Rosacea: Příznaky, léčba, péče

Stručné shrnutí

 • Léčba: léky (masti, krémy, lotiony, antibiotika), laserová léčba, skleroterapie, fotodynamická terapie, operace; vyhýbání se typickým spouštěčům, jako je UV záření, teplo, kořeněná jídla, alkohol a některé produkty péče o pleť a kosmetika
 • Příčiny a rizikové faktory: Podezření na genetickou predispozici v interakci s imunitním systémem, mikroorganismy atd.; silné, déletrvající UV záření (opalování, solárium), teplo, horká koupel a sprchování, některá kosmetika, mycí vody s alkalickým pH (>7), některé léky, káva a čaj, alkohol, nikotin, stres.
 • Diagnóza: diagnóza po klinickém vyšetření lékařem. V případě potřeby odeberte vzorek tkáně k vyloučení podobných onemocnění.

Co je Rosacea?

Rosacea (rosacea, dříve také „měděná růže“) je chronické zánětlivé, neinfekční onemocnění kůže (dermatóza). Klasicky postihuje obličej, většinou nos a tváře, často také čelo a bradu. Ojediněle se příznaky projevují i ​​přilehlé oblasti, jako je pokožka hlavy, krk nebo dekolt.

Zpravidla jsou tímto kožním onemocněním postiženi lidé ve středním až vyšším věku, ale ve výjimečných případech jsou postiženy i děti. Podle současných poznatků jsou obě pohlaví postižena stejně.

Jak se léčí rosacea?

Vyhýbáním se spouštěcím nebo podpůrným faktorům, používáním speciálních léků a správnou kosmetickou péčí lze příznaky růžovky často udržet v tolerovatelných mezích. Pokud se však růžovka neléčí, obvykle se epizodicky zhoršuje.

Kromě toho nebo jako alternativa k léčbě medikamenty jsou k dispozici další terapeutické metody. Patří sem kauterizace, fotodynamická terapie a chirurgické zákroky.

Jak lze rosaceu léčit sami?

Prvním krokem při léčbě růžovky je vyhnout se věcem, které podporují rozvoj nebo zhoršení příznaků. Týká se to zejména stravy a faktorů prostředí, kterým je pokožka vystavena, například intenzivního slunečního záření nebo teplotních výkyvů.

Ten vás bude informovat, zda je aplikace ve vašem konkrétním případě užitečná a bezpečná. Pokud vaše pokožka po ošetření reaguje nežádoucím způsobem, lékař dokáže ošetřit i případné následky a upozornit na alternativy.

Výživa

Dieta hraje důležitou roli ve vývoji a léčbě rosacey, ale neexistuje žádná specifická dieta pro růžovku, a tudíž žádné „zakázané potraviny“.

American Rosacea Association také uvádí játra, vejce a mléčné výrobky a některé luštěniny mimo jiné jako možné spouštěče vzplanutí růžovky.

Proto se doporučuje, aby se postižení těmto potravinám pokud možno vyhýbali. Podle nedávných zjištění v některých případech podporují tvorbu růžovky i potraviny a stimulanty bohaté na určité dusíkaté sloučeniny (aminy). Příklady toho jsou (zejména červené) víno a sýr.

Zda a jak vaše pokožka reaguje na určité potraviny, je velmi individuální. Suma sumárum, vyplatí se proto čas od času jednotlivé potraviny vědomě sledovat a sledovat, zda a jak se v důsledku toho příznaky růžovky mění.

Další faktory

Je také důležité, abyste se vyhnuli dalším typickým spouštěčům vzplanutí růžovky. Jedná se zejména o:

 • Silné, dlouhotrvající UV záření (opalování, solárium)
 • Teplo, horké koupele a sprchy, návštěvy sauny
 • Určitá kosmetika
 • Některé léky
 • Stres

Hormonální změny, například během těhotenství, mohou také vyvolat vzplanutí. Promluvte si o tom se svým lékařem.

Pacienti s růžovkou reagují odlišně na různé možné spouštěče. Pozorně proto sledujte, na jaké podněty vaše pokožka reaguje a přizpůsobte tomu svůj životní styl.

