Kontuze žeber: Definice, trvání, příznaky

Stručné shrnutí

  • Doba hojení: Doba hojení závisí na závažnosti kontuze žeber a někdy trvá několik týdnů.
  • Příznaky: Hlavním příznakem tohoto poranění je bolest.
  • Léčba: chlazení je účinnou první pomocí při pohmožděnině žeber. V závislosti na závažnosti modřiny může lékař předepsat léky (například léky proti bolesti).
  • Diagnostika: Kromě fyzikálního vyšetření lékař obvykle provádí rentgen hrudníku.
  • Průběh onemocnění a prognóza: Kontuze žeber může vést k zápalu plic. Průběh onemocnění závisí na tom, zda byly kromě žeber zraněny i vnitřní orgány.
  • Prevence: Nošení speciálního ochranného oděvu (například při sportu) může zabránit pohmoždění žeber.

Definice kontuze žebra

Trvání zhmoždění žeber

Pohmoždění žeber je spojeno se silnou bolestí a potřebuje dostatek času na zahojení. V závislosti na závažnosti to může trvat několik týdnů.

Nemocenská/pracovní neschopnost (AU) po pohmoždění žeber

O tom, jak dlouho budete v pracovní neschopnosti po pohmoždění žeber, rozhoduje ošetřující lékař. Délka pracovní neschopnosti závisí mimo jiné na závažnosti modřiny a délce trvání příznaků.

Průběh nemoci

V těžkých případech vedou tupá poranění hrudníku a zhmoždění žeber také ke zhmoždění vnitřních orgánů, jako je srdeční kontuze (pohmoždění srdce) nebo plicní kontuze (kontuze plic). Pohmoždění srdce se projevuje např. srdečními arytmiemi, těžká kontuze plic pak způsobuje nebezpečné dýchací potíže (často až po hodinách až dnech).

Příznaky

Na kůži v místě poranění je někdy vidět modřina. Pokud při traumatu došlo k poranění krevních cév, vytvoří se modřina (hematom).

Zlomenina žebra nebo pohmoždění žebra?

Jak u kontuze, tak u zlomeniny žeber je poraněné místo velmi citlivé na tlak. Pouze na základě fyzikálního vyšetření nelze vždy oba klinické obrazy od sebe spolehlivě odlišit.

Zacházení

Jako první pomoc se doporučuje chladit poraněné místo. Chcete-li to provést, položte na pohmožděné žebro například kostky ledu zabalené v hadříku nebo studený obklad. To snižuje bolest a působí proti otoku tkáně.

Ošetřující lékař předepisuje vhodné léky proti bolesti jako tramadol nebo ibuprofen. Posledně jmenovaný má také protizánětlivý účinek.

Mukolytické léky usnadňují bolestivé vykašlávání uvízlých sekretů v dýchacích cestách při pohmoždění žeber.

I v případě lehké kontuze žeber je důležité vyvarovat se větší zátěže v oblasti hrudníku. Například byste se měli zdržet nošení těžkých nákladů a chránit si záda. To zahrnuje dřep s rovnými zády, když něco sbíráte z podlahy.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, vždy se pro jistotu poraďte s lékařem.

Příčiny a rizikové faktory

To se stává zvláště často při sportu, zejména kontaktních sportech, jako je fotbal, házená nebo lední hokej, a bojových uměních (jako je judo, aikido, box, zápas). Pád při jízdě na kole, lyžování nebo šplhání do schodů však může mít také za následek pohmoždění žebra. Totéž platí, pokud se motorista při nehodě udeří například hrudníkem do volantu.

Vyšetření a diagnostika

  • Jak ke zranění došlo?
  • Jaké máte stížnosti?
  • Kde přesně cítíš bolest?

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař pečlivě prohmatá žebra.

Pokud je podezření na pohmoždění žebra, lékař vždy rentgenuje hrudní koš, aby zjistil, zda je žebro pohmožděné nebo zlomené. Rentgenové snímky obecně ukazují kostní poranění, jako je zlomenina jamky.

Prevence