Rosacea: Rozpoznání a léčba rhinophyma

Co je to rhinophyma?

Rhinophyma je hlízovitá, nezhoubná kožní změna nosu, která se může objevit u těžké formy kožního onemocnění rosacea – tzv. rosacea phymatosa.

V případě růžovky (také: rosacea) je pokožka obličeje v podstatě vystavena nepřetržitému, progresivnímu zánětu. Nejčastěji jsou postiženy tváře, nos, brada a čelo.

Zpočátku se nemoc projevuje v podobě přetrvávajícího zarudnutí. Následně se často tvoří malé uzlíky (papuly) a dokonce i puchýřky naplněné hnisem (pustuly). Pokud se při tom nadměrně zvětší i vazivo a mazové žlázky (hyperplazie), vzniká obraz nepravidelných kožních výrůstků, tzv. fymu.

V závislosti na tom, kde se tyto fymy vyskytují, jsou pojmenovány konkrétněji. Říká se jim například gnatophyma na bradě, metophyma na čele a otophyma na uchu. Zdaleka nejčastější lokalizací baňatých výrůstků je však nos, kde se nazývají rhinophyma.

Jak poznáte rhinophyma?

Rhinophyma lze snadno rozpoznat podle typického baňatého ztluštění kůže. Postižené oblasti kůže často získávají modro-načervenalou barvu kvůli základním vaskulárním změnám.

Formy rhinophyma

Existují tři hlavní formy rhinophyma:

  • Žlázový rhinophyma: V tomto případě jsou zvětšeny zejména mazové žlázy a rozšířeny jejich otvory. Protože je zvýšena i tvorba kožního mazu, je pokožka baňatého nosu také velmi mastná.
  • Vláknitý rhinophyma: U této formy je zvětšena hlavně pojivová tkáň.
  • Fibro-angiomatózní rinofyma: Kromě nárůstu pojivové tkáně je zde výrazná dilatace cév (angiektázie) a zánět. Nos se často jeví jako měděný až tmavě červený a je obvykle pokryt četnými pustuly.

Jednotlivé formy nelze vždy od sebe jasně odlišit – přechody jsou plynulé.

Co je příčinou?

„Hluboký nos“ je možným projevem těžké formy rosacey. Příčiny rosacey nejsou zcela pochopeny. Předpokládá se, že pro vznik rhinophyma se musí sejít různé faktory.

Podle současných vědeckých poznatků vedou určité geny v interakci s jinými faktory k neregulované povrchové vazodilataci, edému a přetrvávajícímu zánětu, který se nazývá růžovka.

Ačkoli jsou rosaceou postiženy o něco častěji ženy, rhinophyma je u mužů v závislosti na studii pětkrát až 30krát častější – obvykle ve čtvrté nebo páté dekádě života. Proč se rhinophyma vyvíjí primárně u mužů, není jasné. Odborníci opět podezírají genetické příčiny nebo mužské hormony jako základní faktory.

V minulosti se mylně předpokládalo, že spouštěčem rhinophyma je nadměrná konzumace alkoholu. Proto se mu někdy říkalo „opilecký nos“. Takové spojení však nebylo vědecky potvrzeno. Přestože je alkohol považován za rizikový faktor pro růžovku, není výslovným spouštěčem rinofymu.

Zacházení

Než se tyto konkrétní následky rosacey na nos léčí jinak, obvykle se používají různé léky. V terapii rosacey se běžně používají vhodné přípravky (zejména kyselina azelaová a antibiotika jako metronidazol).

Isotretinoin je také někdy vhodný k léčbě rinofymu v mírných případech.

Léky zpomalují zánětlivé změny a v některých případech zmenšují velikost rinofymu, ale léčba často trvá několik měsíců nebo let a není zaručena úplná regrese „bulbózního nosu“.

  • Dermabraze: V anestezii se horní vrstva kůže obrousí typem frézky. Poté se aplikuje speciální mast pro urychlení hojení ran. Zhruba po deseti dnech vzniklý stroupek odpadne.
  • Dermashaving: Tento postup je podobný dermabrazi, ale místo mlýnku se používá skalpel.
  • Laserový zákrok: Pomocí vysokoenergetického laseru se odstraní povrchové kožní oblasti nosu rosacea.
  • Elektrochirurgie: Zde jsou výrůstky odstraněny pomocí elektrické smyčky.
  • Kryochirurgie: Přebytečná tkáň rhinophyma je zničena pomocí kapalného dusíku.

Zatímco dříve se odstraňovaly celé úseky nosu, dnešní chirurgické zákroky jsou mnohem šetrnější. Výrůstky pojivové tkáně a mazových žláz se odstraňují vrstvu po vrstvě. V tomto procesu se chirurg pokouší obnovit původní tvar nosu. Komplikace jako silné jizvení nebo odumírání částí chrupavky (nekróza chrupavky) se vyskytují jen výjimečně.

Jak už to u rosacey bývá, je vhodné vyhýbat se všem faktorům, které vzplanutí onemocnění spouštějí a případně zhoršují příznaky, včetně ostrého koření, alkoholu a silného UV záření. Více se dočtete v hlavním článku Rosacea.

Možné komplikace

Skutečný problém pramení z vysokého psychického stresu, kterým trpí mnoho postižených. Výrazný rhinophyma dokáže doslova zohyzdit obličej.

Navíc se často objevují neoprávněná obvinění z alkoholismu ze strany spolutrpících, kteří se nadále mylně domnívají, že rhinophyma je „opilecký nos. Pacienti se pak často stahují ze svého sociálního prostředí, což výrazně zhoršuje kvalitu jejich života.

Zda rhinophyma podporuje rozvoj rakoviny kůže, je stále nejasné. Existuje však riziko, že případné nádorové bujení mohou být zakryty baňatými výrůstky a pak odhaleny až v pozdní fázi. Proto jsou vhodné pravidelné a precizní prohlídky.

Prognóza

Díky moderním léčebným metodám (zejména v chirurgické oblasti) je dnes ve většině případů dosahováno dobrých optických výsledků.

Je však potřeba trochu trpělivosti, protože po operaci může být oblast nosu stále oteklá a pokrytá strupy. I když tento strup po několika dnech odpadne, pokožka zůstane v některých případech červená až dvanáct týdnů. Kůže na operovaných místech je navíc zpočátku tenčí než na zbytku pokožky obličeje.

Celkově však současné možnosti léčby mohou výrazně zlepšit kvalitu života postižených.