Léčba léky

Lokální (lokální) léčba

V tomto případě se lék aplikuje přímo na postižené oblasti kůže jako mast, gel nebo lotion. Která forma podání je nejúčinnější a nejlépe tolerovaná závisí na individuálním případě.

Externí léčba rosacey se obvykle provádí po velmi dlouhou dobu (jako lokální udržovací terapie). Dvě hlavní používané účinné látky jsou:

Nežádoucí účinky jsou vzácné a zahrnují podráždění kůže, suchou pokožku, zarudnutí kůže a pálení nebo štípání ošetřených oblastí kůže.

Kyselina azelaová: Přirozeně se vyskytující kyselina, která má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Pozitivně ovlivňuje i buňky nejzevnější vrstvy kůže (keratinocyty), které se podílejí na zánětu a přenosu bolesti. Jako vedlejší účinky byly popsány mírné, dočasné štípání a svědění.

 • Ivermectin: Makrolid, který má protizánětlivou aktivitu a pomáhá proti roztočům Demodex. Mezi vedlejší účinky patří pálení, suchá kůže a svědění.
 • Permethrin: Působí proti roztočům demodex a uzlíkům (papulám) a také proti zarudnutí kolem jednotlivých kožních podráždění. Nepomáhá proti trvalému zarudnutí, pustulám, cévním změnám (teleangiektázie) ani výrůstkům (fyma) růžovky.
 • Retinoidy: Protizánětlivé a keratolytické (oddělení buněk rohovky od rohovky) látky. Lépe redukujte zánětlivé kožní změny, ale hůře redukujte zarudnutí než metronidazol.

Výše uvedené léky působí především proti uzlíkům a puchýřům. Proti typickému zarudnutí obličeje však většinou nepomohou. Oproti tomu v USA byl vyvinut speciální gel s účinnou látkou brimonidin. Od roku 2014 je také schválen v EU.

Lék způsobuje kontrakci krevních cév v kůži obličeje. To způsobí vyblednutí zarudnutí. Má také mírný protizánětlivý účinek.

Velmi citlivá pokožka pacientů s růžovkou někdy reaguje na lokální léčbu nepříznivě. Má tedy smysl se s lékařem dohodnout, jaké přípravky a jakým způsobem se používají. Kromě toho jsou všechny vedlejší účinky rozumně dobře sledovány, aby bylo možné v případě potřeby včas přijmout opatření.

Systémová léčba

U některých lehčích forem růžovky stačí lokální léčba. Pokud nedojde k žádnému zlepšení při lokální terapii nebo pokud jsou kožní změny závažné, je nutná další systémová léčba.

K systémové léčbě růžovky se používají většinou antibiotika, zejména dvě skupiny:

 • Tetracykliny: Nejčastěji používané léky v této skupině látek se nazývají doxycyklin a minocyklin. Jsou první volbou při léčbě antibiotiky, protože jsou lépe snášeny žaludkem a střevy než makrolidy (viz níže). Jsou účinné hlavně proti papulám a pustulám, ale jen stěží proti zarudnutí nebo cévním změnám.

Antibiotika se ve skutečnosti používají k boji proti bakteriím. Při léčbě rosacey se však využívá jiný mechanismus účinku těchto látek.

K systémové léčbě rosacey se někdy kromě antibiotik používají i účinné látky, které se běžně používají k lokální léčbě – například tablety obsahující metronidazol.

Je nutná velká opatrnost, protože užívání kapslí isotretinoinu v některých případech vede k někdy závažným vedlejším účinkům, například podráždění kůže a sliznic.

Užívání isotretinoinu také zvyšuje riziko malformací plodu, pokud je užíván během těhotenství. Proto se jeho užívání nedoporučuje u žen ve fertilním věku nebo během těhotenství.

Laserové ošetření a kauterizace

Laserová léčba je obvykle účinná při eliminaci vaskulární dilatace (teleangiektázie), ale zřídka je účinná při eliminaci rozsáhlého zarudnutí kůže. Za tímto účelem jsou postižené oblasti kůže ošetřeny svazky vysoce energetických světelných paprsků. Laserové ošetření lze také použít k odstranění phyma.

Cévní dilatace jsou také sklerotizovány pomocí elektrického proudu.

