Riboflavin (vitamin B2): Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

Pokud jde o situaci v zásobování, lze konstatovat:

  • Celkově 20% mužů a 26% žen nedosahuje doporučeného denního příjmu vitaminu B2.
  • Tento podíl je nejvyšší u žen ve věku 65 let a starších, a to 32%.
  • Nejhorší zásobení muži nemají 0.5 mg vitaminu B2. To odpovídá dennímu schodku 33% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy nemají 0.4 mg vitaminu B2. To také odpovídá dennímu deficitu 33% doporučeného příjmu.
  • Těhotné ženy (od 4. Měsíce XNUMX) těhotenství) mají denní nadbytečnou potřebu 0.3 mg vitaminu B2 ve srovnání s těhotnými ženami. Odpovídajícím způsobem mají nejvíce špatně zásobené těhotné ženy deficit 0.7 mg vitaminu B2 denně.
  • Kojící ženy mají nadbytečnou denní potřebu 0.4 mg vitaminu B2 oproti kojícím ženám. Odpovídajícím způsobem mají nejchudší kojící ženy nedostatek 0.8 mg vitaminu B2 denně.

Vzhledem k tomu, že doporučení DGE týkající se příjmu vycházejí z potřeb zdravých lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními DGE k příjmu individuální dodatečný požadavek (např. Náležitá strava, konzumace stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).