​na příznaky menopauzy se nesmí užívat v následujících případech

 • existující nebo suspektní těhotenství
 • kojení
 • endometrióza
 • nádorové onemocnění závislé na estrogenu (jako je rakovina prsu)
 • Změny tkání v prsu
 • nevysvětlitelné krvácení z pochvy

Přípravky z rhapontické rebarbory ​​se bez lékařského doporučení nesmí užívat déle než čtyři měsíce.

Jak získat rebarboru a její produkty

V lékárně seženete kořen rebarbory ​​v prášku a různé hotové přípravky na bázi léčivé rostliny. Poraďte se o použití rebarbory ​​se svým lékařem nebo lékárníkem a přečtěte si příslušnou příbalovou informaci.

Rebarboru si můžete koupit jako potravinu v supermarketu nebo si ji sami vypěstovat na zahrádce.

Co je to rebarbora?