Fotodynamická terapie (PDT)

Tyto oblasti jsou následně ozářeny světlem o specifické vlnové délce. To mění strukturu fotosenzibilizátoru a následně ničí defektní struktury kůže.

Jednotlivé studie naznačují, že PDT stimuluje imunitní systém a má antimikrobiální účinek, ale podrobnější studie o tom stále čekají.

Chirurgická léčba

Rosacea se dá léčit i chirurgicky, například dermabrazí (obroušení horních vrstev kůže) nebo dermashavingem (odstranění ztluštění kůže vrstva po vrstvě).

Tyto metody se používají především u fymy. Jsou proto podrobněji popsány v článku Rosacea: Rhinophyma.

Péče

Správná péče o pleť

Pokud jde o péči o pleť, vezměte si k srdci následující tipy:

 • Pokožku obličeje čistěte pouze vlažnou vodou. Extrémní teploty vody a rychlé změny teplot podporují náhlé zarudnutí pokožky („zrudnutí“).
 • Vyhněte se peelingům obličeje, protože dále dráždí pokožku růžovky.
 • Vyhněte se vodě s vysokým stupněm tvrdosti.
 • Po umytí pokožku obličeje místo tření jemně osušte ručníkem.
 • Používejte mýdla a mycí vody s mírně kyselým pH (<7).

Z hlediska čištění obličeje jsou pro pacienty s rosaceou vhodné tzv. mycí syndety. Jde o umělé mycí aktivní látky s relativně nízkou hodnotou pH (4.5 až 5.5), které jsou k pokožce mnohem šetrnější než klasická mýdla.

Pozor, sluníčko!

 • Mezi jarem a podzimem se vyhněte přímému slunečnímu záření.
 • Vyhněte se návštěvám solária.
 • Používejte opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem (50+) a aplikujte je několikrát denně. Preferujte fyzické opalovací krémy s oxidem titaničitým nebo oxidem zinečnatým (lékárna). Ty jsou považovány za lepší kožní tolerantní než chemické opalovací krémy na růžovku.

Rosacea: krém, mast nebo pleťová voda?

Pro pacienty s rosaceou jsou ideální přípravky s vysokým obsahem vody, tedy krémy a pleťové vody. Ty na pleti nevytvářejí mastný film, který uzavírá póry. Umožňují pokožce dýchat, aniž by ji vysušovaly. Totéž platí pro přípravky na bázi glycerinu nebo silikonového oleje (cyklometikon, dimethikon).

Přípravky s přidanými vůněmi nebo barvivy pokožku zbytečně dráždí, a proto se postiženým nedoporučují.

Make-up na růžovku

V zásadě lze make-up použít i s růžovkou. Nejlepší je však zajistit, aby produkty neobsahovaly složky dráždivé pro pokožku, jako je mentol, kafr, laurylsulfát sodný a adstringenty. Vhodné je také používat kosmetiku, která neucpává mazové žlázy, tedy je nekomedogenní.

Rosacea reagují na kosmetiku velmi individuálně. Pokud si všimnete, že produkt nemůžete tolerovat, doporučuje se okamžitě přestat používat a vyzkoušet alternativu.

Příznaky

Příznaky růžovky jsou zejména náhlé zrudnutí s pocitem tepla („sčervenání“), přetrvávající zarudnutí kůže (erytém) a viditelné rozšíření cév (teleangiektázie).

Jiné kožní změny mohou zahrnovat suchost, rozsáhlé, někdy vyvýšené kožní změny (plaky), otok (edém) a růst mazové a pojivové tkáně (fyma).

Pacienti si stěžují především na napjatou, pálení, štípání kůže nebo pocit horka.

V některých případech jsou postiženy i oči. To se projevuje rozšířenými krevními cévami v očích a často suchými a zanícenými očima.

Úrovně závažnosti

 • Předběžné stadium – diatéza rosacey: Typické pro nástup růžovky je náhlé, prchavé zarudnutí kůže („zarudnutí“). Tato mírná forma postihuje především tváře, nos, bradu a oblast čela. Vzácně se růžovka objeví i v jiných oblastech, jako jsou oči, pokožka hlavy, hrudník nebo krk.
 • Závažnost II – Rosacea papulopustulosa: V této fázi se jako příznaky růžovky objevují další zánětlivé červené, někdy hnisem naplněné puchýře (pustuly, hovorově: pupínky) a noduly (papuly). Někdy přetrvávají i několik týdnů. Někdy vzniká otok (lymfedém) i v obličejové tkáni.

