Rizatriptan: Účinky a vedlejší účinky

Co je rizatriptan a jak funguje?

Rizatriptan je takzvaný agonista serotoninového receptoru: účinná látka se váže na dokovací místa tělu vlastní mediátorové látky serotoninu (5-HT1 receptory) na krevních cévách a nervových buňkách v mozku. V důsledku toho se cévy, které jsou s největší pravděpodobností při záchvatu migrény roztaženy, stáhnou.

Kromě toho nervové buňky vylučují méně mediátorových látek, které jinak zprostředkovávají zánět a bolest. Rizatriptan tak působí proti procesům, o kterých se lékaři domnívají, že za příznaky migrény stojí.

Absorpce, rozklad a vylučování

Po požití se rizatriptan rychle dostává do krve střevy. Nejvyššího množství účinné látky v krvi je u tablet dosaženo za 60 až 90 minut po požití. U tavitelných tablet je maximální množství aktivní složky přítomno v krvi asi o 30 až 60 minut později. Po dvou až třech hodinách je polovina rozbitá. Rizatriptan se vylučuje hlavně ledvinami.

Jaké jsou vedlejší účinky rizatriptanu?

Nejběžnější vedlejší účinky přípravku Rizatriptan jsou:

Pokud se po užití Rizatriptanu Mylan cítíte velmi apaticky, třese se vám nebo máte závratě, je lepší neobsluhovat stroje ani auta.

Dalšími častými nežádoucími účinky jsou zrudnutí, zarudnutí kůže („zarudnutí“) nebo poruchy čití. Ty jsou patrné například jako brnění nebo píchání v rukou a obvykle po krátké době přejdou. Nežádoucím důsledkem může být také svědění nebo puchýře na kůži.

Nežádoucí účinky trávicího systému jsou často sucho v ústech, pálení žáhy, nevolnost a zvracení nebo průjem. Může se objevit zvýšená žízeň. V některých případech rizatriptan způsobuje bolesti břicha.

Pokud pacienti užívají rizatriptan často po dlouhou dobu, mohou se u nich objevit trvalé bolesti hlavy (bolesti hlavy vyvolané léky).

Pokud zaznamenáte další bolest na hrudi nebo dušnost, okamžitě zavolejte sanitku.

Vzácně se u pacientů vyskytuje hypersenzitivní reakce na rizatriptan. Pokud se objeví známky závažné alergické reakce, jako je vyrážka, potíže s polykáním, dušnost a špatný krevní oběh, také okamžitě zavolejte lékaře.

Další nežádoucí účinky naleznete v příbalové informaci, která je součástí vašeho léku na rizatriptan. Pokud máte podezření na nežádoucí účinky, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.

Jak získat léky obsahující rizatriptan

Léky obsahující účinnou látku rizatriptan jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku dostupné na předpis v libovolné dávce a velikosti balení a jsou k dostání pouze v lékárnách.

Ostatní triptany lze zakoupit v malých baleních v lékárnách bez lékařského předpisu (např. almotriptan). Neexistuje však žádná volně prodejná verze rizatriptanu.

Kdy se rizatriptan používá?

U některých pacientů rizatriptan zmírňuje nejen bolesti hlavy, ale také další příznaky migrény, jako je nevolnost nebo citlivost na světlo a zvuk.

Jak užívat rizatriptan

Pacientům se nejlépe doporučuje užívat rizatriptan co nejdříve, když se objeví první známky migrenózní bolesti hlavy. Obvyklá dávka je 10 miligramů, ale dostupné jsou i přípravky s obsahem 5 miligramů. Jsou určeny především pacientům, jejichž játra nebo ledviny mají omezenou funkci.

Pacienti, kteří mají migrény s aurou, by neměli užívat triptany, dokud aura neustoupí.

Rizatriptan je dostupný ve formě tablet nebo tablet, z nichž každá obsahuje 5 nebo 10 miligramů. Rozpouštěcí tablety jsou vhodné zejména pro pacienty, kteří mají potíže s polykáním nebo kdy jsou záchvaty migrény doprovázeny nevolností a zvracením. Pacienti polykají tablety celé a zapíjejí je sklenicí vody. Tavné tablety se naopak umístí na jazyk a tam se rozpustí.

Pokud se po první tabletě znovu objeví bolest hlavy, mohou si postižení vzít další nejdříve po dvou hodinách. Maximální dávka během 24 hodin jsou dvě tablety nebo dvě rozpouštěcí tablety.

Neužívejte další dávku rizatriptanu, pokud první nepomohla. Alternativní léky proti bolesti mohou zlepšit vaše příznaky. Poraďte se o tom se svým lékařem nebo lékárníkem.

Kdy byste neměli užívat rizatriptan?

Léky obsahující rizatriptan by se neměly užívat:

  • jestliže je známo, že jste alergický(á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku
  • jestliže máte závažné onemocnění jater nebo ledvin
  • jestliže máte neléčený nebo neléčený vysoký krevní tlak
  • onemocnění věnčitých tepen (koronární onemocnění srdce, případně s anginou pectoris)
  • periferní arteriální okluzivní onemocnění (PAVD), také známé jako „kuřácká noha

Současné užívání některých léků také působí proti rizatriptanu. Tyto zahrnují:

  • jiné triptany (např. sumatriptan)
  • ergotaminy, které jsou účinné i proti migréně
  • některé léky na depresi, nazývané inhibitory monoaminooxidázy (inhibitory MAO, jako je moklobemid nebo tranylcypromin)
  • linezolid, antibiotikum, které je také inhibitorem MAO

Pokud jste naposledy užívali inhibitor MAO, počkejte před použitím rizatriptanu alespoň dva týdny.

Pacienti s intolerancí laktózy by měli být informováni o dalších složkách tablet rizatriptanu: některé obsahují laktózu. Preferují užívání tablet Rizatriptan tavících, které jsou bez laktózy, a proto jsou lépe snášeny. Kromě toho existují i ​​klasické tablety bez laktózy.

Jaké interakce mohou nastat pod Rizatriptanem?

Pacienti často dostávají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) kvůli depresi. Pokud pak použijí také rizatriptan, může se vyvinout nadbytek neurotransmiteru serotoninu. O tom, co se pak stane a jak se tento nadbytek projevuje, si můžete přečíst v našem článku „Serotoninový syndrom“.

Pokud se současně užívá propranolol (betablokátor), může se zvýšit množství léčivé látky rizatriptanu v krvi. Pokud je propranolol nezbytný, lékař dávku upraví. Pokud užíváte jiné betablokátory, poraďte se se svým lékařem.

Potravinové doplňky nebo léky obsahující třezalku mohou častěji způsobovat nežádoucí vedlejší účinky. Informujte proto svého lékaře nebo lékárníka i o užívání rostlinných léků.

Rizatriptan během těhotenství a kojení

Lékaři proto vždy kontrolují, zda je léčba triptany skutečně nutná. Pokud ano, předepisují triptany, které byly lépe prozkoumány než rizatriptan (např. sumatriptan).

Podle studií na zvířatech přechází rizatriptan ve velkém množství do mateřského mléka. Jednorázová dávka rizatriptanu je však stále možná podle pokynů lékaře. V ideálním případě by matky měly přerušit kojení na 24 hodin po požití.