Protože se symptomy a jejich závažnost u jednotlivých pacientů liší, nelze je vždy jednoznačně přiřadit k úrovni závažnosti. Mezi odborníky se proto stále více dostává do povědomí modulární systém pro hodnocení závažnosti onemocnění (Rosacea COnsensus Panel, zkráceně ROSCO).

Speciální formuláře

Kromě klasické růžovky existují některé speciální formy, z nichž některé se vyskytují velmi zřídka:

Oftalmo-rosacea je pozorována asi u každého pátého pacienta s růžovkou. Postihuje oko, buď vedle klasického kožního onemocnění rosacea, nebo částečně nezávisle na něm.

Pokud se neléčí, může způsobit změny rohovky a zánět (keratitida), který může v extrémních případech vést k trvalému poškození a slepotě. Oční rosacea je proto obvykle sledována zvláště pečlivě.

Gramnegativní rosacea se vyskytuje, když je onemocnění již několik týdnů léčeno antibiotiky bez trvalého úspěchu. Pak byly za určitých okolností zničeny pouze určité patogeny. Jiné, tzv. gramnegativní bakterie, přežily. Množí se a následně způsobují další kožní reakce.

Granulomatózní (lupoidní) růžovka se vyznačuje rozptýleným, hnědočerveným ztluštěním kůže na víčkách, zygomatické kosti a kolem koutků úst. Ostatní oblasti obličeje jsou zarudlé, jak je typické pro růžovku. Tato forma je považována za obtížně léčitelná.

Rhinophyma

Rhinophyma je příznakem růžovky, která se v některých případech vyvíjí v těžkém průběhu onemocnění. Jde o zmnožení pojivové tkáně a mazových žláz (fymu). Rhinophyma se obvykle vyskytuje na nosu. Tento takzvaný „cibulovitý“ nebo „bramborový“ nos je pozorován zejména u starších mužů.

Přečtěte si více o tomto příznaku rosacey v článku Rhinophyma.

Příčiny a rizikové faktory

Rosaceou trpí asi 5 % lidí na celém světě. Nejčastěji jsou postiženi lidé starší 30 let, ale ve výjimečných případech se rozacea objeví i u dětí.

Ženy jsou postiženy o něco častěji než muži.

Jak se rozacea vyvíjí?

Typické příznaky růžovky jsou založeny na trvalém rozšíření cév a chronickém zánětu kůže. Příčiny nejsou dosud zcela objasněny. Existuje podezření na souhru různých vlivů, což ztěžuje výzkum role a významu jednotlivých faktorů.

Důležitou roli při vzniku růžovky hraje také vrozený a získaný imunitní systém. Imunitní buňky proliferují, stimulovány spouštěcími faktory, uvolňují prozánětlivé látky, jako jsou cytokiny a interferony, a přitahují další imunitní buňky. To má za následek přetrvávající zánětlivý proces.

Roli hraje i nervový systém, který řídí dilataci a kontrakci krevních cév. Nervy rozšiřují cévy, když jsou horké, a stahují je, když jsou studené.

Předpokládá se, že mikroorganismy žijící na kůži, jako jsou bakterie nebo roztoči demodex, stimulují imunitní buňky. Ty pak zase vylučují signální látky, které podporují zánět a cévní růst nebo novotvorbu.

Podle některých studií se zdá, že střevní mikrobiom má také vliv na růžovku. Postižení jedinci výrazně častěji trpí bakteriálním přerůstáním tenkého střeva (SIBO).

Vyšetření a diagnostika

Průběh onemocnění a prognóza

Rosacea je obvykle chronická a epizodická – fáze se závažnějšími příznaky se střídají s obdobími, kdy příznaky odezní nebo se alespoň zlepší.

Přestože onemocnění není zcela vyléčitelné, lze ho dobře kontrolovat správnou léčbou, péčí o pleť a životním stylem. Někdy se rosacea dokonce zastaví, aniž by se dále rozvíjela.